Hlavní obsah
Hry

Král trpaslíků a Čaroděj vám dají zavzpomínat na staré dobré karetní hry

Foto: Ondřej Zeman

Už máte dost inovativně laděných karetních her, které nemají s dobře známými kousky moc společného? Tak to tu dnes pro vás mám text zaměřený na dvojici, s níž se podíváte do starých časů.

Článek

Král trpaslíků vám připomene legendární Srdce

V karetní hře Král trpaslíků se na „bojišti“ střetávají trpaslíci, lidé a skřeti, zkrátka přesně ta kombinace, bez níž by nemohl správný fantasy konflikt fungovat. Karty jsou rozděleny na běžné zastoupené většinově a také speciální, jichž je dostupných minimum. Každý balíček karet tu proto mícháte zvlášť, načež si vezmete sedm dílků úkolů, díky nimž budete mít každé kolo odlišnou zakázku.

Foto: Ondřej Zeman

Král trpaslíků se vám vejde i na menší stůl

Počet hráčů: 3–5

Herní doba: 30 minut

Věk: 10+

V úvodu kola pak vložíte mezi obyčejné karty jednu speciální, načež dojde k zamíchání a rozdání karet hráčům. Poté dojde ze strany hráče disponujícího modrou kartou 5 k vybrání úkolu pro dané kolo. Zakázky vás v karetce Král trpaslíků ovlivňují pozitivně i negativně, takže je není dobré ignorovat. Dostupné karty disponují hodnotou od jedničku po jedenáctku a jsou zastoupeny ve třech barvách vystihujících vizuálem zastoupené frakce.

Foto: Ondřej Zeman

Král trpaslíků vám nabídne celkem tři frakce.

První zahraná karta určuje, jaký budete mít daný štych barvu. Hráči vynáší karty po směru hodinových ručiček s tím, že se počítá s tím, že dodají kousky dané barvy. Když je nemají mohou vynést jiné, avšak v takovém případě pravděpodobně nevyhrají štych, protože ten je spojen s nejvyšší hodnotou v úvodu určené barvy. Jakmile dojdou karty kolo končí a vy se můžete pustit do počítání bodů spojeného s úkoly a zahranými štychy. Body vám mohou být připsány, avšak nic nebrání Králi trpaslíků, aby vám je vzal. Stačí jen mít špatnou barvu štychu, nebo v něm mít přítomné špatné karty a vítězné bodíky jdou dolů.

Foto: Ondřej Zeman

Král trpaslíků před vás staví různé úkoly.

Vítězem je pak ten komu se podaří získat nejvíce bodů po sedmi kolech. Základní myšlenka hry Král trpaslíků je slušná, celkově jí na atraktivitě však přidává to, jakým způsobem jsou zpracovány karty spolu s jejich vlivy postavenými na barvě, a především přítomnost úkolů, které před hráče staví různé výzvy a tak fakticky navyšují znovuhratelnost. Celkem se mi hodně zamlouval. Do světa však nezamířil pouze on ale také karetka Čaroděj.

Karetní hra Čaroděj otestuje vaši schopnost předpovídat

Čaroděj je magickou karetní hrou, ve které se pustíte do tipování toho, kolik se během jednoho kola podaří hráčům sebrat hromádek karet zahraných během jednotlivých tahů (štychů) s tím, že každé kolo bude zúčastněným vždy nabídnut větší objem karet, díky čemuž se stabilně budou transformovat podmínky kol. Co kolo, to karta navíc. Zajímavé je, že v úvodním kole zahrajete kartu pouze jednu, takže nepočítejte ze startu s plnou rukou jako tomu bývá v jiných hrách.

Foto: Ondřej Zeman

Čaroděj si nežádá mnoho prostoru.

Počet hráčů: 3–6

Herní doba: 20 minut

Věk: 10+

Jakmile se podíváte na startu kola na to, co máte v ruce nastává fáze odhadnutí počtu sebraných štychů, což v praxi znamená, že budete „hádat“ kolik asi uhrajete během hraní štychů, na nichž hra Čaroděj stojí. První hráč zahraje jím zvolenou kartu, načež ostatní musí ctít vynesenou barvu. Výjimkou jest moment, kdy nemáte karty dané barvy, protože pak je možné sáhnout po trumfu, či kartě jiné barvy.

Foto: Ondřej Zeman

Čaroděj v nabídce karet neschází.

Vítězem štychu (daného kola a tím pádem i nahromaděné hromádky) je ten, kdo zahraje prvního čaroděje nebo hráč s nejvyšší kartou v rámci barvy vynesené v úvodu štychu, načež si jeho vítěz získané karty položí před sebe. Během kola lze získat více štychů a končí momentem, kdy nezbývají karty.

Foto: Ondřej Zeman

Vizuální zpracování karet není nikterak oslnivé.

Vítězem partie je pak v karetní hře Čaroděj ten z učedníků, kterému se povede získat nejvíce bodů za správně odhadnuté počty svých štychů v rámci jednotlivých kol. V případě, že se vám daří klidně si během jediného kola lze přičíst nemalý objem bodíků, přílišná sebedůvěra vám však naopak může pěkně srazit hřebínek. Čím více hráčů se partie účastní, tím větší menší počet kol absolvujete, protože jsou zkrátka delší než za předpokladu, že hraje menší počet lidí. V praxi to znamená, že zatímco na šest hráčů čeká kol deset v případě tří se hodnota navyšuje na krásnou dvacítku.

Foto: Ondřej Zeman

Krabička na Čaroděje není nikterak komplexní.

Král trpaslíků i Čaroděj představují zajímavé kousky na poli karetních her

Hodně dlouho jsem přemýšlel nad tím, zda karetní hru Král trpaslíků recenzovat spolu s karetkou Čaroděj nebo jim dát samostatný prostor. Volba to byla náročná nakonec jsem se ale rozhodl, že mi dává větší smysl tyto štychové hry vezmu jedním vrzem a myslím si, že jsem dobře udělal. Vlastně tedy už jen to, že jsem po nich sáhl nebyl špatný krok. Jedná se o staromilské karetní hry, které sází na dobře známou hratelnost, která je v případě Krále trpaslíků inovována.

Za sebe si myslím, že oba kousky dobře fungují. V případě Čaroděje sice nejde o výrazné vystoupení z řady, avšak že by to byl špatný kus se říci nedá. Osobně mi ale z těchto dvou štychových her více sedl Král trpaslíků, protože mám rád tuto rasu a hratelnost spolu s vizuálem byla zkrátka zajímavější, nebo jsem to tak minimálně za sebe vnímal. Nevylučuji však, že se najdou i tací, kterým sedne více Čaroděj nežli Král trpaslíků. Obě hry jsou však slušné.

Za poskytnutí kopie her Král trpaslíků a Čaroděj na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti REXhry.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz