Článek
Úterní čtvrtfinále domácího fotbalového poháru mezi Slávií a Olomoucí opět přinutilo všechny přítomné zamyslet se nad přítomností pyrotechniky na stadionech.
Nechme teď stranou výsledek a fotbalovou (ne)kvalitu, která byla k vidění. Vršovičtí působili matně a marně naháněli jednogólovou ztrátu, ale s blížícím se koncem druhého poločasu se přeci jen zvedli a začali bušit do obrany soupeře. Když už se zdálo, že tlak a nápor domácích musí vyústit v nějakou větší šanci a vyrovnávací branku, přišla pro sešívané pohroma. Kotel na severní tribuně rozjel svoji pyroshow a bylo po tlaku.
Zápas byl kvůli kouři na několik minut přerušen a unavená Olomouc dostala chvilku na oddech a konsolidaci svého obranného valu. Naopak Slavia nedokázala na předcházející dobrou pasáž navázat. Tohle se domácímu kotli opravdu nepovedlo. Svůj tým připravili o tlak a momentum.
Znovu se tak dostáváme k tématu pyrotechniky na fotbalových zápasech. A to je téma vskutku problematické. Na začátku aktuálního ligového ročníku se sice o něm vedl poměrně intenzivní dialog, ale neměl žádný výstup, a nakonec zůstalo jen ticho po pěšině.
Světlená show i fotbalový škůdce
Ano, někdy jsou chorea doprovázená světlicemi opravdu působivá a oku líbivá. To nelze popřít. Ovšem být přímo v dění světelné show často není vůbec příjemné. Pokud je vítr příznivý, pomůže eliminovat dopady kouře. Pokud však příznivý není? Kolikrát si stěžují na štípání v očích fanoušci na úplně druhé straně stadionu, tak jaké to asi musí být přímo v epicentrum? Příjemné rozhodně ne.
Kouř navíc škodí přímo fotbalu samotnému. Potící se unavení hráči pracují během zápasu s nedostatkem dechu a najednou se k nim z tribun přivalí kouř. To jim opravdu nepomůže. Zápasy bývají kvůli přítomnosti kouře na hřišti nezřídka přerušována, a to je pro fotbal velká škoda. Nejenže se hráči nadýchají kouře, jak bylo zmíněno, ale najednou se jim změní rytmus, vypadnou z tempa a pak se může stát přesně to, co bylo popisováno v úvodu článku, ráz zápasu se úplně změní.
Pyro má ovšem i řadu příznivců, a to právě kvůli oné show. Stojí to však za to? Právě pyrotechnika je často jedním z důvodů, proč někteří rodiče neberou své malé děti na stadion. A to je přece škoda, ne? Malí fanoušci ke sportu patří rozhodně více než pyrotechnika.
Řízená pyrotechnika není řešení
Jednou z variant, které byly během loňské diskuze na přetřes, byla řízená pyrotechnika. Zastánci této možnosti vyzdvihovali její přínosy a odkazovali na jiné země, kde tento model funguje. Ovšem narazili na velkou vlnu nevole ze všech stran.
Příznivci pyra se rozhodně odmítají vzdát se ho v jakémkoli rozsahu. Tahle varianta pro fotbalové ultras rozhodně není přijatelná. Chtějí si svou show řídit sami a nekoukat na žádná omezení, předat své světlice certifikovaným lidem nebo se dopředu domlouvat s pořadateli a hasiči.
A ani odpůrci pyra nevidí jeho kontrolovanou variantu jako optimální. Ano, zvýšila by se bezpečnost na stadionu, ale vůbec by se nevyřešil problém s kouřem.
Zdá se, že jedinou možností, jak se k problému postavit, je přiklonit se jednoznačně na jednu nebo na druhou stranu, zachovat v aktuálním formátu nebo úplně zakázat.
Závěrem zbývá konstatovat jediné, pyro patří k show, k samotnému fotbalu však ne.
Zdroje:
https://sport.aktualne.cz/mol-cup-zive-slavia-olomouc/r~689ffe6413ad11f095ee0cc47ab5f122/
https://www.sport.cz/clanek/fotbal-ceska-1-liga-novy-sef-disciplinarky-pyro-nechceme-hruzostrasnou-tragedii-5034875