Článek
Zámek s rozlehlou zahradou patří mezi nejkrásnější komplexy v České republice. Lednické panství získali na přelomu 13. a 14. století Lichtenštejnové a patřilo jim bezmála 700 let. Patří do světoznámého lednicko-valtického areálu, který je zařazen do seznamu UNESCO. Honosné sídlo obklopuje velkolepý park známý skupinou romantických staveb (minaret, Janův hrad, Apollonův chrám, Tři grácie, kaple svatého Huberta) a důmyslnou sítí rybníků s umělými ostrovy. A pozor - název Lednice je značně matoucí. V létě tu bývá pěkné vedro.
Dnešní podoba zámku Lednice ve slohu anglické novogotiky pochází z let 1843–1850. Reprezentační sály v přízemí zámku vynikají především bohatou řezbářskou výzdobou stěn a kazetových stropů; parkety vykládané různými druhy dřev a ostatní detaily jsou dokladem nejlepší řemeslné dovednosti a vytříbenosti vkusu knížecí rodiny Lichtenštejnů. Světoznámou chloubou interiéru je vyřezávané točité schodiště v zámecké knihovně.
Apartmány v 1. patře nabízejí návštěvníkům náhled do soukromí členů rodu a životního stylu na konci 19. století. Druhé patro patřilo dětem, jejich vychovatelům a hostům. K zámku přiléhá na východní straně palmový skleník, nejstarší svého druhu v Evropě, nabízí i v zimě procházku tropickou a subtropickou oázou kvetoucích orchidejí a jiných exotických květin. Dokonalým rámcem zámku a skleníku je francouzská zahrada a rozsáhlý anglický park s rybníky, ostrůvky a drobnými romantickými stavbami. Kromě projížděk lodičkami po zámecké Dyji nebo kočárem po parku mohou hosté obdivovat ukázky lovu dravců, vyzkoušet lukostřelbu nebo vychutnat atmosféru promenádního koncertu. Nejznámější stavbou v zámeckém parku je minaret, vyhlídková věž, která nabízí výhled na celý Lednicko-valtický areál.
Lichtenštejnové v roce 1945 o zámek přišli
Rod Lichtenštejnů vtiskl tomuto místu nezaměnitelnou podobu. Již od dob renesance bylo jejich sídlo v Lednici zamýšleno jako letní a především reprezentační prostor, do kterého zvali své návštěvy a kde se chlubili tím nejzajímavějším, co rod získal. Součástí zámku byly sbírky uměleckých předmětů a soupravy luxusního nábytku napodobujícího čínský styl. Vrcholem byla poslední novogotická přestavba, kdy byla především ve společenských sálech vytvořena výzdoba interiérů s vyřezávanými kazetovými stropy, obložením a zdobenými parketami.
Prostory byly doplněny historickým nábytkem a barevnými textilními tapetami. Ve většině společenských prostorů jsou postaveny mramorové krby. Zajímavou součástí vybavení je i pozoruhodné, samonosné točité šestatřicetistupňové dřevěné schodiště v knihovně, které vedlo do apartmánů knížat a bylo vyrobeno bez použití jediného hřebíku. Zcela mimořádným se stal zámek také z hlediska technického vybavení – již okolo roku 1850 zde byly vytvořeny koupelny se splachovacími záchody, s kohouty na teplou a studenou vodu a pro zvýšení komfortu byl vytvořen systém horkovzdušného vytápění.
V roce 1945 byl Lichtenštejnům zámek Lednice, stejně jako ostatní panství v českých zemích, zkonfiskován státem na základě tzv. Benešových dekretů. Na základě sčítání lidu v roce 1930 byla rodina Lichtenštejnů totiž zapsána jedním ze správců panství jako příslušníci německé národnosti. Otázkou oprávněnosti tohoto kroku se zabývalo od Sametové revoluce mnoho soudních řízení a zatím vždy skončilo pro rod Lichtenštejnů neúspěšně. Kníže František Josef II. sice udržoval s Třetí říší diplomatické vztahy, například ale v Lichtenštejnsku zabránil nacistickému puči. Počínání knížete by se z dostupných historických pramenů dalo číst spíše jako pragmatické než jako ideologicky (pronacisticky) motivované. Navíc nebyl občan Německa, ale neutrálního Lichtenštejnska a hlavou tohoto státu. Soudy stále probíhají.
Hvězdný víkend v Lednici
V letošním létě se v zámeckém parku koná Hvězdný víkend v Lednici, kdy 16. srpna vystoupí kapely Jelen a 05 a Radeček a o den později Lenny a Peter Nagy. V červenci - konkrétně od 24. do 28. 7. od 20.30 - můžou zájemci zhlédnout romantickou komedii Noc na Karlštejně s Petrem Štěpánkem, Markem Vašutem, Václavem Vydrou, Kateřinou Brožovou, Sabinou Laurinovou, Marianem Vojtkem, Petrem Vondráčkem a Bohušem Matušem.
V posledním čtvrtstoletí výrazně narostla návštěvnost lednického zámku. Je jednoznačně nejnavštěvovanější památkou nejen Jihomoravského kraje, ale celé České republiky ve správě Národního památkového ústavu. V roce 2023 zámek Lednice navštívilo 349 139 turistů. Pro srovnání - na druhém místě v Jihomoravském kraji je zámek v nedalekých Valticích, kdy lidé často návštěvy obou zámků spojují v rámci jedné dovolené. Sem zavítalo vloni 131 031 lidí. Celorepublikové druhé místo obsadil hrad a zámek v Českém Krumlově s 243 166 návštěvníky. Přes 200 tisíc lidi v roce 2023 zavítalo na Hlubokou. Karlštejn je až čtvrtý a pak už na pátém místě jsou Valtice. Úplně nejnavštěvovanější je však samozřejmě Pražský hrad, který pod Národní památkový ústav nespadá.
Zdroj: