Hlavní obsah
Cestování

Nejdivnější hranice: Španělsko

Foto: Wikimedia commons

Mapa Španělských území u marockých hranic

Španělsko má na první pohled úhledné hranice, při bližším pohledu se ale objevují exklávy, ze kterých se člověku zamotá hlava.

Článek

Jako např. Plazas de soberanía (česky „místa svrchovanosti“), což je název pro několik ostrovů a 3 malá území na hranici s Marokem. Největší z nich jsou města Ceuta a Melilla s celkovou populací asi 160 000 obyvatel, které jsou kvůli bezpečnosti od Maroka odděleny šestimetrovým plotem.

Za zmínku stojí také poloostrov Peñón de Vélez de la Gomera který je s Marokem spojen jen 80 m širokým písečným pásem, což z jeho hranice s Marokem dělá nejkratší pozemní hranici na světě. Obyvatelé tohoto bývalého ostrova jsou pouze španělští vojáci.

Z Maroka se přesuneme přes Gibraltarský průliv do města Gibraltar, které je územím Spojeného království. To Gibraltar získalo r. 1704 při válce o španělské dědictví a r. 1713 jí bylo podstoupeno na věčné časy. Za druhé světové války byl Gibraltar přeměněn na námořní základnu odkud Britové zásobovali Maltu a řídili operace ve Středomoří.

Ostrov, který každý půlrok mění majitele.

Nakonec se podíváme na hranice Španělska s Francií do města Irun kde přesně uprostřed hraniční řeky leží Bažantí ostrov (Isla de los Faisanes), kterým by normálně hranice procházela, ale od r. 1659 se každého půl roku Španělsko s Francií střídají ve vlastnictví ostrova. Od 1. 2. do 31. 7. náleží Španělsku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora

Doporučované

Načítám