Hlavní obsah
Hry

Zahradní bitva – Recenze svižného duelu plného sázení a skvělé zeleniny

Foto: Ondřej Zeman

Zahradní bitva je rychlá a přístupná hra pro dva hráče, kde pěstování zeleniny přerůstá v taktický duel s nečekanými zvraty.

Článek

Práce s rostlinami není ve hře Zahradní bitva žádným hlavobolem

Zahrada je doménou, jíž vládnou trpaslíci. Tedy minimálně v deskové hře pro dva nesoucí název Zahradní bitva tomu tak je, protože kdo taky jiný, že? V „kůži“ vaší zahradní ozdoby před sebou máte jediný úkol, a tím je maximální využití zahrady ve váš prospěch a také v neprospěch nepřítele. Celá bitva se odehrává na velmi pěkně zpracovaném bojišti, které si díky jeho velikosti máte možnost vzít takřka kamkoliv. Samotná partie je pak v základu překvapivě nenáročná. Hráči se střídají v tazích až do některého z finálních momentů. Možných akcí před sebou nemají překvapivě mnoho. Vlastně mohou „pouze“ sázet nebo sklízet.

Foto: Ondřej Zeman

Ze zpracování hry Zahradní bitva jsem byl upřímně nadšen.

Počet hráčů: 2

Herní doba: 30 minut

Věk: 7+

Ano, logický formát zahrádkářů tu funguje na výbornou. Pokud se rozhodnete pro první z nabízených možností, znamená to pro vás, že si vezmete jeden z pěti žetonů, které tvoří ve hře Zahradní bitva rozdělovací bod mezi vašimi políčky. Sáhnout můžete po obstojné škále plodin, jež je vždy definována náhodně, protože řada je doplňována z pytlíčku, takže opravdu nikdy zaručeně nevíte, co si vytáhnete příště. Vybraný žeton umístíte na některé z polí ve vaší zahradě. Za předpokladu, že však dáte zeleninu do stejného sloupce, v jakém původně byla, znamená to pro vás dva kusy zeleniny, zatímco když tak neučiníte, pouze jeden kousek.

Foto: Ondřej Zeman

Zpracování herních komponentů je ve hře Zahradní bitva velmi povedené.

Většina polí vám v základu nic nepřináší, jsou tu však i taková, která těm, kteří je navštíví, poskytnou bonusovou akci. Když kupříkladu během partie Zahradní bitva dáte žeton na zelenou rukavici, automaticky to znamená, že můžete do své zahrady umístit další žeton. Konvice vám pak může pomoci z určitého kusu zeleniny více těžit, anebo redukovat nepřítelovu úrodu. Do své zahrady pak vedle zeleniny můžete dávat také nástroje, které vám podobně jako bonusová pole dodávají další možnosti, jak hrát, a často ve velkém nechávají hráče provést akce základních polí. Každý, kdo pak sází, může jednou sklízet, a zde tomu není jinak, proto je druhou akční možností sklízení záhonů.

Foto: Ondřej Zeman

Zpočátku můžete hrát pouze s těmito žetony.

To má jasná pravidla. Abyste mohli sklízet, musíte mít vždy záhony daných tvarů. Zkrátka a dobře, každá zelenina má nějaký potenciál, který je naplněn až poté, co je realizován určitý obrazec na herním poli. Třeba takový baklažán si žádá v základu dva žetony, pokud ale chcete přeci jen více bodů, nezbývá vám nic jiného než získat čtyři a transformovat je do čtverce. Maximální možný počet bodíků pak získáte, když uděláte obdélník tvořený šesti žetony. Zajímavým faktorem jsou pak ve hře Zahradní bitva druhé strany jednotlivých dílků, jelikož právě jejich správné uložení vám přinese body navíc a nechá vás následně realizovat různé strategie sklízení. Žetony s jedním kusem zeleniny totiž při užití vždy odhazujete, zatímco ty se dvěma zůstávají transformovány do jednokusových a čekajících na další příležitost.

Foto: Ondřej Zeman

Tyhle kousky do partie hry Zahradní bitva můžete zakomponovat až později.

Po zahrání se vždy posunete po bodovací stupnici, jež taktéž těm, kteří se po ní pohybují, umožňuje používat bonusové akce. Ano, ne vždy má smysl posouvat se ve velkém. Navíc je na ní krtek čekající na to, až ho dáte svému soku do zahrady, kde bude moci okupovat jedno pole a páchat na něm neplechu. Jeho přítomnost dokáže hráčům dost znepříjemnit život, protože skrze něj dovedete zatrhnout nejedno sklízení s velkým potenciálem. Partie pak končí v momentu, kdy dojdou žetony, nebo někdo dosáhne 40 bodů. Jakmile to nastane, má před sebou druhý hráč poslední tah, načež tak nějak logicky vítězí ten, jemuž se povedlo získat více bodů. Jak tedy sami vidíte, základní myšlenka této hry není nějak extrémně komplikovaná, přesto vám ale dává různé možnosti.

Foto: Ondřej Zeman

Žetony mají ve hře Zahradní bitva stylové uložiště.

Zahradní bitva je přístupným duelem pro dva hráče, který zvládne každý

Jsem fanouškem malých her, do nichž během chvíle můžete naskočit a následně je naučit i někoho dalšího. A přesně takovou záležitostí je Zahradní bitva. Tahle deskovka má velmi slušnou hratelnost, vizuální zpracování a také disponuje obstojným konceptem herní desky, kterou si vezmete kamkoliv. Pěstování zeleniny je tu zábava, a když hrajete s někým zkušenějším, leckdy dostane vaše hlava zabrat.

Foto: Ondřej Zeman

Zahradní bitva

Komu bych za sebe hru Zahradní bitva v rámci této recenze doporučil? Dle mého názoru se jedná o výborný duel, po němž by měli sáhnout hráči hledající pěkné a ve své podstatě nenáročné hry. Celek je hodně fajn. Za mě tím pádem nemám problém pro ni zvednout palec nahoru.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz