Článek
Leden byl pro pražskou politiku nabitý. Proběhla hned dvě zasedání zastupitelstva, z toho jedno mimořádné, které jsme svolali my, opoziční zastupitelé, mimo jiné i ke kauzám Pirátů a náměstka Zdeňka Hřiba. Vedle jeho neoprávněných odměn z PRE jsme řešili nefunkční výbor pro audit Dopravního podniku nebo ochranu Prahy v souvislosti s pochybnou dražbou nemovitostí Jaromíra Soukupa. Tématy zasedání byly také netransparentní mimořádné odměny na pražském magistrátu a udělování papalášských parkovacích oprávnění. Pražská koalice se nachází v absolutní paralýze, což nás přimělo převzít iniciativu a přivést pozornost k zásadním tématům, která vedení města ignoruje nebo se je snaží zamést pod koberec. Navíc se nám u řady těchto bodů podařilo prosadit klíčová opatření, která přinesou zpět pořádek tam, kde koalice vytvořila chaos.
Prosadili jsme i řešení kritické situaci ve vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem, zejména z Ukrajiny, v pražských školách. Přetížené třídy a nefunkční integrace ohrožují kvalitu vzdělávání, což potvrzuje i zpráva České školní inspekce. Díky kolegovi Nepilovi byla schválena systémová řešení, jako zavedení průtokových tříd s intenzivní výukou češtiny, stabilní financování asistentů a učitelů či vznik dočasných škol s ukrajinskými učiteli.
Jako předseda kontrolního výboru jsem si osvojil petici za rekonstrukci Pragerových kostek, slavné historické budovy, která je ve zcela havarijním stavu. Praha má na účtech 100 miliard, které nechává požírat inflací, a ani s tímhle nic nedělá. Občané museli vzít věc do svých rukou a sepsali petici. Je nehorázné, že se koalice nedokáže domluvit ani na tom, zda a jak opraví historickou budovu, kde ironicky sídlí i Institut plánování a rozvoje, a kde se maluje a projednává budoucnost Prahy. Díky mému usnesení má nyní koalice za úkol provést ekonomicko-provozní zhodnocení připravené rekonstrukce s cílem snížit celkovou finanční náročnost projektu tak, aby se mohla rekonstrukce zahájit v letošním roce.
Jedním z klíčových bodů zastupitelstva bylo spuštění zadávacího řízení, které posune přípravu Městského okruhu k vydání stavebního povolení. Bohužel, kvůli neschopnosti současné koalice se tak děje doslova na poslední chvíli. Posudek EIA, nutný pro stavbu, platí jen do října 2027 a jeho prodloužení není možné, protože stát vyřadil dostavbu okruhu ze zákona o liniových stavbách, kde by platila výjimka. Pokud Praha nezíská alespoň nepravomocné povolení do října 2027, hrozí zpoždění celého projektu o deset let nebo dokonce jeho úplný zánik. Zanedbání tak zásadního projektu, jako je Městský okruh, jasně ukazuje, že současná koalice není schopná Prahu efektivně řídit. Koalice na vládním půdorysu nám slibovala, že bude sloužit právě k tomu, aby Praha nebyla legislativně znevýhodněna. Místo toho už dva roky vidíme přesný opak. Nám na Praze opravdu záleží, a proto jsme i my svými hlasy přispěli k tomu, aby se tento klíčový projekt alespoň posunul vpřed.