Hlavní obsah
Lidé a společnost

Král komiků Vlasta Burian žil v luxusní vile na Hanspaulce. Připomíná jej tam pamětní deska

Foto: AnonymousUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Vlasta Burian a Čeněk Šlégl ve filmu Baron Prášil (1940)

Legendární král komiků Vlasta Burian byl milovníkem luxusu, který si však dopřával jen do doby, než byl obviněn ze spolupráce s nacisty. Jeho odkaz však žije v srdcích diváků stále.

Článek

Pokud bychom mezi českými komiky hledali synonymum pro nekonečnou zábavu, pak by jím byl obrovsky talentovaný, mezi ostatními komiky vyčnívající – Vlasta Burian. Jeho jméno si spojujeme se smíchem, ale jeho životní příběh byl plný zvratů a slz.

Narodil se 9. dubna 1891 v Liberci a jeho celé jméno je Josef Vlastimil Burian. Od dětství se u něj projevoval komediální talent a ač byl Liberec městem ochotnických divadel, život ho zavedl do Prahy, kde se začal věnovat divadlu naplno.

Fotbal nebo divadlo?

Burian byl, jak by se dnes řeklo, multitalentovaný. Nejenže byl excelentní komik, ale byl i výborný sportovec – závodně se věnoval fotbalu – dokonce jako brankář pražské Sparty a Viktorie Žižkov, nadšeně hrál tenis a exceloval v cyklistice. Láska k divadlu však byla silnější. A jak se později ukázalo, byla to skvělá volba nejen pro něj, ale i pro celou generaci diváků.

Vlasta Burian nejprve začínal s ochotnickými divadly, kabarety a malými pražskými scénami, jeho bezkonkurenční improvizace ho však brzy přivedla až na vrchol divadelní scény. Na jevišti dokázal totiž během chviličky rozesmát celý sál.

Vlastní divadlo

V roce 1925 Burian založil vlastní divadlo a obklopil se dalšími nadšenými umělci, kteří sdíleli jeho styl humoru. S příchodem zvuku do filmu se stal prakticky okamžitě slavný a jeho první film „C. a k. polní maršálek“ z něj udělal hvězdu. A jeho hvězda stoupala i s dalšími filmy jako bylo „To neznáte Hadimršku“ či „Přednosta stanice“ nebo „Baron Prášil“. Vtipy a humorné hlášky z těchto filmů se vryly do paměti mnoha diváků.

Burian nejen hrál, ale také zpíval, režíroval, podnikal a byl automobilový nadšenec. Jeho osobnost byla jako magnet na diváky, a tak všude, kde se mihnul, budil pozornost.

Celoživotní láska

Vlasta Burian měl celoživotní lásku a velkou oporu v podobě Niny Červenkové, která nikdy nevynechala jediné jeho představení a když se málem opozdila s příchodem na premiéru, Burian ji chtěl kvůli Nině pozdržet. Tak moc jí miloval.

Vila na Hanspaulce

V době své největší slávy si nechal postavit nádhernou vilu na pražské Hanspaulce, která byla na tehdejší poměry opravdu luxusní a nadčasová. Patřil k ní i bazén, tenisový kurt, tělocvična, vinný sklep a garáž, aby měl prostor na své oblíbené automobily. Komik ve vile rozjímal a vyrovnával se svými melancholickými stavy.

Pád z vrcholu

Zlom přišel, když byl po skončení 2. světové války obviněn ze spolupráce s nacisty. Později se ukázalo, že obvinění byla nepodložená, avšak Burian byl nucen se stáhnout do ústranní. Dokonce se nějakou dobu potýkal s chudobou. Tato situace výrazně ovlivnila celý jeho další život. Nakonec se mu sice podařilo k filmu i divadlu vrátit, ale už to nebyl ten Burian plný elánu a nakonec zesnul unavený a nemocný v roce 1962 v objetí své milované Niny.

Odkaz Vlasty Buriana

Jeho filmy a divadelní role dodnes diváci vzpomínají, jeho odkaz je stále živý. Na jeho bývalé vile dodnes visí pamětní deska s jeho jménem. Burian rozdával radost a smích celému národu a nadále zůstává nezapomenutelnou ikonou české kultury.

Použité zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz