Článek
Athletic Club de Bilbao založený v roce 1898 má jednu významnou zvláštnost, v níž se naprosto odlišuje současným fotbalovým trendům. Používá politiku „cantera“ – můžou za něj hrát pouze fotbalisté, kteří se narodili nebo vyrostli v Baskicku. Klub v této politice pokračuje i v éře nákladných transferů hvězd, přitom zůstává konkurenceschopný. Athletic například nikdy nesestoupil z první ligy. Právě tato filozofie plodí jedinečný vztah jednoty mezi hráči a fanoušky.
Tuto zásadu razí klub od roku 1911. Tehdy v zápase španělského poháru nasadilo Bilbao do sestavy dva anglické hráče (klub z Bilbaa založili angličtí dělníci, a i proto má anglický název Athletic). Soupeř z rivalského San Sebastianu (dodnes největší soupeř) protestoval, úspěšně. Svaz rozhodl, že v poháru smějí hrát jen Španělé. Šéfové Athleticu se však nenaštvali. Naopak. Pravidlo si ještě zpřísnili tím, že jejich dres můžou oblékat jen Baskové. A drží se toho neuvěřitelných 113 let.
„U nás nikdo nehraje jen pro peníze a tituly. Bojujeme za náš dres, za naše hodnoty, za naše rodiny, kamarády. Děláme si věci po svém a jsme na to hrdí. Jsme tým jako žádný jiný,“ vysvětlil bývalý hráč i trenér klubu Gaizka Garitano. To ovšem znamená, že klub si vybírá hráče jen z třímilionové základny. Neposílá skauty do zahraničí. Neutrácí za hráče z jiných koutů světa, ale ani Španělska. O to více si však musí hledět svého teritoria od Pyrenejí k Biskajskému zálivu. Má partnerství se 160 místními kluby, od kterých si vyzobává talenty.
Jejich rajon však nekončí hranicemi Španělska. V letech 1992 až 2004 hrál za francouzský národní tým Bixente Lizarazu, v té době možná nejlepší levý bek na světě. Stal se s Francií mistrem světa i Evropy. I on hrál mimojiných týmů za Bilbao. Narodil se totiž ve francouzské části Baskicka. Současnými hvězdami Bilbaa jsou Iňaki a Nico Williamsové, hráči ghanského původu. Narodili se však v Baskicku. Brzy třicetiletý Iňaki byl i prvním hráčem tmavé pleti, který za Athletic skóroval. Zaznamenal i pozoruhodný počin - odehrál 251 ligových zápasů v řadě, což je více než šestiletá série. Vyznačuje se baskickou vlastností - loajalitou. Je Athleticu oddaný, během let odmítl lukrativní nabídky z celé Evropy. I díky tomu je mezi fanoušky velmi oblíbený a přijali ho za svého.
V minulosti klub vyhrál španělskou nejvyšší soutěž Primera División (zvanou též LaLiga) osmkrát, naposledy však v sezoně 1983/84. Ještě úspěšnější je ve španělském královském poháru, kde je po FC Barcelona druhý v počtu trofejí. Celkem jich je 24. Až do letoška byl poslední triumf v poháru starší data - 1984, tedy před čtyřiceti lety. I proto byly letošní oslavy tak velké.
Vítězství v poháru po 40 letech
Ve finále v sobotu 6. dubna, které se hrálo v Seville, byl Athletic favoritem, neboť hrál s Mallorkou. Zatímco Bilbao je aktuálně v tabulce nejvyšší španělské soutěže páté, Mallorka čtrnáctá. Zápas však nerozhodlo ani prodloužení, po němž byl stav 1:1 a o vítězství Basků rozhodl až penaltový rozstřel. Před tím však Athletic vyřadil dva velikány španělského fotbalu. Ve čtvrtfinále poháru udolal FC Barcelonu a v semifinále Atlético Madrid.
Radost po vítězném finále byla obrovská i proto, že Bilbao bylo od roku 1984 ve finále poháru šestkrát a vždy prohrálo. Až teď. Sepětí klubu z Bilbaa a jeho fanoušků je nevídané. Vždyť v hledišti i za branami stadionu v dějišti finále v Seville slavilo výhru nad Mallorcou přes 80 tisíc fanoušků. Takže už ani neudiví, že finále sledoval na velkoplošných obrazovkách, umístěných na trávníku, vyprodaný stadion Athleticu San Mamés, tedy 53 000 diváků.
To ale nebylo všechno. Klub navázal na tradici oslavy, která byla k vidění naposledy před 40 lety. Slavná La Gabarra (v baskičtině člun), nesoucí na kýlu jméno Athletic, opustila po desetiletích Námořní muzeum v Bilbau a vrátila se do vod řeky Nervión. S fotbalisty místního Athleticu vyrazila ve čtvrtek z přístavu do města na triumfální jízdu na oslavu sobotního vítězství ve Španělském poháru. Přesně jako v roce 1984, kdy španělský klub získal svoji poslední trofej.
Na bárce, která v 70. letech minulého století vozila železnou rudu, se čerství hrdinové Baskicka plavili 13 kilometrů k radnici v Bilbau, kde party pokračovala. Břehy Nerviónu byly plné, triumf nad Mallorkou ve finále Copa del Rey přišel s fotbalisty oslavit milion příznivců včetně dětí. Aby si mohly užít oslavy, ukončily školy v Baskicku ve čtvrtek dřív výuku. Další tisíce fanoušků mávaly vlajkami a šálami z přilehlých domů, které byly zahaleny klubovými barvami. Už spouštění ikonické Gabarry do řeky si nenechaly v pondělí ujít tisíce fanoušků. Ti chtěli spatřit člun, který byl naposledy využit v době, kdy většina z nich nebyla ještě na světě. Premiérově vyplul v roce 1983 při oslavách španělského titulu, vzápětí pak o rok později po zisku double. Ve čtvrtek potřetí.
Přátelství a stejné dresy se Southamptonem
Athletic Club Bilbao pojí přátelský vztah s anglickým Southamptonem. Toto pouto se zrodilo už při vzniku klubu z Bilbaa. U jeho zrodu byli i dělníci ze Southamptonu, neboť obě přístavní města byla důležitou obchodní cestou a hrála významnou roli v průmyslu, což obnášelo i migraci anglických dělníků ze Southamptonu do Bilbaa. Hráči Bilbaa hráli v prvních letech nejdříve v bílých a pak bílomodrých dresech. V roce 1909 však klub dospěl k názoru, že potřebuje nové dresy. Baskický student Juan Elorduy byl v té době v Southamptonu a před svým návratem údajně pořídil 50 dresů místního FC. Dovezl je do Bilbaa. Athletic červenobílé pruhované dresy navlékl a hned v následující sezoně v nich vyhrál potřetí v historii španělský pohár. I v následujících letech se Bilbau v těchto dresech dařilo. Navíc červená a bílá jsou i oficiální barvy města Bilbao.
Když bylo ve třicátých letech Baskicko postiženo španělskou občanskou válkou a došlo k bombardování Guerniky, malého městečka blízko Bilbaa, Southampton přispěchal na pomoc. Podařilo se mu i přes rezervovaný přístup britské vlády vypravit loď, která do Southamptonu pomohla evakuovat 4 tisíce baskických dětí. Oba kluby v dodržování dobrých vztahů pokračují dodnes.
Zdroj:
https://www.sport.cz/clanek/fotbal-la-liga-fotbaliste-bilbaa-ziskali-spanelsky-pohar-5025909
https://www.idnes.cz/fotbal/zahranici/athletic-bilbao-fotbal-historie.A240405_174937_fot_zahranici_ald
https://www.sport.cz/clanek/fotbal-silene-oslavy-fotbaliste-bilbaa-si-zisk-trofeje-poradne-uzili-5026230
https://www.eurofotbal.cz/clanky/syn-bilbaa-loajalita-inakiho-williamse-pomohla-athleticu-vratit-trofej-a-slavu-686613/
https://www.footballclub.cz/venku/necekane-pratelstvi-bilbao-a-southampton-poji-dresy-i-valecna-pomoc