Hlavní obsah
Sport

Biatlon a Češi, neobyčejný sport má u nás zvláštní příběh

Foto: Pixabay

Biatlon rozhodně není obyčejným sportem, zároveň však má dlouhou historii i tradici. V minulé dekádě u nás zažil tento sport obrovský boom. Při právě probíhajícím světovém šampionátu je ideální čas k nahlédnutí do příběhu českého biatlonu.

Článek

Biatlon je specifický náročnou kombinací běhu na lyžích a střelbou z malorážky. Zadržet dech a zamířit, vystřelit a trefit terč. To je ve vysokých tepech nesmírně náročné. Právě střelba činí biatlon tak atraktivním a tolik ho odlišuje od běhu na lyžích. Ten bývá považován za tradičnější, ale i biatlon má za sebou dlouhou historii.

Biatlon se vyvinul ze závodu vojenských hlídek, které byly součástí olympijských her už od roku 1924, tedy od stejného roku jako běh na lyžích bez střelby. Závod vojenských hlídek byl ovšem pouze zařazován jako ukázkový sport, tedy mimo oficiální soutěže. Biatlon jako takový se stal olympijským sportem v roce 1960, dva roky po prvním oficiálním mistrovstvím světa. Už od šedesátých let se vrcholných biatlonových soutěží účastnili i českoslovenští zástupci.

Ovšem opravdový zájem o biatlon u nás nastal v minulé dekádě. Přestože již existoval dlouho, pro české diváky šlo o atraktivní novinku, která si vydobyla místo na televizních obrazovkách a získala řadu příznivců.

Pozvolné počátky

Biatlon u nás zprvu byl takřka neznámým sportem. V počátcích existence tohoto sportu v šedesátých a sedmdesátých letech tvořili světovou elitu východní i západní Němci. S nimi ještě sovětští sportovci a samozřejmě Norové. Už v této době však můžeme zaznamenat první československé závodníky. Biatlon se tehdy jen ztěžka šířil do dalších zemí, a i k nám se dostával velmi pozvolna. I dnes je často označován za „lokální sport“ alpských a skandinávských států. Pravdou však je, že v devadesátých letech biatlon překročil své dosavadní hranice a na světovou špičku se dotáhli závodníci z dalších zemí. Dnes se ve světovém poháru pravidelně setkáváme s mnohem pestřejší sestavou závodníků. A i českých zástupců po nástupu nového tisíciletí výrazně přibylo.

První předzvěstí nástupu biatlonu u nás bylo vítězství Jiřiny Adamičkové v celkové klasifikaci světového poháru v sezóně 1989/90. Československá reprezentace však nikdy nezískala zlatou medaili na mistrovství světa. Po rozdělení federace však přišlo hned v roce 1993 první české zlato ze světového šampionátu. Byla u toho i Jiřina Adamičková jako členka vítězné štafety.

Možná že právě ona a její kolegové inspirovali dosud nejúspěšnější generaci českých biatlonistů, která se postarala o velké úspěchy v minulé dekádě a s tím související biatlonový boom v Česku.

Biatlonový boom

V minulé dekádě se v české reprezentaci objevila výjimečná generace závodníků v čele s Gabrielou Soukalovou. Biatlon se v tomto období masově rozšířil mezi české diváky, stal se pevnou součástí televizního vysílání a dodnes z tehdejších úspěchů těží. Vrcholem tohoto rozpuku pak byly medailové žně na olympiádě v Soči 2014.

Tuto úspěšnou generaci mohly inspirovat úspěchy Jiřiny Adamičkové. Spíš však došlo k jakémusi „dvojkroku“. Zmiňovaná první česká mistryně světa inspirovala další budoucí světové šampiony, Kateřinu Holubcovou, která ovládla v roce 2003 vytrvalostní závod a Romana Dostála, vítěze stejné disciplíny mezi muži z roku 2005. A tito závodníci pak ovlivnili nedávno odchozí generaci, jejímiž nejúspěšnějšími členy se stali Ondřej Moravec a Gabriela Soukalová.

Právě Gabriela Soukalová se stala tváří českého biatlonu v minulé dekádě. Především její výkony a výsledky přilákaly k tomuto sportu spousty nových příznivců. A co je ještě důležitější, její úspěchy a úspěchy jejích kolegů přivedly k biatlonu velké množství dětí a budoucích reprezentantů, kteří se právě nyní prohánějí po trati v Lenzerheide, kde se aktuálně koná světový šampionát.

Zvláštní konec nejlepší biatlonistky

Konec Gabriely Soukalové v biatlonu budil velké vášně a rozhodně nebyl hladký. Do velké míry určitě hrály roli problémy s anorexií. Ty souvisely se zdravotními potížemi a dost pravděpodobně i s psychickými problémy.

Někdo říká, že zkrátka vyčerpala svůj potenciál. Nemalá skupina však z jejího předčasného konce obviňuje i jejího exmanžela Petra Koukala, který na ni měl prý neblahý vliv. Ovšem to je hodně tenký led.

V ročníku 2017/18 nenastoupila do světového poháru kvůli zdravotním obtížím. K závodění se nevrátila ani v další sezóně a v roce 2019 po dvou letech od posledního závodu oznámila konec kariéry.

Její zvláštní konec ovšem nemůže přebít její sportovní příběh. Je nepochybně nejlepší českou biatlonistkou v historii. V sezóně 2015/16 ovládla hodnocení světového poháru, osmkrát získala malý křišťálový glóbus, který se uděluje nejlepšímu závodníkovi v dané disciplíně, získala tři olympijské medaile a šestkrát stanula na stupních vítězů při mistrovství světa, z toho dvakrát na stupínku nejvyšším.

Dnes se nejlepší česká biatlonistka všech dob věnuje životu po kariéře a zřejmě se dá konstatovat, že se už vymanila z kolotoče nesnadných a nepříjemných událostí. Velké úsilí pak dává do boje proti anorexii, kterou sama trpěla.

Na vrcholu

Ke zvýšení popularity českého biatlonu výrazně pomohlo mistrovství světa v roce 2013. To se konalo na domácí půdě v Novém Městě na Moravě. Jeho pořadatelství bylo Česku přiřknuto v roce 2008 díky obrovskému úsilí předáků českého svazu. Samotný šampionát se pak z organizačního hlediska stal velmi úspěšným. Přilákal do ochozů velké davy diváků a celková organizace výrazně zvýšila prestiž českého biatlonu ve světě.

A i medaile se pro pořadatelskou zemi urodila. Kvarteto Vítková, Soukalová, Soukup a Moravec získalo bronz v klání smíšených štafet.

Vrchol však přišel o rok později na olympijských hrách.

Čeští biatlonisté na olympijských hrách nikdy nezískali žádnou medaili. Tedy do roku 2014. V Soči pak přišla česká biatlonová mánie. Češi získali šest medailí, přestože žádná nebyla zlatá, šlo o fantastický úspěch a nevídaný sběr, který čeští biatlonisté uspořádali. Výsledkový vrchol rozpoutal v tuzemsku biatlonovou horečku. Diváci začali u televizí hltat přímé přenosy ze závodů a hlavně se spousta dětí zatoužila také stát biatlonisty. Rozšířila se členská základna a zdálo se, že český biatlon bude nadále růst.

Biatlonová současnost

Na obrovské úspěchy se však ve stejném měřítku již nepodařilo navázat. Na následující olympiádě sice ještě přišly další dvě medaile, ale naposledy v Pekingu se už neurodilo. I když Markéta Davidová se ocitla velmi blízko a olympijský bronz ji jen těsně unikl.

Právě tato sympatická závodnice je nynější tváří současné generace českých biatlonistů. V roce 2020 byla součástí bronzové smíšené štafety na mistrovství světa v Anterselvě. O rok později pak dokázala napodobit své předchůdce a stala se mistryní světa ve vytrvalostní závodě ve slovinské Pokljuce. V kariéře ještě ovládla další dva závody v rámci světového poháru. V jeho celkovém hodnocení pak skončila dosud nejlépe devátá v ročníku 2022/23.

Právě probíhající šampionát se ji však bohužel netýká kvůli problémům se zády. Jedná se sportovkyni, která stále může dokázat velké věci. Snad bude brzy zdravá a přidá ještě několik úspěšných sezón.

Jinak se zdá, že tato dekáda jen stěží vyrovná úspěchy tu předchozí. Ale jsme stále teprve v roce 2025, do konce desetiletí může ještě řada úspěchů přijít, nebylo by fér odepisovat současné české reprezentanty. Čísla sice říkají, že za předchozí generací výrazně zaostávají, ale jde o přísné srovnávání. Minulá léta byla zkrátka abnormálně úspěšná a je těžké něco takového dokazovat dlouhodobě. Navíc se zvedla i světová konkurence. Stát se v dnešním světě úspěšným sportovcem je velmi náročné. Buďme rádi za všechny české biatlonisty, kteří se probili až na kolbiště světových pohárů, nedělají lehkou práci a musejí čelit obrovským požadavkům náročných českých diváků.

Na letošním mistrovství už to jednou cinklo, stříbro získala hned v první den smíšená štafeta ve složení Jislová, Voborníková, Hornig a Krčmář. Třeba se ještě nějaká medaile ve švýcarském Lenzerheide zaleskne na hrudi českého biatlonisty. A snad se bude dařit i v dalších letech.

Fanděme českým zástupcům dále a neodvracejme od nich tvář. Vyrovnat se s dědictvím jejich předchůdců je nesmírně náročné.

Zdroje :

https://www.sport.cz/clanek/zimni-sporty-biatlon-komentar-biatlonovy-boom-na-vysledcich-videt-neni-po-dvaceti-letech-nebyl-nikdo-mezi-elitou-5023026

https://www.denik.cz/zimni_sporty/ms-biatlon-2025-lenzerheide-cesi-stribrna-medaile-stafeta-vobornikova-jislova.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz