Článek
Tento radikální návrh si klade za cíl přeformulovat způsob, jakým digitální komunikační systémy identifikují a fungují, a umožnit každému protokolu definovat svůj vlastní účel mimo binární omezení.
Podle mluvčího Jaimeho Leeho z iniciativy, „Jde o více než technologickou změnu; je to poselství. V našem světě uznáváme spektrum identit. Je čas, aby to samé dělaly i naše internetové protokoly. Usilujeme o systém, kde nebudou protokoly omezeny na nuly a jedničky, ale budou moci existovat ve spektru, které přesněji odráží bohatou rozmanitost lidských zkušeností.“
Skupina tvrdí, že binární povaha stávajících protokolů – kde jsou data striktně kategorizována do nul a jedniček – odráží zastaralé společenské normy, které neobsahují bohaté variace identity a projevu, které se vyskytují ve společnosti. Přijetím nebinárních protokolů navrhují, že technologie by se mohla stát adaptabilnější a osobnější, což by potenciálně vedlo k inovacím v způsobu, jakým jsou data zpracovávána a interpretována.
I když je návrh vizionářský, vyvolal směs zvědavosti a skepticismu v technologickém společenství. Dr. Helen Park, profesorka informatiky na Technologické univerzitě, poznamenala: „I když je záměr za tímto podnětem chvályhodný, praktické důsledky předefinování základních internetových protokolů by mohly být obrovské a nepředvídatelné. Binární systém není jen standard; je to základ digitálních komunikací. Jakákoli změna musí být přistupována opatrně.“
Technologické giganty zatím na návrh oficiálně nereagovaly, ale zasvěcenci naznačují, že průmysl sleduje situaci pozorně. Někteří věří, že to může vést k významným diskusím o inkluzivitě a zastoupení v návrhu a implementaci technologií.