Článek
Desetkrát vyhrát grandslamový titul v tenisové čtyřhře něco znamená. Něčím takovým se může pochlubit jen málo tenistů. Mezi ně se nově řadí Kateřina Siniaková. O své místo na Slunci a uznání široké veřejnosti však musí pořád bojovat. Mnozí stále omílají cosi o podřadnosti čtyřhry a o jejím štěstí na spoluhráčky. Deblisti však musejí tvrdě pracovat úplně stejně jako singlisti. A pokud někdo vyhraje deset grandslamů s třemi různými spoluhráčkami, nedá se hovořit o štěstí na spoluhráčky, nota bene když se dlouhodobě drží na čele světového žebříčku. Pokud se toto někomu podaří, musí něco zkrátka umět a Kateřina Siniaková toho umí hodně.
Čtyřhra ve stínu
Profesionální sportovci vždy patřili k takzvaným nevládnoucím elitám. Ti nejúspěšnější se těší z velké obliby a popularity, ta ovšem skýtá i řadu nepříjemností, neboť nic není jen černé ani bílé. Ovšem je fakt, že úspěšní sportovci jsou řadou lidí velebeni. Příkladů se dá najít celá řada. Podívejte se na úřadující hokejové mistry světa. Krátce po vítězném finále se stali téměř bohy. Pravdou zůstává, že velmi záleží i na popularitě daného sportu. V každé zemi nebo kultuře táhne něco jiného. V českém prostředí mezi přední sporty patří i tenis. Nedosahuje sice popularity hokeje a fotbalu, ale jedná se o velmi oblíbený sport. To neplatí pouze pro Českou republiku, tenis je jedním ze sportů, který hraje takřka celý svět. Buďme objektivní, to se například o hokeji říci nedá. Neporovnávejme však, jestli je těžší vyhrát Stanley Cup nebo Wimbledon, to se porovnat nedá. Pravděpodobně je však celosvětově známější Novak Djokovič než Connor McDavid.
Jenomže i v konkrétních sportech dochází ke stratifikaci podle oblíbenosti na základě těžko srozumitelného klíče. Někdo svou popularitu přiživuje na sociálních sítích, jiný ostrými mediálními výstupy a podobně. Ve sportech, které mají více disciplín, pak dochází i k rozdělování sportovců podle prestiže těchto disciplín. Zjevné je to v atletice. Vítěz olympijského sprintu na sto metrů je vždy mnohem populárnější než například vítěz olympijského klání trojskokanů. Znamená to však, že je vítěz stovky něco víc než vítěz trojskoku? V očích veřejnosti to tak často je, ale oba přeci museli tvrdě pracovat, dřít a makat. V tenise to funguje podobně. Čtyřhra v porovnání se singlem vychází jako „méněcenná“. Zasloužené to však není.
Ano, singl je prestižnější, sledovanější, točí se kolem něj více peněz a mediálního zájmu, ale říkat, že je debl podřadný? To je naprosto nemístné. Deblisté musejí také tvrdě trénovat. Musejí mít i jiné přednosti, debl vyžaduje jiný druh umění. Kdyby bylo v deblu skutečně tak snadné uspět, jak někteří říkají, museli by přeci nejlepší singlisté v případě účasti ve čtyřhře všechny válcovat. Není tomu tak. Kdo není na debl zvyklý, neobstojí. Platí to i obráceně. Důkazem budiž finále ženské čtyřhry na nedávném Australian Open. Jelena Ostapenková, která je ze všech účastnic zmiňovaného finále jedinou hráčkou upřednostňující singl, podala nejslabší výkon. Neurážejme ji, ale bylo vidět, že v této specifické tenisové disciplíně není „kovaná“.
Čtyřhra žen měla na Australian Open finále před vrcholem celého turnaje, soubojem o titul mezi muži. Krásně se tak dala porovnat návštěvnost obou utkání. Na poměry deblu bylo hlediště nadstandardně obsazené. Zaplněna byla ovšem přibližně pouhá polovina sedaček. Tribuny naplněné po strop můžou deblistky a deblisté svým kolegům pouze závidět.
Udělejme malou odbočku. Říkat, že čtyřhra není taková podívaná je naprostý nesmysl. Můžeme se vrátit až k antickým dramatům. Starověcí řečtí dramatici sami zjistily, že je lepší, když se na jevišti objeví více postav, že tím diváky více zaujmou. Učitelé ve školách také vědí, že zvýší pozornost žáků, pokud budou před tabulí s někým dalším, s kým si budou předávat slovo a tvořit dialog, který vtáhne studenty do děje. Stejné je to se čtyřhrou, více herců, více dění. Na kurtu je také více emocí. Není to přeci krásné, když se jdou po vítězném zápase hráči obejmout a mohou spolu sdílet radost z vítězství? Kvůli těmto kolektivním pocitům dává také řada lidí přednost týmovým sportům. Spousta malých dětí přece touží po tom být součástí nějakého týmu, chtějí se dostat na fotbalové trávníky nebo na hokejová kluziště a tam vše sdílet s ostatními, radost, vítězství, zklamání i prohry.
Ještě jedno zamyšlení směrem ke čtyřhře obecně. Proč se na malých vesnických turnajích mnohem častěji hraje čtyřhra? Možná to lidi, diváky i přímé aktéry, baví více.
Záhadný sportovec roku
Teď už více konkrétně ke Kateřině Siniakové, úřadující světové jedničce. Vraťme se do loňského roku. Česká tenistka prožila další úspěšnou sezónu. Čtvrté místo v anketě o nejlepšího českého sportovce roku to dokazuje. Vysoké umístění, kterého můžou dosáhnout jen špičkoví sportovci. Nicméně, když se podíváme na žebříček detailněji, může takový pohled vyvolat rozporuplné reakce. Umístění Kateřiny Siniakové a Barbory Krejčíkové znovu otevřela otázku, jestli není čtyřhra v očích veřejnosti vnímána jako podřadná.
Krejčíková se Siniakovou dříve tvořily úspěšný deblový pár. Společně dosáhly na sedm grandslamových trofejí, ovládly Turnaj mistryň v roce 2021 a ve stejném roce spolu získaly zlato na odložených olympijských hrách v Tokiu. Jejich cesty se však po dlouholeté spolupráci rozešly. Loni jsme je obě mohli vidět na výsluní, i když každou jinak. Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon a zúčastnila se Turnaje mistryň, kde prošla do semifinále. Na olympiádě v Paříži pak zaznamenala dvě čtvrtfinálové účasti, v singlu i v deblu, ve kterém znovu obnovila spolupráci s Kateřinou Siniakovou. Ta v Paříži ovládla soutěž smíšených dvojic s Tomášem Macháčem. V loňské sezóně k tomu přidala deblové triumfy ve Wimbledonu a na Roland Garros. Byla v semifinále Australian Open i US Open a ve finále Turnaje mistryň. Poněkud delší výčet úspěchů než u Barbory Krejčíkové, nezdá se? Sportovec roku je anketou, která by se neměla ohlížet na prestiž jednotlivých odvětví. Jenomže fakt, že Krejčíková skončila druhá, zatímco Siniaková čtvrtá, jisté pochybnosti přináší. Sama Krejčíková se nechala slyšet, že moc daným kritériím nerozumí. Mezi nejdůležitější faktory při rozhodování prý patřily výsledky na olympiádě a konstantnost předváděných výkonů v průběhu roku. Barbora Krejčíková měla skvělou sezónu, vyhrát Wimbledon znamená dobýt tenisový svět, jenže při uvážení zmíněných kritérií, její druhá příčka zaráží. Loňskou sezónou se spíše protrápila, naštěstí skvěle vyladila formu na turnaj v All England Clubu. Na skvělý turnaj v Londýně ovšem nenavázala. To Siniaková předváděla výkony na nejvyšší úrovni po celý rok. Jak je tedy možné, že vítězství na Wimbledonu přebilo všechny triumfy ve čtyřhře? Zřejmě proto, že respondenti ankety úspěchy Siniakové tolik nedocenili. Nutno podotkout, že neprávem.
Světová jednička
Kateřina Siniaková se na čele světového žebříčku objevuje už od roku 2018. V pěti obdobích na první pozici strávila 136 týdnů. Nelze pochybovat o tom, že je skvělá sportovkyně. Když se překvapivě rozhodla ukončit spolupráci s Krejčíkovou ve čtyřhře, uvedla jako jeden z důvodů, že by se také chtěla více soustředit na singl. Lidé si moc nevšímají jejích výkonů v singlu, ale loni se vyšvihla na 27. pozici žebříčku WTA. To se také nepodaří leckomu. Nepodaří se to řadě hráček, které se věnují pouze singlu, Kateřina Siniaková to zvládla a to ji od toho „rozptyluje“ čtyřhra. Kdyby byl běh dějin jiný a Siniaková nikdy neukázala svoje deblové umění, je dost možné, že by teď byla jednou z nejlepších singlistek. To se však nedozvíme, protože její kariéra se vyvíjela jiným směrem.
Zkrátka a dobře, Kateřina Siniaková je vynikající a úspěšná tenistka. Dokonce je jednou z nejlepších sportovkyní v české historii. Český tenis, přestože má velkou tradici, nikdy nezískal na olympiádě zlato. O změnu se postarala právě Siniaková, a to hned dvakrát. O její velikosti svědčí i to, že je jen jednou z mála českých sportovkyň, která olympiádu vyhrála opakovaně. V tomto ohledu se řadí k legendám jako je Martina Sáblíková nebo Věra Čáslavská. Kateřina Siniaková by si zasloužila větší uznání, protože deblistky taky dřou, tak snad se ho jednou dočká.
Zdroje:
https://www.idnes.cz/sport/tenis/krejcikova-sportovec-roku-2024-anketa-vysledky-reakce.A241220_140632_tenis_ikuc
https://www.livesport.cz/zpravy/tenis-australian-open-wta-ctyrhry-deblova-kralovna-siniakova-vladne-dal-na-australian-open-ziskala-10-grandslamovy-titul/fNaWoziI/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kate%C5%99ina_Siniakov%C3%A1