Článek
Nahlédněte do hlubin mysli svých pacientů v unikátním hře Cesta do nevědomí
Vídeň v určité fázi žila mentálním výtvorem rakouského neurologa Sigmunda Freuda,, jenž patří mezi dosti neobvyklé metody, jež pracují s lidským nevědomím a sny. V relativně komplexní záležitosti Cesta do nevědomí se máte možnost stát součástí společnosti analytiků vedených samotným Freudem a ponořit se do rozboru snů různých pacientů, o jejichž prožitcích pak budete diskutovat s kolegy a navzájem si sdílet poznatky za doprovodu stálého popíjení kávy, která je jedním z důležitých prvků celkové hratelnosti.

Cesta do nevědomí není úplně malou hrou.
Vydat se tu máte možnost vstříc Vídni, kde na vás čekají pacienti, jejichž sny jsou skutečně divoké. Každý z hráčů zde má před sebou svou herní plochu, s níž velmi aktivně pracuje. Obracet se na vás budou jak rutinní klienti, tak ti, jejichž stav je skutečně vážný. Tradičně Cesta do nevědomí probíhá v kolech, v nichž má hráč možnost v rámci svého tahu provést některou ze tří primárních akcí. První z nabízených je Předložení nápadů, v jejímž rámci umístíte na herní desku své nápady z vaší nabídky. Jakmile máte umístěno, vyhodnotíte za každý nápad akční pole, na něž směřuje. Občas se vám může stát, že vyhodnocujete dvakrát, nejprve ovšem musíte 100 % vyhodnotit první efekt.

Cesta do nevědomí má velmi pěkné komponenty.
Umístit takto nemusíte vyloženě svou destičku, ale lze použít také žetony bystrých nápadů, fungujících prakticky totožně jako obyčejné nápady. Poté, co je vyhodnocen efekt stolu (na herní desce), pohnete svým kalamářem po směru hodinových ručiček ve vašem prostoru o počet polí, který uvádí vybraný nápad. Poté, co se kalamář pohne, máte možnost vyhodnotit pole, na něž dorazil. Otevřít si takto můžete během partie hry Cesta do nevědomí nové žetony nápadů, vyhodnotit efekty na poznámkách, nebo také aktivovat počítadlo pověsti, které slouží k získání vítězných bodů a jako prvek zakončující v určitý moment partii.

Cesta do nevědomí disponuje krásně zpracovanými obrázky.
Samotné efekty na herním stole jsou různé. Některá políčka vám například umožní získat poznámky za vynaložení kávy, načež vyhodnotíte efekty získané destičky a umístíte ji na svou hráčskou desku. Některé akce, které s destičkami můžete realizovat, jsou pevně navázány na pacienty. Jakmile zaplníte sloupec nebo řadu třemi destičkami poznámek, získáte žeton porozumění a také další efekt na desce hráče. Zaplňování políček je v Cesta do nevědomí jednou z cest k pověsti. Další akční pole jsou pak orientována na výzkum. Vykládání těchto karet vám dává možnost vyhodnocovat efekty umístěné na spodním kraji daných karet.

Některé obrázky ve vás vyvolají zajímavé pocity.
Další pole vás nechají pracovat s žetony porozumění, které jsou aktivním prvkem na desce porozumění. Jednou z posledních akcí, které lze provést, je Pohyb s profesorem nebo samotným Freudem. Pohybem figurek na novou lokaci dostanete možnost je aktivovat. Následná práce s figurkami a jejich vyhodnocování mi přišla zajímavá. Jestliže nejste fanoušky předkládání nápadů, je tu naopak akce stažení nápadu. Pokud máte v Cesta do nevědomí na stole alespoň jeden nápad. Jakmile tento krok uděláte, získáte jeden bonus lokace nebo čtvrti mapy města. Během stahování nápadů máte také možnost získat kávu, což je výhodné.

Cesta do nevědomí vás vyšle vstříc Vídni.
Tahle hra ale není pouze o divokých diskuzích nad šálkem silné kávy, která drží všechny při smyslech. Poslední možnou akcí je totiž Léčba klientů. Každého klienta můžete během tahu léčit pouze jednou. V rámci něj je ovšem možné léčit až dva klienty. Každý z klientů má dva sny. Vždy však pracujete primárně s tím, který je vidět (vrchní karta). Práce se sny vytváří body terapie, jejíž ukazatel se pomalu posunuje doleva. Když dorazí na konec své cesty, daná osoba je v Cesta do nevědomí vyléčena a vy obdržíte vítězné body. Dojít ovšem může i ke katarzi, což opravdu nechcete. K léčení použitá karta je vždy odstraněna. Samotný klient po vyléčení odchází a vy si na konci kola máte možnost vzít nového.

