Článek
Malta je pravidelným terčem vtípků stavitelů. Je to pohotová reakce na dotaz, kam se les chystají na dovolenou? Okamžitou odpovědí je Malta a Zlaté písky. Vtípky stranou. Malta je hodně nedoceněnou zemí, která je členem EU od roku 2004, ale také trpaslíkem, který má rozlohu 316 kilometrů čtverečních a zhruba půl milionu obyvatel. A tak nějak nepatří mezi nejvyhledávanější turistické destinace ve Středomoří. A pokud Maltu ani neberete v potaz, vlastně ani nevíte, o kolik přicházíte.

Scenérii Valletty občas naruší obří loď. Ropná a plynárenská plošina ve městě existovala až do roku 2021
Lákadlem Malty rozhodně nejsou nekonečné průzračně čisté pláže, i když i na ty dojde, ale kamenité scenérie, útesy a historické kamenné stavby. Fanoušky seriálu Hra o trůny potěší, že se natáčelo i na deseti místech na Maltě, poblíž paláců, pevností, bran, klášterů, náměstí a útesů. Pokud máte rádi historii a k tomu svébytnou přírodu a kouzelně zbarvený oceán, není na co čekat. Z Prahy se na Maltu dostanete leteckým dopravcem Air Malta, a let trvá dvě a půl hodiny.

Takto vypadají autobusy na Maltě
S manželkou (dříve ještě jako s přítelkyní) jsme v roce 2016 letěli z Vídně, protože máme na Jižní Moravě rodinu, a tak jsme cestu spojili s jejich návštěvou. A na Maltu jsme jeli navštívit mou sestru, která si zde kroutila rok na Erasmu. Letový čas byl však z Vídně velmi podobný, konkrétně dvě hodiny a deset minut, navíc vycházely letenky levněji než z Prahy. Uprostřed Středozemního moře za relativně krátkou dobu dosednete s Airbusem A320 na letiště MLA (Malta International Airport).
Na kolik nás to vyšlo:
- Letenky - 8 750 Kč
- Ubytování - 5 720 Kč
Ubytování jsme měli zajištěné v soukromí přes Airbnb, museli jsme se do něj jen dostat po příletu, a to autobusem. Malta má hustou síť autobusových linek, ovšem jezdit zde, to musí být zážitek. Cesty jsou někdy natolik úzké, že se zde sotva vejde zatáčející autobus, cesta však má oficiálně dva pruhy. Místní jsou na to ale zvyklí, před zatáčkami a odbočkami troubí, a když dojde na nejhorší a auto nebo autobus nemůže projet, menší vozidlo uvolní cestu. Osobák začne couvat, za ním se přidají další stojící auta, a vše probíhá v absolutním klidu a pohodě.

Autobusem se na Maltě dostanete na všechna nejzajímavější místa
Osobně mě na Maltě překvapily i samotné názvy měst a vesnic, které snad ani nejdou vyslovit. Schválně si zkuste tento malý test: Għaxaq, Ħaż-Żebbuġ, Xgħajra, Birżebbuġa, L-Imqabba, Cirkewwa a Ħal Għargħur. Tak co, už se vám motá jazyk?
Historická města i překrásné pláže
Z Malty prostě dýchá historie. Ubytování jsme si domluvili v soukromí přes Airbnb, a to byt ve čtvrti Pietá, který je strategicky umístěný v centru všeho. Jinými slovy, z bytu bylo relativně všude „kousek“, a navíc hned před domem odjížděl autobus směr do Valletty. My jsme se však do Valletty dostali pěšky, a to i na druhou stranu do Sliemy, kde bylo hodně restaurací a klubů. Podél pobřeží to vždy byla zajímavá procházka, zvláště při slunečném počasí, které zde panovalo každý den.

Nábřeží s restauracemi a loděmi
Na koupání to tady však nebylo, protože poblíž moře jsou nekonečná kotviště lodí, a když už nějaký kousek pevniny zbude, je to pláž s velkými kameny, která nemá s klasickou pláží nic společného. Jednou jsem na této pláži vlezl do vody, ale pro typickou koupačku je nutné dojet autobusem na úplně druhou stranu ostrova.

Malta má opravdu hodně historických památek
Konkrétně do Golden Bay (Ir-Ramla tal-Mixquqa), kam zajíždí autobusy 44, 101, 223 a 225. Po dojezdu na konečnou a po krátké pěší chůzi se vám otevře zátoka s písečnou pláží, pozvolným vstupem do vody a se skvělou atmosférou. Pláž se nám zalíbila natolik, že jsme na ni autobusem jeli hned dvakrát a strávili zde minimálně půl dne.

Pláž u Modré Laguny, kde bylo skvělé koupání a také na co se dívat v okolí
Úplně nejlepší plavání bylo na Cominu, což je ostrov blízko Malty, na který jsme si přikoupili celodenní výlet. Vyráželi jsme ráno v 8 od hotelu autobusem do přístaviště Cirkewwa, poté jsme nasedli na loď, která nás zavezla do kouzelné modré laguny (Blue Lagoon) se světlým pískem a až neuvěřitelně modrou mořskou hladinou.

Kamenná pevnost na Cominu
Kolem nás byly jen zubaté útesy, v nichž tu a tam vykoukl obrys vzdálené lodi, která se ukázala v rozsedlině mezi skálami nebo v jakémsi „okně“ ve skále.

Malebná Popeye Village
Kolem čtvrté už jsme zase byli zpět na hlavním ostrově a autobusem jsme se vydali do vesnice Pepka Námořníka (Popeye Village), která si v 80. letech zahrála ve stejnojmenném muzikálu. Dnes už to je jen tichá a malebná vesnička se zajímavými barevnými kombinacemi domů.

Bývalé Azurové okno na Gozu s lodí, která byla vdáli, ale jinak přesně uprostřed. Rok po našem návratu se za bouře toto okno zřítilo do moře
Další den jsme se vydali lodí na ostrov Gozo, na kterém bylo hlavním lákadlem tzv. azurové okno (Azure Window). Jednalo se o ikonický kamenný výběžek do moře, který bohužel rok po našem návratu poškodila bouře a spadl do vody. Toto místo je tak dodnes turisticky vyhledávané, ale už se sem jezdí lidé dívat na útesy anebo se potápět. Hned poblíž ikonických výhledů na moře si můžete namočit nohy ve vnitřním jezeru, které láká hlavně potápěče.

Vnitřní jezero z medúzami využívají hlavně potápěči
A vidět bylo co i na hlavním ostrově.Za mě bylo skvělé i extrémně suché vnitrození. Mdina je opevněné středověké město umístěné na vysokém kopci zhruba uprostřed Malty. Je to staré hlavní město s úzkými, doslova magickými uličkami a s výhledy z opevnění na všechny strany ostrova.

Hlavní brána Mdiny
Jsou zde nefalšované hradby, úzké uličky s kamennými zdmi i zamřížované zahrádky, které ve změti kamenů působí jako rajská zahrada. Nechyběly zde samozřejmě ani sochy, kostely a v určitých částech města ani parky. Líbit se vám bude i to, že je ve městě zakázaná automobilová doprava. Pokud se někam chcete dostat, tak pěšky. Brána do Mdiny si navíc zahrála v seriálu Hry o Trůny jako vstup do Králova přístaviště. Z dalších scén si můžete vybavit třeba náměstí Mesquite Square.

Výhledy z hradeb Mdiny do okolí
Mimo městské architektury ve Vallettě jsme obdivovali i naleziště chrámu Mnajdra Temple, které je od roku 2009 zakryté ochrannou plachtou.

Valletta a historická pevnost s děly
Samotná Malta má sedm těchto megalitických chrámů, resp. nalezišť, z nichž přímo dýchá historie. Některé z nich nesou označení Světové dědictví UNESCO. A pokud nemáte rádi historii, můžete se na Maltě věnovat potápění nebo se podívat do jeskyně Blue Grotto.

Mnajdra Temple je naleziště starého chrámu, které je chráněno střechou
Má vstup z moře a dostanete se do ní na lodi. Nasadili nám záchranné vesty a vydali jsme se zkoumat jeskyni, ve které podle dávných pověstí žily nymfy. Díky lomu světla měla voda v jeskyni namodralou barvu a projížďka jednoznačně stála za to. Jeskyně je oblíbená i mezi potápěči a také mezi filmaři.

Moře u jeskyně Blue Grotto je jako z filmu. Možná proto se zde filmaři rádi vracejí
Malta má své krásy a podle mě to je opomíjená středomořská destinace. Není to vyloženě „plážová“ destinace, ale pokud si autobusem zajedete na pláž, bude i tento aspekt dovolené plně uspokojený. Za mě vyhrály historické památky - brány, opevnění, kostely a paláce společně s kamennými útesy a pohledy na modře zbarvené moře. Jednou bych se zde chtěl ještě podívat. Třeba opět na místo, kde kdysi stál ikonický výběžek Azure Window.