Hlavní obsah
Hry

Souboj hraček: Herní přestřelka pro dva, která tě přenese zpátky do dětství

Foto: Ondřej Zeman

Souboj hraček je přístupná, svižná a překvapivě znovuhratelná hra pro dva. Nabízí osm unikátních jednotek, čtyři mapy a spoustu taktických možností.

Článek

Excelentní Souboj hraček sází na jednoduchost

Deskové hry jsou něco, k čemu je třeba zkrátka lidí. Nejednou je není vůbec snadné sehnat, tím pádem je ideální sáhnout po kouscích pro dva hráče, kterých není úplně málo. Souboj hraček je novinkou, jež by však mohla prorazit na přeplněném trhu, jelikož sází na jednoduchost, avšak rozhodně zcela nezatracuje myšlenku vysoké znovuhratelnosti. Na jakém základu stojí? Reálně před sebou nemáte pouze jednu herní desku, nýbrž dostanete jich rovnou – nebo lépe řečeno – čtyři oboustranné formáty, stavící před hráče odlišné podmínky, s nimiž musejí během bitvy pracovat. Střetnout se budete moci v zámecké pláni, na prokletém hřbitově, ve městě v oblacích, či na „reálném“ bitevním poli.

Foto: Ondřej Zeman

Souboj hraček není náročnou hrou v rámci místa ani času.

Počet hráčů: 2

Herní doba: 15 minut

Věk: 8+

Silnou stránkou hry Souboj hraček je kromě vysoké znovuhratelnosti také skutečnost, že se jedná o titul nebývale přístupný. V samém úvodu partie si vytvoříte hromádky jednotek, odstraníte z nich čtyři kousky, načež už vám nic nebrání v tom vzít si pár žetonů do své nabídky dostupných sil, s nimiž je následně možné pracovat. V rámci svého tahu můžete vzít jednoho svého věrného a položit ho na herní desku. Umístit daného bojovníka můžete na prázdnou pozici základny, už zabraný bod, který držíte, nebo na nepřátelskou základnu. Vždy pak musí existovat cesta mezi vaším hlavním velitelstvím a bodem, na který jednotku pokládáte, jelikož prázdné a zabrané pevnosti linii automaticky přerušují.

Foto: Ondřej Zeman

Určité plochy Souboj hraček jsou náročnější než jiné.

Poslední akci je však možné učinit pouze a jen za předpokladu, že má vámi vybraná jednotka vyšší sílu než ta vaše, čímž se dostáváme k bojovníkům, které nasadíte. Celkem je zde osm unikátních válečníků, kteří mají nejen specifickou hodnotu, ale také nějakou tu schopnost, k jejíž aktivování dojde v momentu, kdy je její vlastník položen na herní plán. Vynesením robota XB-42 kupříkladu v Souboji hraček můžete odstranit jednu nepřátelskou jednotku z připravené řady a odhodit ji lícem nahoru, čímž protivníkovi slušně zavaříte. Pokud pak toužíte po tom nasadit více než jednoho bojujícího, je dobré vynést kapitánku, protože ta si s sebou vede do pole dalšího vojáka dle vašeho výběru.

Foto: Ondřej Zeman

Žádná ze stran není v Souboji hraček unikátní.

Každý z panáčků má na sobě číslovku určující jeho sílu. Nejsilnější dinosaurus však má vzhledem k sedmičce pouze číslo, ale nedisponuje žádnou speciální schopností, přestože dělo v jeho ústech by rozhodně dokázalo dělat divy. Zatímco prehistorický ještěr je bez dovedností, kachnička Kwak nemá číslo. Ano, čtete správně – i takové zde najdete! Co je jejím esem? Absence číslovky z ní dělá žolíka, který dokáže klidně vyřadit nejsilnějšího soka, je však třeba se mít na pozoru, protože sama může být následně odstraněna kýmkoliv, kdo je na ni položen. Boj o pozice je pak v Souboji hraček něčím neomezeným, takže v jedné základně může být prakticky neomezený počet jednotek, avšak pouze ta, která je nahoře, ji reálně drží, na což je třeba myslet.

Foto: Ondřej Zeman

Nabídnuta jsou vám ve hře Souboj hraček různá bitevní pole.

Když už nyní víte, že každá jednotka je unikát, můžeme se podívat také na fungování map. Ty jsou rozděleny na regiony, které se snažíte ovládnout. Jestliže se vám povede zabrat všechny strategické pozice (základny) daného prostoru, vede to k získání kontroly nad regionem, za což obdržíte medaile potřebné k vítězství. Jak už bylo řečeno výše, jednotlivé pevnosti mohou mít vliv na partii dle zvoleného terénu. Třeba na hřbitově si můžete po obsazení základny vzít zpět do nabídky tvora z odhazovací hromádky. Bitevní pole pak nechá vámi vybranou jednotku z nabídky protihráče dočasně vyřadit, což mu může slušně pokazit plánovaný tah a přinutit jej, aby si namísto útoku udělal druhou dostupnou akci, stojící na dobrání dvou posil.

Foto: Ondřej Zeman

Souboj hraček dává každému hráči vlastní úložný prostor.

Partie pak může končit různě. Jednou z cest je obsazení nepřátelské základny, popřípadě získání dostatečného množství medailí. Třetí alternativa pak stojí na vyčerpání jednotek, po němž musíte spočítat získané medaile, načež ten, kdo jich má nejvíce, vyhrál Souboj hraček.

Foto: Ondřej Zeman

Hra Souboj hraček má velmi specifický insert.

Jestli hledáte návykovou duelovku, je Souboj hraček jasnou volbou

Tak jsme u konce. Nutno pak říci, že k dnešnímu dni mám v Souboji hraček nahráno několik stovek partií a rozhodně se nechystám s hraním přestat. Právě naopak! Tahle hra totiž díky své jednoduchosti nabízí tolik možností, jak ji hrát, že mi z toho až rozum přechází. Má pěkný vizuál, pestrou škálu bitevních polí a též jednotky, které zvládnou promluvit do vývoje bojů. Za mě rozhodně jedno z překvapení tohoto měsíce.

Foto: Ondřej Zeman

Souboj hraček

Komu bych v rámci této recenze Souboj hraček doporučil? Za mě tento kousek považuji za výbornou záležitost pro ty, kteří chtějí mít doma přístupný duel, jenž nabízí takřka nekonečný počet možností, jak zvítězit. Celek je přístupný, takže se hodí i těm, kteří hrají hry pouze minimálně. Osobně ovšem nemám problém pro tuhle pecku zvednout palec.

Za poskytnutí kopie hry Souboj hraček na recenzi děkuji českému distributorovi společnosti Asmodee Czech Republic.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz