Článek
Minecraft: Stavitelé a biomy stojí na budování a boji
Ty z vás, kteří jsou navyklí na to, že je před nich v Minecraftu postaven gigantický herní svět možná trošku v úvodu zklamu. Žádnou velkou herní plochu tu totiž nedostanou. Namísto toho se svými hrdiny budou putovat mezi čtverci a pomaličku objevovat to, co se skrývá v rozestaveném prostoru. Základní myšlenkou tohoto díla je totiž sbírat suroviny, bojovat a budovat. V rámci svého tahu můžete v Minecraft: Stavitelé a biomy vždy udělat dvě různé akce.
Počet hráčů: 2-4
Herní doba: 30-60 minut
Věk: 10+
Úplně tou nejzákladnější aktivitou je v Minecraft: Stavitelé a biomy odebírání bloků z obrovské kostky. Vždy si musíte vzít dvě kostky nedotýkající se minimálně ze dvou stran žádných dalších kostek. Získat lze takto dřevo, písek, obsidian, kámen a smaragd, který představuje zdejší obdobu žolíka, užitelného při realizaci stavby namísto jiné kostky. Koncept braní kostiček se mi hodně líbí, protože dává hráči možnost taktizovat.
Aby však bylo v Minecraft: Stavitelé a biomy co stavět, je třeba vždy provést druhou akci, v jejímž rámci se vaše postava pohybuje po herním prostoru doslova mezi bloky, které odkrývá. Na odhalených kartách se mohou nacházet karty budov, nebo nepřátel. V obou případech je na vás, zda s nimi budete interagovat. Pokud se rozhodnete budovat, je třeba mít po ruce vždy dostatečný objem kostek. Postavenou strukturu následně dáte na svůj herní plánek. Kam jí umístíte je na vás. Když ale chcete z budování získat co nejvíce bodů je dobré umísťovat je vedle těch, k nimž mají způsobem blízko. Neschází tu ani možnost postavenou budovu nahradit novou kartou.
Když nechcete budovat je zde možnost bojovat. Boj v Minecraft: Stavitelé a biomy neprobíhá za pomoci kostek ani čistokrevných karet. Hráči tu pracují s počáteční nabídkou svých žetonů a popřípadě také těmi, jež jim štěstí přihrálo do ruky. Karty ovšem nevytahujete, jak se vám zlíbí, ale musíte je vždy promíchat a následně z hromádky vytáhnout tři karty. Háček je v tom, že v balíčku máte vedle užitečných předmětů, také otrávené brambory s nulovou hodnotou. Když vám štěstí nebude přát, klidně vytáhnete dvě brambory a prakticky tak prohrajete střet, což vás přinutí k ústupu.
Aby byly vaše šance na vítězství v Minecraft: Stavitelé a biomy co největší, je potřeba sbírat zbraně, a tak obohacovat škálu dostupných žetonů. Primární je totiž vždy disponovat takovou hodnotou, aby vyčerpala srdíčka vašeho nepřítele. Když se vám podaří jej eliminovat můžete dostat akci navíc, nebo také vítězné body k nimž se dostanete primárně budováním a co nejefektivnější prací s políčky.
Nejsložitější fází hry bude pro malé hráče zřejmě bude etapa orientovaná na bodování. Minecraft: Stavitelé a biomy. To probíhá ve třech etapách. Nejdříve hodnotíte biomy, načež budovy postavené z určitého materiálu. Třetí hodnocení je pak zaměřeno na typ postavených budov. Jakmile dojde ke třetímu hodnocení hra končí a je na čase vyhodnotit, kdo získá vavříny pro vítěze.
Minecraft: Stavitelé a biomy je snem nejednoho malého hráče
Je hodně her, které si po mě osazenstvo školní družiny dlouho žádalo. Ta s tématikou Minecraftu ovšem byla na jejich příčkách zájmu snad nejvýše. Trošku jsem se obával jejich kvalit, nakonec ale musím konstatovat, že se v případě Minecraft: Stavitelé a Biomy jedná o velmi výrazný kus, který svým založením cílí na malé hráče. Základní myšlenka hratelnosti je relativně nenáročná. Soubojový systém snadno pochopíte a stejně tak není náročné pobrat ani budování staveb.
Po stránce komponentů je Minecraft: Stavitelé a biomy zpracován slušně. Hlavně tedy kostky udělají mladším hráčům velkou radost. Lépe zpracován bych si dokázal představit insert, jenže jak už to tak u takto laděných děl bývá, ten je většinou mimo zájem výrobců. Jakožto celek dle mého tenhle Minecraft stojí za pozornost, takže bych se po něm nebál sáhnout i s mladšími dětmi.
Za poskytnutí kopie hry Minecraft: Stavitelé a biomy na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Ravensburger.