Hlavní obsah
Názory a úvahy

Co má společného plot a make-up

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Plot a make-up jistě stojí peníze, ale jde o tu hlavní společnou položku?

18. 9. 13:13

Na první pohled nemusí být souvislost jasná, ale při bližším pohledu… Jak se vlastně člověk za plotem cítí? Chráněn nebo spíše uvězněn?

Článek

Zdá se že - nic. Věc je jasná a prostá - účelem plotu je ochrana teritoria a u make-upu zkrásnění a zvýšení přitažlivosti nositelky. Možná by zde některé ženy použily „korektor“, aby mě opravily, doplnily, zpřesnily, aby závěrečná podoba byla hezká a výsledný efekt kladný a působivý - přesně jako make-up. Třeba by ostře vystoupily, co že se tu snažím naznačovat. A zřejmě by zaznělo poučení, ať se starám o své oblasti a nelezu, kam nemám. Chápu a dílem souhlasím. Přece jenom bych si dovolil dodat několik poznámek. Možná se nějaká společná ploška ukáže. Napadají mě peníze, jistě je na obé musíme vynaložit. Zároveň zde ale je námitka - jde o hlavní společnou položku, myslíme-li na spojitost?

Většinou si lidé postaví ploty, aby se k jejich domku a/nebo chatě nikdo nepřibližoval. Mají pocit, že udržet si určitý odstup je správným krokem. Snad již několikrát během svého života doplatili na přílišnou blízkost někoho, zejména pokud se v původní rodině odpovědné osoby dostatečně nevěnovaly rozvíjení dobrých mezilidských vztahů, případně je zcela podceňovaly a nešly správným příkladem. Jiní jsou zastánci, pořizovateli a dokonce výrobci málo průhledných plotů. Možná aby někdo další nevěděl, jak u nich fungují jednotlivé procesy a jak vlastně jejich bydlení přesně vypadá. Jde-li o více silný cíl, dobře poslouží ploty ještě vyšší a spíše neprůhledné. Měli by vědět, že co se skrývá, bývá předmětem vyššího zájmu. Jen si vzpomeňme na erotický zážitek muže při spatření kotníku ženy během středověku.

Povšimněme si, že někteří lidé jsou rádi, když plot stojí dost daleko od jejich obydlí. Pokud s nimi chcete mluvit, ani neotevřou vrátka, hovor se děje přes plot, naopak od něj stojí ještě kousek dál, aby mezera vynikla. Napadá mě snad zajímavá analogie. Hodně lidí se snaží, aby prostor mezi plotem a domem vypadal hezky a uspořádaně. Proto tam nenajdeme odpadky a často se tam seká tráva, upravuje záhonek, díky péči rostou okrasné květiny a keříky. Možná má vzniknout dojem, že stejně vzorně vše vypadá i za zdí uvnitř. A za domem jako celkem. Může, ale nemusí. Leckdo by mohl být překvapen. Zkuste se zeptat finančních poradců a pojišťovacích agentů. Právě oni již ledacos viděli! A pohovořili by o rozporech?

Také make-up má za cíl cosi oddělit. Jestliže se zeptáte více žen, vesměs vám potvrdí, že se bez něj necítí dobře. Jako kdyby na ně doslova bylo více vidět a ony se cítily zranitelnější a bezbrannější. Skoro jako postavit se někam bez šatů na veřejné místo. Až když ukryjí svoje skutečné tváře s jejich nedostatky a nepravidelnostmi a třeba také vzhledově omládnou, jsou jejich pocity - opět - kladné, někdy jen kladnější než dříve. Bystrý pozorovatel by si všiml, jak jim stoupá nálada se skoro přímou úměrou, zda se jim podaří tzv. nakreslit krásný obličej. Některé mají v užívání název - natáhnout. Již jsem se o něm zmiňoval…

V duchu logiky a rovnoprávnosti mě napadá - co chudáci muži? Jaké jsou jejich možnosti? Mladší si mohou něco vykouzlit s vlasy. Ale starší? Snad již máme léta přehazovaček a přibarvování posledních vlasových zbytků za sebou. Nebo ještě nikoli? Přesto zůstává dojem, že žena za vylepšení dostane pochvalu, zatímco muž si vyslouží kritiku, pohrdání a negativní označení. Je jich několik a nehodí se je publikovat. Často pocházejí od zástupců obou pohlaví. Mezi slabší patří „blázen starý“.

A co kdybychom zde použili výše vzpomenutou „plotovou“ souvislost. Jestliže si žena natáhne přívětivou a mladistvě vyhlížející tvář, co můžeme za ní očekávat? Nálada se jí patrně zlepšila, ale jaké jsou její osobní vlastnosti? Podobně jako v případě lidského obydlí, také tady může být rozpor nemalý. Myslí ve věkové úrovni, na jakou po opravě vypadá? Měla by se tak i chovat? Nejde o úplně zbytečné uvažování. Průzkumy ukázaly, že vnímání „věkových“ rozdílů díky opravám není zanedbatelné - činí bratru i 10 - 15 let. Za tak dlouhý čas chování, myšlení a prožívání člověka projde řadou změn, někdy i dramatických. Měl by zde být držen krok a tempo? Kolik úsilí by na ně padlo? No - rozhodně více než na make-up. Hlavně s růstem věku by vložená energie mohla chybět jinde. Hm - nesnadné dilema. Pokud o něm ženy vůbec vědí!

Možná si leckdo od dnešního dne bude plotů a make-upu více všímat. Už ví, že mohou mít leccos společného. Současně si asi dá větší pozor, protože ví, že oba mohou něco naznačovat, vytvářet ne úplnou pravdu, ale také cosi potvrzovat. Jinak řečeno - jejich vlivem se kromě faktu, že něco oddělují, leccos rovněž komplikuje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz