Hlavní obsah
Názory a úvahy

Rád platím kartou. Proto ať žije hotovost!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
4. 8. 8:07

Banka není milenka, banka je tvrdý byznysmen. Hájí svoje zájmy všemi dostupnými prostředky. My musíme též.

Článek

Rád platím katrou. Je to jednoduché, pohodlné, nemusím řešit počet mincí a bankovek, které mám zrovna u sebe a mě osobně to nic nestojí. Ale proč tomu tak je?

Banka není milenka, která mě má ráda a dělá mi laskavost jen proto, že mě má ráda a že jsem zrovna s ní. Za laskavou reklamní tváří banky je skupina ostrých zkušených manažerů, kteří chtějí především vydělat. Není to špatně. Je to legitimní. Hájí zájmy své a zájmy vlastníků banky. Tahají prostě za svůj konec provazu. A náš konec provazu, to je možnost (alespoň přechodná) žít zcela beze služeb banky, nebo její služby omezit na minimum.

Proč dostanu platební kartu každé tři roky zdarma a její použití mě nic nestojí? Protože mě do používání karty nic netlačí. Když si po výplatě vyberu cash a na účtě nechám jen prostředky na trvalé platby, můj komfort nijak neutrpí. Obchodníci jsou pod tlakem zákazníků. Bankovní manažeři to vědí a rozhodně jim terminál zdarma a přijímání plateb bez transakčních poplatků nenabídnou.

Proč máme v bance kladné úroky? Z lásky to není. Banka potřebuje, abychom si tam ukládali peníze. Ve světě, kde je široce akceptovaná hotovost, mi banka prostě musí nabídnout lepší podmínky než krabička schovaná ve skříni.

Jsem se svou bankou spokojený. Je to můj dobrý sluha. Ale proč? Protože já jsem ten, kdo může říct NE. Nejen, že můžu, ale také mě to nebude příliš bolet. A banka to moc dobře ví.

Ale vždyť banka není jen jedna, ne? To není, ale možnost vůbec nevyužívat služby posouvá situaci na trhu ve prospěch nás, zákazníků. Ale vždyť zatím hotovost všude berou a zákon nikomu přijímání karet nenařizuje, ne? Trendy jsou důležitější než aktuální stav. Cash i digitální platby existují společně a konkurují si. A když existuje více konkurujících si možností, musí nám banka nabídnout podmínky, které jsou konkurenceschopné. Proto je důležité udržet status quo.

A nebojíš se, autore, šílených vizí, které nám předkládají konspirátoři? Že když budeš mít jenom kreditku a v ní čip, tak tě budou sledovat a ovládat vesmírné ještěrky a Ilumináti? Jsem příliš obyčejný a nezajímavý člověk na to, aby mě kdokoli sledoval. Ale konspirační teorie vznikly proto, aby umlčely nepohodlné myšlenky. Racionální, ale nepohodlná myšlenka se musí obalit nesmysly tak debilními, aby se běžný člověk bál ve slušné společnosti jen o dotyčnou myšlenku otřít slovem. Takže ne, nebojím se toho, že mi Iluminát prostřednictvím platební karty rozkáže, abych si koupil tofu a kombuchu, když si chci dát řízek a pivo. Ale bojím se toho, že z každého řízku, piva, rohlíků a jiného běžného nákupu budu muset při každém placení odvést třeba 5 Kč bance, ve které nebudu mít úrok +4% p.a. ale třeba -4% p.a. A když se mi to jako zákazníkovi nebude líbit, budu mít u konkurence podmínky jen a jen horší.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz