Článek
Jako např. Plazas de soberanía (česky „místa svrchovanosti“), což je název pro několik ostrovů a 3 malá území na hranici s Marokem. Největší z nich jsou města Ceuta a Melilla s celkovou populací asi 160 000 obyvatel, které jsou kvůli bezpečnosti od Maroka odděleny šestimetrovým plotem.
Za zmínku stojí také poloostrov Peñón de Vélez de la Gomera který je s Marokem spojen jen 80 m širokým písečným pásem, což z jeho hranice s Marokem dělá nejkratší pozemní hranici na světě. Obyvatelé tohoto bývalého ostrova jsou pouze španělští vojáci.
Z Maroka se přesuneme přes Gibraltarský průliv do města Gibraltar, které je územím Spojeného království. To Gibraltar získalo r. 1704 při válce o španělské dědictví a r. 1713 jí bylo podstoupeno na věčné časy. Za druhé světové války byl Gibraltar přeměněn na námořní základnu odkud Britové zásobovali Maltu a řídili operace ve Středomoří.
Ostrov, který každý půlrok mění majitele.
Nakonec se podíváme na hranice Španělska s Francií do města Irun kde přesně uprostřed hraniční řeky leží Bažantí ostrov (Isla de los Faisanes), kterým by normálně hranice procházela, ale od r. 1659 se každého půl roku Španělsko s Francií střídají ve vlastnictví ostrova. Od 1. 2. do 31. 7. náleží Španělsku.