Článek
Dotyční horolezci byli z Lokomotivy Liberec a připravovali se tak na Krkonošskou sedmdesátku. První ročník Jizerské 50 se jel 20. ledna 1968 a na startu bylo 52 závodníků. Trať vedla na Jizerku a zpět do Bedřichova. Startovné bylo 5 korun a závodníci obdrželi na trase čaj a dvě tatranky. Závod se všem líbil, mnozí si projeli trasu druhý den ještě jednou. Druhého ročníku se již zúčastnilo 126 běžců.
Pak přišel třetí ročník. I tady hráli klíčovou roli horolezci. Už na podzim, v říjnu 1969, se konal v Československu kongres mezinárodní horolezecké federace. Tady navázali českoslovenští horolezci kontakty s Peruánci. Což se jim hodilo ve chvíli, kdy úřady zakázaly skupině horolezců výpravu na Aljašku. Tady chtěli zdolat nejvyšší horu Spojených států amerických, která se tehdy jmenovala Mount McKinley (6 190 m), poté ji přejmenovali na Denali a před pár dny Donald Trump rozhodl navrátit se k původnímu názvu. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy se změnila politická situace a výjezd do USA se ukázal být nemožný. Horolezci tak využili pozvání Peruánců a rozhodli se připravovat na Expedici Peru 1970. Ještě předtím se všech patnáct zúčastnilo 1. února 1970 třetího ročníku Jizerské padesátky.
Tragické zemětřesení
Do Peru odletěla výprava 23. dubna 1970 v čele s největším lezeckou hvězdou Ivanem Bortelem, který tehdy patřil ke světové špičce. Původním cílem expedice bylo vystoupit na vrchol Huandoy v pohoří Cordillera Blanca. Tragická výstraha osudu však přišla záhy. 15. května 1970 při přesunu v lehkém chodeckém terénu pod horou Huandoy podklouzl na úzké stezce, na kterou padala voda z vodopádu, právě nejlepší lezec výpravy, šestadvacetiletý Slovák Ivan Bortel. Po třicetimetrovém pádu byl mrtev. Výprava uvažovala o konci výpravy. Bez Bortela, nejzkušenějšího horolezce výpravy, výstup na obtížnou jižní stěnu Huandoy, do té doby nikým neslezenou, nepřicházel v úvahu. Bohužel však jen uvažovala.
Nakonec se horolezci rozhodli pro změnu plánu a vytýčili si za cíl zdolat nejvyšší peruánskou horu Huascarán. Měří 6768 metrů a je čtvrtou nejvyšší horou Jižní Ameriky. Přesunuli se proto do základního tábora. Přišel poslední květnový den roku 1970, čas zkázy. Po patnácté hodině zasáhlo pobřeží Tichého oceánu zemětřesení o síle 7,9 Richterovy stupnice. Otřesy způsobily uvolnění laviny ledu a kamení ze severní stěny Huascaránu, která se sesunula o 2 500 metrů níže a svým pravým okrajem pohřbila základní tábor expedice. Všech zbylých 14 členů výpravy společně s chilským průvodcem zahynulo.
Byli to Arnošt Černík (cestovatel, spisovatel, překladatel), Milan Černý, Jiří Jech, Valerián Karoušek (český sochař), Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr, Václav Urban a Vilém Heckel, dodneška známý a skvělý fotograf. Chilský horolezec se jmenoval Pedro Nuňez Díaz. Šlo o první horolezeckou expedici v historii, z níž se nikdo nevrátil. Masivní sesuv úbočí hory Huascarán zasypal také 31. května 1970 město Yungay a usmrtil jeho 18 000 obyvatel. Celkový počet obětí zemětřesení je odhadován mezi 66 a 70 tisíci. Stalo se největší přírodní katastrofou Jižní Ameriky.
Memoriál Expedice Peru
Čtvrtý ročník Jizerské padesátky 31. ledna 1971 se tak proměnil ve vzpomínku na patnáct československých horolezců, z nichž někteří závod spoluzakládali. Poprvé se jelo pod přídomkem Memoriál Expedice Peru. Vzpomínka na horolezce je od té doby nedílnou součástí slavnostního zahájení Jizerské padesátky.
Závod postupně získával na stále větší popularitě a počet účastníků narůstal. Od roku 1999 je závod zařazen do světové ligy dálkových běhů Worldloppet. Účastní se ho závodníci z české i světové špičky, ale i různé známé osobnosti. Od roku 2008 je Jizerská 50 součástí českého seriálu SkiTour. Od roku 2011 je také součástí seriálu Ski Classics.
V posledních letech došlo také ke vzniku několika doprovodných závodů. Letos tak program závodů začal už ve čtvrtek 6. února Bedřichovskou 30. V pátek se konaly dětské závody a firemní štafety. V sobotu je rozcvička na hlavní závod v podobě pětadvacítky a v neděli vrcholný závod Jizerské padesátky. Na horolezce zavzpomínala i sobotní mše v kostele svatého Antonína v Bedřichově. Účastníci a diváci si určitě všimnou i čtyřmetrovou mohyly ze šesti bludných balvanů, která je na výjezdu ze stadionu v Bedřichově. I ta od roku 2010 připomíná zahynuvší horolezce.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jizersk%C3%A1_pades%C3%A1tka
https://jiz50.cz/cms.front.page/peru
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_expedice_Peru_1970
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zem%C4%9Bt%C5%99esen%C3%AD_v_Peru_1970