Článek
Letos v březnu obdržel své největší filmové ocenění. Dostal Českého lva. Byl sice už čtvrtý, ale první za hlavní roli. Zažil však i pády, čtyřikrát dostal v divadle padáka. Kvůli alkoholu.
V Liberci navštěvoval dramatický kroužek na Lidové škole umění. Od druhé do deváté třídy se sem chodil učit na housle. „Bylo to tedy utrpení. Pro učitele taky. Nicméně vydržel jsem to,“ konstatoval Kaiser. Paradoxně v posledním období, kdy poznal písničkářku Dášu Vokatou, která se stala jeho přítelkyní a pak i manželkou, se k houslím vrátil při společných vystoupeních.
Vystudoval brněnskou konzervatoř i pražskou DAMU. Tady se poznal se svou první manželkou Naďou Konvalinkovou. Vzali se v roce 1980, o tři roky později se jim narodila dcera Karolína. Konvalinková mu dlouho tolerovala jeho alkoholové výstřelky, manželství vydrželo 25 let. „On je romantik, sám o sobě dětská duše, křehká a strašně zranitelná. Myslím si, že většina věcí, které provádí, je jeho obrana. Nikdy jsem nepoznala nikoho tak vnitřně čistého a opravdového. Navíc je s ním velká legrace a humor nás vždy spojoval,“ uvedla herečka.
Osudový kolega Jiří Lábus
Během studií hostoval ve vinohradském divadle, kam poté nastoupil do stálého angažmá. Na divadelní fakultě se seznámil se svým osudovým kolegou Jiřím Lábusem. Spolu využívali svůj komediální talent. Velmi populární se stali díky televiznímu pořadu Možná přijde i kouzelník. Některé scénky se staly legendárními. Třeba Lúďa v pubertě, Klíště, Čulibrk či Hodina dějepisu. Dalšími jejich televizními pořady byla improvizační Ruská ruleta či Zeměkoule, ve které parodovali televizní hlasatele. Od roku 1991 natáčeli „nekonečný“ rozhlasový improvizační seriál Tlučhořovi.
Kaiser měl však velmi blízko k alkoholu, často neznal míru a mělo to vliv na jeho chování a vystupování. Proto musel odejít z Divadla na Vinohradech, kde působil od roku 1977 do roku 1985. Sehrál zde hlavně charakterní role, nejvíce je vyzdvihován Romeo ve Shakespearově klasice Romeo a Julie. Poté nastoupil do Studia Ypsilon. Tedy divadla, které vzniklo v jeho rodném Liberci. V roce 1985 už však deset let působilo v Praze. Vytvořil zde několik výrazných postav (například S. S. Podsekalnikov v komedii Sebevrah nebo Matěj Poctivý v komedii Matěj Poctivý). Kvůli častým absencím s ním však v devadesátých letech ukončili spolupráci.
V roce 1993 se stává členem Národního divadla. Odtud sám odešel koncem devadesátých let. Poté působil v Divadle Kalich a pak v Ungeltu. Jeho nejslavnější opilecké extempore byla hra na klíště, které přenesl do reálného života. V jednom pražském baru odmítal dlouho po zavíračce odejít, personál tedy zavolal policii. Na ulici pak nečekaně skočil jednomu policistovi na záda a křičel, že je klíště… S alkoholovou závislosti však bojoval, několikrát byl v protialkoholní léčebně a hodně mu zdá se pomohlo i jeho druhé manželství.
Zahradní rok - Český lev za hlavní roli
České lvy získal čtyři. Třikrát za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Ve filmu Masaryk, kde ztvárnil prezidenta Beneše, a dále ve filmech Po strništi bos a Muž se zaječíma očima. Letos dostal Českého lva za hlavní roli ve filmu Zahradníkův rok. Film vznikl podle knižní stejnojmenné předlohy od spisovatele Karla Čapka. Zahrál si zde i s Dášou Vokatou.
Popularitu mu přinesl už film režiséra Karla Kachyni Láska z roku 1973. S tímto režisérem natočil o pět let později Setkání v červenci. Hraje v něm studenta Jakuba na letním kurzu angličtiny, kde se zamiluje do angličtinářky. V 80. letech byl zaškatulkován především do rolí milovníků - Maturita za školou, Hořká vůně léta, Já nejsem já, Můj hříšný muž.
Následovala celá řada dalších filmů. Například ve filmové adaptaci režiséra Jiří Menzela skvělého díla spisovatele Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále, kde si zahrál hlavní roli. Objevil se i v Michálkově debutu Amerika, Tmavomodrém světě, Habermannově mlýně, Líbáš jako bůh, Po strništi bos, Poslední závod a dalších. Zahrál si i ve známých seriálech jako je Nemocnice na kraji města či 30 případů majora Zemana.
Muzikant s Dášou Vokatou
V posledním období si vzpomněl na svůj hudební talent. Postarala se o to jeho současná manželka Dáša Vokatá. Česká písničkářka se zajímavým osudem. V sedmdesátých letech se seznámila s disidenty a hudebníky okolo undergroundové kapely Plastic People of the Universe. Po vydání Charty 77 byla obtěžována StB natolik, že musela emigrovat do Rakouska. Po roce 1989 se začala občas vracet do Česka, kde mimo jiné vystupovala na festivalu v Trutnově. Dvacet let žila s básníkem Ivanem Martinem Jirousem. Od roku 2011 se dala dohromady s Oldřichem Kaiserem. Nejdříve hudebně, pak i partnersky. Svatbu měli v roce 2020 ve Vídni. V roce 2014 spolu nahráli desku Dva divoký koně. Ke vztahu s Kaiserem uvedla: „Sedli jsme si. Jakoby zasáhla nějaká vyšší moc.“ V herci objevila rockera. „Hraje dobře na kytaru a na housle, tak jsem ho začala učit svoje písničky,“ vysvětlila. Známý je jejich videoklip milostné písně Milý můj.
Na počest jeho sedmdesátin právě vychází album s názvem The Best of Pecky. Obsahuje písně z let 2014 až 2019, z doby intenzivního koncertování Oldřicha Kaisera s Dášou Vokatou. „Jedná se o výběr největších hitů a oblíbených skladeb fanoušků, včetně písně Můj milý. Všechny písně byly nově remasterovány,“ uvedl pro ČTK Michal Huvar z vydavatelství Carpe Diem Records.
Zdroj:
https://www.vlasta.cz/celebrity/oldrich-kaiser-dasa-vokata-manzelka-deti-jiri-labus/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Old%C5%99ich_Kaiser
https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%A1%C5%A1a_Vokat%C3%A1
https://www.krajskelisty.cz/liberecky-kraj/okres-liberec/9722-nevery-alkohol-agresivita-vytrznosti-oblibeny-komik-pripomina-spis-zarostleho-veterana-ktery-obcas-nevi-co-dela-proc-jeho-zivot-pripomina-jizdu-na-horske-draze-tajnosti-slavnych.htm
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2672734
https://www.novinky.cz/tag/oldrich-kaiser-20803
Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Old%C5%99ich_Kaiser_(2017).jpg