Článek
Alabama
Oficiálně State of Alabama je stát nacházející se na jižním pobřeží USA, v oblasti východních jižních států v Jižním regionu. Alabama hraničí na západě s Mississippi, na severu s Tennessee, na východě s Georgií a na jihovýchodě s Floridou. Jihozápadní ohraničení státu tvoří Mexický záliv.
Co do rozlohy je Alabama na 30. místě v USA (135 765 km²). 3,2 % rozlohy Alabamy tvoří vodní plochy, což ji řadí na 23. místo v USA. Alabama je převážně rovinatá země s mírným sklonem k řece Mississippi a k v Mexickému zálivu. Je poměrně hustě zalesněna, v místech, kde nejsou lesy, se nachází obdělávaná půda, jež je zde úrodná.
Nejvyšší bod Cheaha Mountain leží ve výšce 736 m nad mořem. Nejnižší bod Mexický záliv leží ve výšce 0 m nad mořem. Šířka státu činí 306 km. Délka státu činí 531 km.
Počet obyvatel je cca 4,9 milionů a je tím pádem 24. nejlidnatějším státem v USA. Hlavním městem je Montgomery s 200 000 obyvateli. Největšími městy jsou Birmingham s 210 000 obyvateli, dále Mobile - 190 000 obyvatel, Huntsville - 190 000 obyvatel.
Území Alabamy bylo v 16. století prozkoumáno Španěly, první trvalé evropské osídlení založili až Francouzi v roce 1702 (u dnešního města Mobile). Do roku 1763 byla tato pobřežní oblast součástí jejich Lousianské kolonie, poté, do roku 1783, součástí britské Západní Floridy. Tehdy si území Alabamy rozdělily Spojené státy a Španělsko (coby součást Floridy). V roce 1798 vzniklo v rámci USA Mississippské teritorium, které se do roku 1812 rozšířilo na celé území dnešních států Mississippi a Alabama. O pět let později bylo odděleno vlastní teritorium, které se následně stalo státem USA. Jméno získalo podle stejnojmenné řeky, pojmenované podle indiánské kultury Alabamů. Alabama se 14. prosince 1819 stala 22.státem USA. Za americké občanské války byla Alabama v letech 1861–1865 součástí Konfederace, k Unii byla opět připojena roku 1868.
O území dnešní Alabamy se přely hned tři strany. Španělé ji prohlásili za součást Floridy. Angličané jako součást Karolíny. Nakonec ji ale získali Francouzi, když obsadili území Lousiany. Později, když USA koupily od Francie Louisianu a obsadily Mississippi, zvažovaly, zda odkoupit Alabamu, či ne, a zda ji začlenit do Unie. Nakonec se Alabama v roce 1819 stala 22. státem USA.
11. ledna 1861 Alabama vystoupila z USA a stala se členem Konfederace. Důvod byl tvrdý odpor ke zrušení otroctví. Přestože se mnoho bojů americké občanské války na území Alabamy neodehrálo, bojovalo proti Unii 120 000 vojáků z Alabamy. V roce 1865, po porážce Konfederace, byla v Alabamě ustanovena provizorní vláda, řízená z USA. Do unie byla znovu přijata v červnu 1868.
Od americké občanské války do druhé světové války Alabama, stejně jako mnoho dalších jižních států, trpěla ekonomickými problémy, částečně kvůli přetrvávání závislosti na zemědělství. Po druhé světové válce Alabama zažila rozkvět, ekonomika státu přešla od zemědělství k těžkému průmyslu, těžbě nerostů, vzdělávání a technologiím. Navíc se zřídilo a rozšířilo množství vojenských zařízení a to zejména těch americké armády a amerických leteckých sil.
Rasové složení
- 68,5 % Bílí američané (nehispánští běloši 67,0 % + běloši hispánského původu 1,5 %)
- 26,2 % Afroameričané
- 0,6 % Američtí indiáni
- 1,1 % Asijští Američané
- 0,1 % Pacifičtí ostrované
- 2,0 % Jiná rasa
- 1,5 % Dvě nebo více ras
Zajímavosti
Alabamě je neoficiálně přezdíváno Yellowhammer State, v překladu Strnadí stát. Dále je též známa jako Heart of Dixie neboli Srdce Dixie. Státním stromem je borovice bahenní a státní květinou kamélie.
Mottem státu je „We defend our rights“. (Hájíme svá práva)
Teprve v roce 2000 (jako v posledním státě USA) byl v Alabamě oficiálně zrušen zákon, který zakazoval smíšená manželství s černochy, ačkoliv již 33 let byl v konfliktu s rozsudkem Nejvyššího soudu Spojených států amerických, který tato manželství legalizoval bez ohledu na místní zákony.
Stát nabízí velkou topografickou rozmanitost. Bohaté zemědělské údolí řeky Tennessee zaujímá nejzazší severní část státu. V severovýchodní Alabamě začíná členitý terén jihozápadního okraje Apalačského pohoří a pokračuje jihozápadním směrem přes severní polovinu státu. Pod ním se nachází pás prérijní nížiny známý jako Černý pás s úrodnou půdou, která kdysi udržovala venkovský způsob života produkující bavlnu, který byl ústředním bodem rozvoje státu. Dále na jih se táhnou borové lesy a pak pobřežní pláně, až dojdete k mechem porostlým živým dubům Mobile a bílým plážím zálivu.
Řeky
Oblastí Cumberland Plateau protéká na severozápad řeka Tennessee s často hlubokými údolími jejích přítoků, přičemž mnoho vody je zadržováno ve velkých malebných jezerech vytvořených v roce 1930 úřadem Tennesse Valley Authority (TVA). Řeky Coosa a Tallapoosa se severně od Montgomery spojují a vytvářejí řeku Alabama, která se klikatí na jihozápad, dokud se nespojí s řekou Tombigbee, která protéká západní část státu. Jejich tok končí v zálivu Mobile Bay řekami Mobile a Tensaw.
Informací o Alabamě je mnoho, takže by to stačilo na celou knihu. Kdo chce vědět více, najde informace uvedených ve zdrojích k článku.
Zdroje
wikipedie.com
britannica.com
Alabama.gov
alabama.travel
alapark.com