Hlavní obsah
Hry

Architekti Skalistého hřbetu: Budujte temné labyrinty plné monster

Foto: Ondřej Zeman

Staňte se padouchem a postavte labyrint, který polapí hrdiny i oslní zájemce o temnou nemovitost. Architekti Skalistého hřbetu nabízejí zábavnou karetní výzvu pro všechny budovatele zla.

Článek

Navrhování labyrintu dokáže v Architekti Skalistého hřbetu nadchnout

Zaujala vás hra Hrdina v kostce a svět, který je s ní spojený? Tak to tu pro vás dnes mám další kousek, jenž se v něm odehrává. Tentokrát ale nebudete vytvářet šampiona schopného porazit zlo a nadchnout každou pannu. V tomto případě se z vás stane padouch. Deskovka Architekti Skalistého hřbetu vás totiž transformuje do kůže budovatele temného labyrintu plného monster, pastí a dalších věcí, jež mají obyčejného hrdinu tím či oním způsobem pohltit a případné zájemce o nákup nemovitosti temného pána navnadit.

Foto: Ondřej Zeman

Architekti Skalistého hřbetu nejsou velkou hrou.

Počet hráčů: 1 -4

Herní doba: 45 minut

Věk: 10+

Před hráče Architekti Skalistého hřbetu staví celkem čtyři roky (kola), během nichž musí budovatelé postavit svůj labyrint. Každý z účastníků soutěže o nejlepšího budovatele kobky zla si v úvodu vezme kartu plánu, jejíž podoba určuje to, co byste měli do vámi budované kobky vměstnat ve jménu získání bodíků. Samotná kola jsou pak rozdělená do několika fází. Tou první je fáze stavby, která je rozložena do čtyř tahů. Hned v úvodu si všichni doberou a vyberou jednu ze čtyř karet v ruce a vyloží ji do svého labyrintu. Jakmile máte zahráno, dáte zbývající karty hráči po levici nebo po pravici, dle toho, jaký je aktuálně rok.

Foto: Ondřej Zeman

Někdy jsou cíle orientované na získání co největšího počtu daných žetonů.

Celek v tomto ohledu připomíná třeba Králíkovství, kde taktéž nemůžete nikdy počítat s tím, že vám obsah ruky dlouho zůstane. Žijete tudíž stále s myšlenkou, že příště už stejné karty v ruce mít nemusíte. Karty vynášíte a měníte až do momentu, než každý vyloží do labyrintu celkem čtyři karty a nezformuje tak jednu řadu. Co se stane se zbytkem karet? Ty každý z hráčů odloží. Zda místnost vyložíte lícem dolů či nahoru, je víceméně na vás. Na konci této fáze ale všichni musíte odhalit podobu prvního patra svého výtvoru. Poté nastává fáze vylepšování, která je opět složena z několika kroků.

Foto: Ondřej Zeman

Jael dokáže být ve hře Architekti Skalistého hřbetu obstojným soupeřem.

Tím úplně prvním je součet zlatek. Ten probíhá tak, že získáte součet penízků ze všech karet, které se vám podařilo vyložit, a nějaký ten peníz navíc za truhlice, které máte vyloženy. Poté, co víte, kolik financí se vám podařilo vyložením karet vygenerovat, postupujete dále. V případě remízy na stupnici zlata postoupí více dopředu hráč, který byl na stupnici dříve v pořadí. Následně zamíříte na tržiště, kde se můžete dát do nakupování. Na trhu si máte možnost nakoupit monstra, pasti nebo také poklady. Jakmile máte koupeno, ihned umístíte tvora či jiný prvek do vámi vybudovaného prostoru. Mezi místnostmi lze skrze tyto žetony dokonce vytvořit dodatečné průchody.

Foto: Ondřej Zeman

Na destičkách obchodníků na vás čekají různé předměty za odlišnou cenu.

Nikdo vás ale nenutí kupovat. Když nic nekoupíte, můžete sáhnout po kartě výzvy. Na těch můžete nalézt třeba kousek žádající pěkně uspořádat gobliny do jedné řady. Čím více jich takto postavíte, tím větší objem bodů ve výsledku obdržíte. A takových testů vašich schopností tu není úplně málo. Mimo ně tu máte také kartu cíle, jehož se snažíte všichni dosáhnout. Někdy je dokonce ve hře myšlenka toho určité prvky nemít, čímž mě hra Architekti Skalistého hřbetu skutečně zaujala.

Foto: Ondřej Zeman

Chodby mají ve hře Architekti Skalistého hřbetu různou podobu.

Jakmile máte vybudováno a nakoupeno, můžete se během partie hry Architekti Skalistého hřbetu vrhnout na fázi úklidu, která tak nějak tradičně po čtvrtém kole už není. Jakmile dojdete tohoto roku, nastává čas zjistit, jak moc se vám podařilo budovat kobku, a nakolik jste se naopak odklonili od původního plánu. Bodíky pak získáte též plněním výzev, místnostmi, kartou cíle a též pořadím v rámci stupnice zlatých mincí. Odměněni jste pak též za cesty navazující na vchod či východ. Co hraní samotného se pak můžete ponořit i sami díky přítomnosti režimu pro jednoho hráče, který je též velmi povedený.

Foto: Ondřej Zeman

Architekti Skalistého hřbetu mají velmi pěkně zpracovaný insert.

Architekti Skalistého hřbetu představuje ve více hráčích slušnou výzvu

Vždy jsem byl velkým fanouškem videoher orientovaných na budování kobky a Architekti Skalistého hřbetu mi k tomu konečně dali příležitost. Tahle povedená deskovka, v níž stavíte ve velkém svůj vlastní labyrint za pomoci karet, je ve své podstatě přístupnou záležitostí, do níž se není náročné ponořit. Zkrátka stavíte a sledujete, co vám roste pod rukama, načež na samém konci vidíte výsledek určující, zda se stanete vítězem či nikoliv. Osobně jsem byl nadšen prakticky z každé partie.

Foto: Ondřej Zeman

Architekti Skalistého hřbetu

Komu bych hru Architekti Skalistého hřbetu doporučil? Primárně udělá radost fanouškům tohoto žánru, kteří rádi budují kobky plné monster ve snaze z nich získat co nejvíce bodů. Náročnost celku není na pochopení vysoká, což považuji za plus. Jelikož mi komplet sedl, nemám problém pro něj prakticky ihned zvednout palec nahoru.

Za poskytnutí kopie hry Architekti Skalistého hřbetu na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti REXhry.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz