Článek
„Kdo tyhle kraviny pořád vymýšlí. Vypráskat je bičem,“ rozčiloval se soused z naší ulice, když jsme se bavili o nejnovější novince, návrhu Evropské komise, který by ve svém důsledku výrazně zdražil krby, kamna i kotle na dřevo. V naší ulici ležící v okrajové části krajského města, u lesa, si lidé převážně postavili částečně i svépomocí své domy někdy v osmdesátých letech minulého století. Většinou se u toho zadlužili na značnou část svého života. Převažovalo v nich topení v kotlích na uhlí, jak tehdy bylo běžné. V devadesátkách však nastal jiná doba, která upřednostňovala ekologičtější kotle na plyn, a tak postupně v domech v ulici začala převažovat právě tato topidla.
Změna to byla prospěšná, nebylo například potřeba vybírat popel či neustále přikládat do kotle. Avšak jen do chvíle, kdy cena plynu začala rapidně stoupat, pro mnohé do neúnosných výšek. Proto si lidé z ulice, kteří nepatří úplně k nejchudší části společnosti, ale ani té nejbohatší, začali pořizovat krby na dřevo. Skoro v každé zahradě je vidět zásoba dříví na zimu. Topení v krbu je časově náročnější, ale mnohem levnější než topit plynem, případně elektřinou. A teď se lidé dozvídají tuto žhavou novinku. Kotle by měly být napojeny na elektřinu, což by je výrazně podražilo. „Což by taky zvýšilo spotřebu elektřiny. Chtějí vypínat uhelné elektrárny, Němci dokonce zavřeli ty jaderné, do toho chtějí zavádět jen elektromobily, kde chtějí tu elektřinu pořád brát?“ podivoval se soused.
Navržené parametry popírají fyzikální zákony
Podle odborníků by si tato změna vyžádala obrovské investice, které by vedly k radikálnímu zdražení a také zásadnímu omezení výběru sortimentu topidel na dřevo. Vyřadila by také až devadesát procent současných produktů. Navíc navržené parametry popírají fyzikální zákony a jsou mnohdy nesplnitelné. Pro český trh by to podle nich byla obrovská rána. A nejen pro trh, ale i pro lidi. „To chtějí, abychom v zimě mrzli? Co je to za choré mozky?“ durdil se soused a používal i jiná, jadrnější slova.
Už dnes jsou tací, kteří netopí a raději chodí doma nabalení v několika vrstvách oblečení, aby ušetřili. „Dá se na to zvyknout, postupně třeba i na dvanáct stupňů,“ tvrdil mi jeden odolný jedinec. Nevím samozřejmě přesně kolik jich je, osobně tedy znám velmi dobře jednoho z nich. Ano, lidé jsou velice adaptabilní. Ale tohle chceme, to má být naše budoucnost?
Nařízení by mělo platit od července 2027. Česko se proti němu ozvalo, proti se vyjádřili ministr průmyslu a obchodu i ministr životního prostředí. Kritika se ozvala i jinde, takže Komise zatím projednávání nařízení odložila. Ale. „Možná ještě Komise udělá nějaké kosmetické změny, ale nevěřím tomu, že vyjdou vstříc připomínkám,“ konstatoval v MF Dnes Zdeněk Lyčka, prezident Asociace podniků topenářské techniky ČR.
Ani v naší ulici jim nevěří. „Přežili jsme papaláše za minulého režimu, přežijeme i ty současné kašpary,“ doufal soused. Určitě ano. Hněv vůči těmto byrokratům však narůstá. Napadá mě parafráze básně Petra Bezruče Ostrava: „Sto let mlčel jsem, ale přijde den a zúčtujeme spolu!“
Zdroj:
https://www.echo24.cz/a/HeZUn/zpravy-zahranici-pravidla-eu-krby-a-kamna-zvysi-ceny-ohrozi-cesky-trh-varuje-asociace-napojeni-elektrinu
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-navrh-evropske-komise-by-zdrazil-krby-a-kamna-az-dvojnasobne-varuji-vyrobci-40507603
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cesko-bude-prosazovat-aby-kotle-a-krby-nezdrazily-40507707