Cesta do nevědomí vás nechá hodně pracovat s deskou vaší postavy.
Konec tahu je pak spojen s transformací vašich krabiček ve tvaru srdce v body terapie. Jakmile nastane závěrečné kolo, je tu získání vítězných bodů za pověst, žetony porozumění, zaplněné řady poznámek, klienty, kávu, krabičky ve tvaru srdce a také specifické symboly lokací, k nimž máte přístup. Vítězem je v Cesta do nevědomí ten, komu se podaří získat nejvíce vítězných bodů.

Cesta do nevědomí nedisponuje insertem.
Cesta do nevědomí: Noční můry posouvá hratelnost na vyšší úroveň
Nestačí vám základní verze hry Cesta do nevědomí? Nemusíte smutnit, protože k dispozici jsou dvě rozšíření, z nichž je bezesporu důležitější to větší. Nevědomí: Noční můry totiž herní svět obohacuje o nové prvky v podobě opravdu zlých snů a nejen těch. Jsou tu též nováčci, kteří touží po tom, aby je někdo zbavil snů, jež je tíží. Zajímavou postavičkou je třeba pan Wolf, jehož vzhled ve vás budí dojem, že by právě on mohl být někým, koho trápí noční můry spojené s mýtem Cthulhu, který je mezi sny také přítomen.

Cesta do nevědomí rozšíření
Obyčejná deska porozumění je v rámci této expanze nahrazena prasklou verzí, která vám dává jiné možnosti než původní varianta. Novinkou je šílenství, jež pomalu narůstá během partie a otevírá vám nové možnosti v rámci hratelnosti. Když máte kupříkladu 5+, je vám umožněno po umístění dvou nápadů nasměrovat jejich ocásky tak, aby každý mířil na jedno akční pole. Pokud se vám z předchozího popisu zdá, že je šílenství vlastně fajn, realita je taková, že sice přináší určité benefity, ale také ztrátu vítězných bodů, protože nikdo nemá rád, když ho léčí blázen.

Cesta do nevědomí - Noční můry vám nabídne specifické destičky.
Aby toho nebylo málo, nechybí zde ani prokletá lokace či publikace spojené s mrtvými. Nevědomí: Noční můry je temnou expanzí, která vám však nabídne i kočičí mazlíčky nebo gramofon – oba prvky jsou dodatečnými „režimy“, na něž se zaměřuje i rozšíření Moduly volných asociací, jež umožňuje do základní verze přidat pět složek, které můžete libovolně kombinovat. Do hry tak lze přidat karty iluzorních snů, poznámky s drobnostmi, významný výzkum nebo karty dostaveníček.

Cesta do nevědomí - Moduly volných asociací taktéž přináší nové karty.
Ve své podstatě ani jedna z dostupných expanzí pro tuto hru není špatná. Osobně bych ale sáhl spíše po nočních můrách než po modulech, protože jsem fanoušek opravdu zásadních inovací, i když za ně člověk musí nějakou tu korunu zaplatit. Cenovky jsou paradoxně v obou případech dosti podobné.

Cesta do nevědomí - Noční můry ve vás skrze obrazy vzbudí strach.
Cesta do nevědomí osloví fandy těžších záležitostí a pěkně ilustrovaných karet
I když Cesta do nevědomí na první pohled vypadá jako jednoduchá hra, jedná se o relativně náročnou strategii, v níž se snažíte co nejefektivněji pracovat se svými klienty a jejich sny. Samotné vniknutí do hlubin této hry nebylo úplně snadné, ale jakmile člověk pochopí některé mechanismy, už je na dobré cestě. Za pomoci expanze Cesta do Nevědomí: Noční můry si můžete slušně obohatit hratelnost. Stejně tak lze posílit prožitek skrze další placené moduly, ale osobně si myslím, že si s Nočními můrami vystačíte.

Cesta do nevědomí
Cesta do Nevědomí představuje zajímavý titul, v jehož rámci se můžete stát psychologem, který má před sebou pacienty s různými sny. Každý krok se počítá, a proto je nutné si vše dobře promyslet. Hru bych doporučil primárně zkušenějším hráčům, kterým nabídne relativně náročný zážitek. Pokud však mezi tuto skupinu nepatříte, raději sáhněte po něčem přístupnějším.
Za poskytnutí kopie hry Cesta do Nevědomí na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Tlama Games.