Článek
Expanze je to, oč v Podhoubí běží
Většina strategií nechává hráče bojovat o gigantická území. Podhoubí se však k problematice boje o prostor staví jinak. Máte v ní totiž na první pohled relativně omezené teritorium, po němž se pohybujete s houbou mající za úkol vytvářet kolem sebe výtrusy a tak rozšiřovat sféru svého vlivu. Každá mateřská houba má danou barvu stejně jako výtrusy, které k ní patří. Ty šíříte za pomoci větru, který fouká tak nějak náhodně. Nefunguje však na principu karet jako v jiných hrách, nýbrž si vždy musíte hodit kostkou a tak určit, která políčka zaplníte svými výtrusy.
Počet hráčů: 1–4
Herní doba: 90 - 120 minut
Věk: 10+
Ty do prostoru v Podhoubí neházíte pouze jen tak ze srandy, ale máte díky nim přístup k různým materiálům. Nač houba potřebuje minerály a jiné živiny? Nu přeci k tomu, aby mohla vytvořit plodnice. K plodnicím se dostáváte za pomoci karet, na kterých je možné nalézt opravu pestrou škálu houbiček. V nabídce neschází Liška obecná, Límcovka modrá, Lakovka ametystová a řada dalších kousků z nichž si je možné vybírat.
Člověk si je ale nevybírá pouze pro jejich jméno, či kvůli tomu jak vypadají. Ne že by vizuální zpracování karet bylo slabé, ale rozhodně pro vás není tím primárním. Zásadní je pro vás především to, jak moc náročné je zahrání těchto karet je. Jednotlivé kusy mají odlišné požadavky s tím, že některé si žádají odlišné zdroje, zatímco u některých musíte „nasbírat“ víceméně stejné výtrusy.
Výtrusy jsou něco, z čeho těžíte. Zajímavé je, že využívat jste schopni jak ty své, tak i cizí. Důležité je vždy to, kdo kontroluje prostor kolem nich, což v praxi znamená, že když promyšleně přesunete svou mateřskou houbu, či efektivně vysadíte plodnici automaticky vám to dá dočasně kontrolu nad výtrusy vašich nepřátel, čímž se můžete dostat k houbám, které by vaše vlastní výtrusy nebyly schopné pokrýt. Plodnice různých druhů vám vedle požadavků dávají v Podhoubí k dispozici také specifický objem výtrusů, které se dostanou z jejich útrob, stejně tak u nich pracujete vždy s odlišným bodovým ohodnocením.
Tyto unikátní statistiky však stále nejsou vším, čím jednotlivé houby disponují. Pak je tu ještě rozklad, jímž disponuje každá plodnice poté co několikrát vysemení. Pokud se rozhodnete pro to je rozložit odstraníte houbičku z herní plochy. Na jednu stranu může tento krok vypadat negativně, jenže realita je taková, že skrze něj dostanete nějaký ten bonus spojený s rozkladem. Některé vám dají možnost odstranit všechny výtrusy z jedné pozice na herní mapě, jiné zase přesunou nepřátelský výtrus na prázdný bod, nebo umožní vysemenění jednoho výtrusu navíc. Zajímavé je, že se vám efekty pod prostorem, políčka patřícího k dané houbě slučují, což ve výsledku dokáže v Podhoubí stvořit naprosto šílené kombinace. Jediné co nelze je sčítání stejných efektů.
Střet s hráči je zábavný, pokud ale vyloženě nehledáte souboj a zkrátka toužíte po tom hrát bez přítomnosti dalších hráčů, nic vám nebrání pustit se do hraní proti samotné hře a musím říct, že to není vůbec zlé. Samotné bodování pak stojí na sesbírání co největšího objemu karet hub. Vítězem je pak hráč s největším počtem bodů, protože expanze je zkrátka to oč v Podhoubí běží.
Podhoubí nadchne hratelností i komponenty
Po pár desítkách bitev o houbovou říši musím konstatovat, že Podhoubí je nebývale vyvedenou záležitostí, u niž člověka ihned zaujme zpracování. To se opravdu povedlo. Že by ale hratelnost výrazně zaostávala bych neřekl. Právě naopak. Každá partie může mít jiný vývoj, díky pestré škále hub, i podobě mapy, na níž se souboje odehrávají. Střety jsou překvapivě rychlé a často v nich rozhodují detaily, což se mi na kompletu hodně líbí.
Podhoubí je jednou z těch deskových her, které ve své sbírce skutečně chcete. Jedná se totiž o výbornou strategii mající nebývalé kouzlo, jež je velmi výrazné i díky zvolenému tématu. Pokud tedy hledáte zajímavou tahovku se osobitým vizuálem i hratelností, tahle stojí za to. Za sebe doporučuji.
Za poskytnutí kopie hry Podhoubí na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Tlama Games.