Hlavní obsah
Lidé a společnost

Bratři Okamurovi: Od popírání holocaustu po boj za spravedlnost

Foto: David Sedlecký/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Tomio je nejkontroverznější z bratrů Okamurových

Tomio, Hayato a Osamu - bratři Okamurové, z nich každý kráčí jinou cestou. A přestože jsou každý zcela jiný a mají rozdílné názory, jejich rodinné pouto zůstává zachováno.

Článek

Rodina Okamurových se může na první pohled zdát jako zcela nezajímavá– tři bratři, kteří sdílí stejné dětství a mají stejnou výchovu. Pokud ale nahlédnete této rodině pod pokličku, objevíte rozdílné hodnoty a názorové odlišnosti tří bratrů, které jim komplikují vzájemné vztahy. Zatímco jeden bratr hájí své křesťanské hodnoty, druhý je známý svými radikálními výroky a třetí se snaží o skloubení politiky a lidskosti. Připomeňme si ty nejzásadnější momenty rodiny Okamurových.

Tomio Okamura: Homofobní výroky a popírání holocaustu

Tomio je prostředním ze tří bratrů a je bezesporu nejkontroverznější postavou celé rodiny. Největší rozruch vyvolal svými výroky na téma romských koncentračních táborů v Letech, označil je za tábory pracovní a zpochybnil jejich spojitost s holocaustem. Tento výrok vyvolal kritiku napříč politickým spektrem a Tomio je od té doby označován za popírače genocidy.

Tomio je znám také svými homofobním výroky, kdy se například nechal slyšet, že být vychováván stejnopohlavním párem by pro něj bylo horší než smrt. V dnešní době nepřijatelné. Těmito názory se staví do konfliktu se svým mladším bratrem Osamuem, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci.

Hayato Okamura: Rozvážnost a pomoc uprchlíkům

Hayato je nejstarší ze 3 bratrů, je křesťan, který se věnuje pomoci uprchlíkům a tématu lidských práv, což ho také staví do střetu s bratrem Tomiem, který ho označil za „proislámského radikála“, a to jen proto, že prokazuje solidaritu lidem v nouzi. Hayato je však klidné povahy, hledající konsensus i ve chvílí, kdy čelí útokům od členů vlastní rodiny. Obdivuhodné.

Osamu Okamura: Boj o zachování rodiny a přiznání homosexuality

Nejmladší z bratrů, Osamu, je architekt a akademik a zaměřuje se na rovnost a právo na soužití různých skupin. Jeho jednání a přístup je výrazným kontrastem k postojům Tomia Okamury. Osamu se však snaží udržet rodinné vztahy na uzdě a připouští, že o politice je lepší s bratry nemluvit.

Označení „Pitomio“ vyvolalo soudní spory

Týdeník Reflex udělil Tomio Okamurovi hanlivou přezdívku „Pitomio“ a vyvolal tak střet, který vyústil až v soudní spor. Ačkoli soud původně zakázal toto označení používat, později rozhodl, že v rámci oprávněné kritiky je přezdívka přípustná. Tomio se proti tomuto rozhodnutí opakovaně odvolával a vyvolal tak další vlnu mediální pozornosti i kritiky.

Rodina na prvním místě

Bratři Okamurové jsou prostě rozdílní a jejich příběhy vlastně tak trochu zrcadlí českou společnost. Zatímco jeden bratr staví svou politickou kariéru na strachu a populismu, druhý na víře a tolerancí odlišností, jejich střety ukazují, jak složité mohou vztahy být. Vlastní přístup, hodnoty i přesvědčení mohou rozdělovat i spojovat. Ať už máte rádi Tomia nebo je vám sympaticky spíše Osamu či Hayato, jejich netradiční příběh vám nepochybně utkví v paměti.

Použité zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz