Hlavní obsah
Názory a úvahy

Doživotní trest jako podmínka

Foto: falco, Pixabay

Po dvaceti letech trestu žádá doživotně odsouzený trojnásobný vrah o podmínečné propuštění z vězení.

Článek

Před dvaceti lety poslal českobudějovický soudce Roman Bárta na 25 let do vězení trojnásobného brutálního vraha Jaroslava Hejnu z Milevska. Tomu tehdy bylo třiadvacet a předtím nebyl nikdy trestán. A právě nízkým věkem a bezúhonností tehdy Bárta svůj rozsudek odůvodnil. Hejnovi, který chladnokrevně a promyšleně zezadu zavraždil v rozmezí několika málo týdnů tři muže, se takto vysoký trest nezdál a odvolal se. Naštěstí pražský vrchní soud byl jiného názoru a změnil trest na doživotí, jak požadoval státní zástupce již u krajského soudu v Českých Budějoviích. Nezajímal ho nízký věk pachatele, ale brutalita a chladnokrevnost, se kterou vraždy provedl. Rovněž přihlédl k tomu, že vraždil ze zištných důvodů pro pár desítek tisíc korun a k tomu, že Hejna ani v nejmenší neměl zájem spolupracovat, vypovídat a prakticky neprojevil lítost. Jeho chladnokrevnost a absence jakékoliv empatie se projevila i v průběhu celého líčení. Zatímco jeho rodina a rodiny jeho obětí se hroutily, on neprojevil žádné emoce a rozsudek si vyslechl se vztyčenou hlavou. Nyní milevský vrah žádá o podmíněné propuštění. Má na to právo?

Doživotní trest je v našem soudním systému jedním ze dvou výjimečných trestů a je udělován za nejtěžší zločiny s tím, že osoba pachatele je pro společnost mimořádně nebezpečná a není možnost, že by ho šlo napravit běžnějším trestem. Pro uložení tohoto trestu je důležité, aby čin byl proveden obzvláště zavrženíhodným způsobem nebo z obzvláště zavrženíhodných důvodů. Jednání pachatele vybočuje svou brutalitou nebo bezcitností z běžného rámce. Může zahrnovat vícenásobné vraždy, vraždy na dětech nebo na bezbranných obětech, nebo útoky motivované extrémní nenávistí. To vše Hejnovo chování a jednání splnilo. Za trojnásobnou vraždu tak může být rád, že u nás byl v roce 1990 zrušen trest smrti. Už to ho totiž omilostnilo a neměl by za své činy požadovat podmíněné propuštění. Tedy, pokud má nějaké emoce a uvědomuje si, co napáchal.

O své propuštění však Hejna aktivně a s podporou rodiny usiluje, připravuje se zapojit do společnosti. V průběhu svého trestu si v roce 2007 za zdmi valdické věznice udělal maturitu. Studium na soukromé škole financovali hlavně rodiče. Snaží se o nápravu. Znalci z oblasti psychiatrie ale Hejnu popsali jako osobu trpící poruchou disociální osobnosti, tedy člověka který je necitlivý k druhým, nerespektuje normy a druhé využívá pouze k uspokojení vlastních potřeb. Nabízí se tedy otázka, zda se mohl takový člověk za 20 let ve vězení změnit nebo je to jen promyšlená manipulativní zástěrka a po návratu do společnosti hrozí opakování jeho trestné činnosti? Zajímavý pohled na Hejnu, jeho chování ve věznici a nebezpečnost pro společnost, přináší na svém youtubovém profilu Jiří Kajínek. Šumperský soud, u kterého se bude žádost projednávat, samozřejmě bude přihlížet k jeho chování ve věznici, posudkům znalců z oblasti psychologie a psychiatrie, i možnostem nápravy.

Anketa

Má být doživotní trest podmíněný s možností propuštění?
Ano, i pachatel závažných a brutálních činů se může napravit a zaslouží si druhou šanci
10,1 %
Ne, doživotní trest je vyjímečný a pachatel by si ho měl odsedět celý
89,9 %
Celkem hlasovalo 79 čtenářů.

Zdroje:

https://dostupnyadvokat.cz/blog/dozivoti

https://www.youtube.com/watch?v=sSr1Y3ozpjU

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám