Hlavní obsah
Názory a úvahy

Má život izraelského a palestinského dítěte stejnou cenu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Olivia Grigorita/https://www.istockphoto.com

Izrael a Palestina

31. 10. 11:27

Nechce-li civilizovaný svět ukázat, že zvrhlost se vyplácí, musí akceptovat právo na sebeobranu. Jen tak bude každému jasné, že zhovadilost teroristů nesmí uspět.

Článek

Má život zavražděného izraelského dítěte jinou cenu než palestinského usmrceného v sutinách velitelství Hamásu?

Ne. Jenže to nikdo soudný ani netvrdí.

Lidský život a zvláště život děcka má nekonečnou hodnotu. Ale svět je složitý a chápeme jej skrze symboly. To, co udělal Hamás a spol. při nájezdu na izraelské civilisty, byla tak do očí bijící zvrhlost, že tím pro jakéhokoliv civilizovaného člověka delegimitizuje cokoliv, čeho palestinští Arabové chtějí dosáhnout. Můžeme stokrát chápat skutečně těžkou situaci palestinských Arabů. Můžeme a měli bychom cítit soucit při pohledu na utrpení nevinných. Ale nesmíme ani na vteřinu pochybovat o nezbytnosti potrestat neuvěřitelný festival násilí Hamásu.

Umučení izraelského civilisty, kterému teroristé uřízli hlavu, je možná paradoxně kratší, než utrpení civilisty pomalu se dusícího v sutinách správního úřadu, pod kterým bylo skladiště raket Hamásu. Ale je tu nebetyčný rozdíl. Pižlat někomu hlavu a vyžívat se v tom může jen člověk změněný ve zvíře. Ničit vojenský cíl pod pekařstvím, které Hamás využívá jako štít, je děsivý úkol, ale jeho alternativou je nedělat nic. Tedy nebránit se. A to si Izrael nemůže dovolit.

Bude čas ptát se, jestli populisté v izraelské vládě nesou politickou odpovědnost za selhání bezpečnostních opatření před nájezdem Hamásu. Bude čas řešit, jestli se všechna humanitární pomoc Gaze dostávala tam, kam měla. Ale ani na vteřinu není možné akceptovat spektakulární násilí teroristů. Dokonce ani v případě, kdy izraelská sebeobrana povede k většímu počtu obětí. A to povede. Ne protože Izrael chce, ale protože Hamás vytvořil dilema, kdy se Izrael musí rozhodovat mezi slabostí, pokud by se nebránil, a mezi civilními oběťmi, pakliže se bránit bude.

Nechce-li civilizovaný svět ukázat, že zvrhlost se vyplácí, musí akceptovat právo na sebeobranu a jedním dechem samozřejmě dodávat, aby netrpělo víc nevinných, než je nevyhnutelné. Jen tak bude každému jasné, že zhovadilost teroristů nesmí uspět. Za následky nese odpovědnost Hamás.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz