Článek
Dobble Access+ - Ideální volba pro hraní s vnoučaty i vrstevníky
Takřka každý zná sérii Dobble. Tato hra testuje schopnosti hráčů už nějaký ten pátek, ale kolečka, která slouží jako hlavní herní prvek, nejsou pro starší a mladší hráče úplně snadno uchopitelná, což může být při hraní poměrně velký problém. Naštěstí je zde Dobble Access+ pro seniory a hráče s horší motorikou. Čím se liší od „obyčejné“ verze? Primárním rozdílem je velikost koleček, která jsou výrazně větší a materiálově pevnější, což usnadňuje manipulaci starším hráčům.
Počet hráčů: 1 - 5
Herní doba: 10 minut
Věk: 8+
Je toto jediné, co odlišuje Dobble Access+ od základní varianty? Rozhodně ne. Nabízí tři úrovně obtížnosti, což považuji za velké plus. Při hraní se seniory se mi osvědčilo, že těm bystřejším jsem přidělil náročnější karty, zatímco méně obratným hráčům jednodušší úrovně. Primární rozdíl mezi jednotlivými alternativami spočívá v počtu předmětů umístěných na kartách. Samotná hratelnost se odvíjí od obrázků a volba herní varianty definuje průběh i přípravu hry. Hráči si mohou zahrát věž, kde berou karty ze středu, nebo studnu, ve které se snaží karet zbavit spárováním symbolů na svých kartách s těmi na desce.
Pro hráče, kteří nepreferují společné hraní, je zde i varianta pro jednoho hráče. Ideální je stopovat čas mezi jednotlivými koly, přičemž volba věže nebo studny závisí na preferenci hráče. Dobble Access+ je skvělý test krátkodobé paměti a schopnosti vnímat, co vidíme. Hra je ideální pro starší hráče a obzvláště na seniorských setkáních, kterých se pravidelně účastním.
Cortex Access+ - Výborné testování mozkových závitů
U testování mysli zůstaneme ještě chvíli. Další hrou, kterou zde zmíním, je Cortex Access+. Tato hra, stejně jako Dobble, má hráčům co nabídnout. Základní verze však není vždy přístupná pro hráče, na které série Access+ míří. Prvním, co zaujme, je velikost karet – ty jsou výrazně větší, což zlepšuje přístupnost. Starší lidé je mohou snadněji uchopit a pracovat s nimi díky zvětšeným úkolům.
Počet hráčů: 1 - 4
Herní doba: 15 minut
Věk: 8+
Stejně jako u Dobble, i v Cortex Access+ představuje každá karta určitý úkol zaměřený na trénink mozku. Nabízené úkoly mají dvě úrovně obtížnosti. Například základní úroveň při úkolech na analýzu nabízí pouze tři propojené symboly, které hráč musí najít, zatímco pokročilá verze už vyžaduje čtyři symboly, čímž zvyšuje obtížnost pro hráče s hendikepem. Hra obsahuje osm různých typů úkolů, se kterými se hráči setkají během hry.
Úkoly zahrnují analýzu, manuální zručnost a hmatové dovednosti. V rámci svého tahu si hráč vezme kartu úkolu a musí jej splnit. Vítězem je hráč, který získá nejvíce karet. Je zde i varianta pro jednoho hráče, kdy je třeba splnit osm úkolů. Celkový počet úkolů lze přizpůsobit podle potřeby. Cortex Access+ cílí na procvičování mozkových závitů. Hráči si oblíbili sólovou variantu, při které není vyvíjen tlak na spoluhráče.
Kdy se stalo? Access+ - Perfektní způsob jak si zavzpomínat i předestřít své plány
S tématem historie pracující hra Kdy se stalo? je výbornou ukázkou toho, jak může vypadat perfektní titul testující vaši schopnost správně řadit určité momenty dějin. Jestliže si člověk chtěl tuto hru zahrát se staršími hráči, občas zažíval různé těžkosti. Pro ty z vás, kterým neseděla velikost karet, nebo jim zkrátka nevyhovovala varianta s historií jako takovou, je tu Kdy se stalo? Access+, který podobně jako Dobble Access+ zásadně upravuje velikost karet, aby s nimi bylo snazší pracovat. A to není vše.
Počet hráčů: 1 - 4
Herní doba: 15 minut
Věk: 8+
Kromě historické verze je tu též ta, která je zaměřená na osobní zážitky, což může na první pohled znít zvláštně, ale zrovna tahle alternativa je rozhodně tím, co seniory kolem vás ihned po vytažení této krabice zaujme. Základní Kdy se stalo? Access+ hráče nechává řadit historické momenty na jejich časové ose s tím, že vítězem je ten, komu se podaří seřadit úspěšně co největší objem karet. Druhá varianta funguje na práci s kartami osobních zážitků a účastní se jí pouze jeden hráč. Ten před sebe pokládá karty zážitků a následně mluví o svém osobním životě. Pracuje se vzpomínkami a nejen to, dokonce si může projektovat svou budoucnost.
Zkrátka a dobře, když máte po ruce seniory, je Kdy se stalo? Access+ jednou z nejlepších možností, po nichž se dá sáhnout, protože starším hráčům dá možnost vám povědět více o jejich koníčcích, zážitcích a také minulosti. Základní verze hry pak není špatná, ale minimálně u mnou testovaných seniorů úplně velký úspěch nesklidila, i když s mladšími hráči už fungovala o poznání lépe.
Dixit Access+ - Sází na krásné obrázky i dobře volená slova
Posledním titulem, který dostal svou Access+ verzi, je Dixit. Ten má sám o sobě už řadu variací, v nichž jej můžete hrát. Tato je ale, stejně jako zbytek projektů z této řady, uzpůsobená tak, aby bylo hraní přístupnější co nejširšímu okruhu hráčů. Karty jsou v tomto případě stejně jako ve zbytku vyloženě masivní. Celkem jich tu pak najdete pěkných 70, rozdělených do dvou skupin. Máme tu klasické karty a také zjednodušené varianty, které jsou očividnější – nevím, je trošku náročné to popsat, pro seniory však byla práce s nimi příjemnější než s těmi normálními.
Počet hráčů: 1 - 4
Herní doba: 20 minut
Věk: 8+
Dixit Access+ vám pak nabízí herní desku, na níž můžete hrát kompetitivně, nebo spolupracovat. Vedle karet barev tu najdete také karty slov, která používáte během hraní a definujete tak všem zúčastněným nějaký cíl. Karty samotné pak nevybíráte v základní verzi ze svého balíčku, nýbrž hlasujete pro ty na ploše. V rámci nového kola pak dochází k výměně nabídky karet a také slova, které má do jisté míry určovat váš výběr.
Dost se mi na Dixit Access+ líbí skutečnost, že tempo hraní lze urychlit. Kooperace je pak dle mého ideální v momentu, kdy hráči chtějí o kartách diskutovat. Jako celek funguje nadmíru dobře při setkáních starších hráčů i těch, kteří mají nějakou formu znevýhodnění. Stejně jako u základní verze bych ocenil zpracování karet a hry jako celku. Tenhle Dixit se zkrátka neztratí.
Každý kus her ze série Access+ pomůže starším i méně zdatným hráčům rozvíjet jinak jejich schopnosti
Každý titul ze série Access+ má své kouzlo, které přenáší z původních verzí her. Ať už jde o Dixit, Dobble či Cortex, všechny jsou skvěle zpracovány a uzpůsobeny pro snadnější hraní. Tyto hry nejen pomáhají lidem se znevýhodněním, ale přispívají také na podporu organizací. Z každého prodaného kusu jde 35 Kč z výtěžku na podporu lidí s autismem skrze nadaci NAUTIS, podporovanou společností Asmodee Czech Republic.
Série Access+ je určena zejména pro hráče se znevýhodněním, starší lidi a ty, kteří mají mentální hendikepy. Pokud máte ve svém okolí hráče se specifickými potřebami nebo navštěvujete domovy seniorů, je to jeden z nejlepších produktů, po kterém můžete sáhnout. Za mě mají autoři palec nahoru bez většího rozmýšlení.
Za poskytnutí recenzentských kopií her ze série Access+ na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Asmodee Czech Republic.