Hlavní obsah

Co nám ukazuje hotelový bazén

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Omlouvám se, hotelový bazén jsem nenašel, tak vezměme zavděk venkovním. I ten se může u hotelu nacházet…

21. 8. 8:36

Nevíme, jestli se ocitáme v realitě, nebo v divadle. Předkládám zážitek, který si každý může vysvětlit, jak on sám chce.

Článek

Dříve jejich existence nebyla tak častá. Lidé se chovali skromněji a nekladli si nijak vysoké požadavky. Zaplavat si v místě, kde pobývají během dovolené, se pro ně stalo nadstandardem. Nemyslím ovšem jezera, rybníky a přehrady. Tam jsme byli někde jinde. Dnes je doba jiná. Vodní plocha je už spíše samozřejmostí. Slyšel jsem o lidech, kteří volí svoji destinaci podle velikosti bazénu. Nemusíme jejich prohlášení věřit, ale něco by na něm mohlo být…

Dějištěm je hotelový bazén. Ve vodě je muž a s ním jeho dvě dcery, jejich věk bych odhadl asi tak na 13 a 8 let. Snaží se s nimi o aktivní zábavu. Postupně je prostřídá a povozí na velkém gumovém kruhu. Jistě nebylo jeho úmyslem, ale třikrát do mě narazili. Omluva se stala součástí naší komunikace. Díky ní jsem zjistil, že na české hory dorazili až z Ruska. Nebo z jiné východní země. Nedá se přesně rozlišit. Se starší dcerou si pak dává závody na jednu délku, přesněji na velmi krátkou vzdálenost, vždyť vodní plocha nemá ani 15 metrů. Pak muž na chvíli vyleze z vody a sedne si vedle ženy. S nejvyšší pravděpodobností se jedná o jeho manželku. Zvenku proces vypadá, jako kdyby byla trochu mimo. Po celou dobu se věnuje chytrému mobilnímu telefonu, patrně se realizuje na sociálních sítích. Poočku sleduje dění v bazénu, avšak hlavní díl času a pozornosti je napřen směrem k partnerům na displeji. Pár slov muže nakonec přece jen zapůsobilo a ona s mírnou neochotou vstane a po malých schůdcích „opatrně“ sestupuje směrem dolů. Moc pomalu.

Uvozovky mají naznačit, že se nechce namočit. Vysoko položený úkol pro plavání! Nakonec jsem její opatrnost a možná až úzkostlivost pochopil. Ona plavat nechce a ani nebude. Dokonce se ani nepostaví do vody. Pomalu s mužovou pomocí naleze na kruh, který je dočasně od dcer uvolněn. Aniž by jakkoli přispěla ke svému pohybu, projíždí se po hladině v několika směrech. Jistě nebude nadsázkou napsat, že je v onen čas hýčkána. Nezávislému pozorovateli by se zdálo, že si užívá v nadměrném rozsahu. O nic se nemusí starat. Na slečny on dohlédne. Pečlivě manévruje gumovým plavidlem, aby se ona nemusela ohlížet, kudy se plaví atd. Jako bezstarostné dítě.

Chudák muž. Někdo by ho mohl politovat. Nevím, jak dlouhou se staral o své dívčí ratolesti před mým příchodem. Já vím bezpečně o čtvrtce hodiny. Podobný čas brouzdal s ženou. Pomohl jí vystoupit, ona se hned podívala na displej, pak si uvázala na hlavu turban z ručníku a posléze s dcerami zamířila do šatny. Přeprava kruhu zůstala na něj. Na popisovaný děj se ovšem nemusíme dívat jednoznačně. Díky bohatství metody kritického myšlení se můžeme dopracovat k různým závěrům. Leckdo by muže mohl pochválit, jak velmi se stará o rodinu a o její jednotlivé příslušnice. Ne vždy se vidí zmíněný rozsah starostlivosti. Nesporně by se mohla objevit kritika počínání manželky. Vše mu nechá na krku. Proč vlastně jde v hotelu k vodě, když se s ní ani nedostane do styku? Kromě pár kapek. Ano, napadne nás myšlenka, že třeba nemůže do vody. Na nevyslovenou příčinu má ještě věk. Leccos se dá zajistit i tak.

Zároveň by mohlo kráčet o jakousi hru na ideální rodinu. Zde se předvedou, ale kdesi mimo se pak děje cosi jiného. Dětem už je dost roků, aby „chápaly“, že něco probíhá a říká se doma a leccos více či méně odlišného probíhá venku na veřejnosti. Nenechávejme stranou ani možnost, že během roku se žena nastará více než dost. Zákonitě proto pobyt v hotelu bude považovat za skutečný odpočinek. Jídlo je zajištěno, značnou část zbylých povinností ve srovnání s všedním provozem rodiny na sebe bere on. Ona si oddech beze sporu zaslouží. Jako dnešní poslední pohled mě napadá, že muž dojíždí za prací a možná se jedná o tzv. víkendovou rodinu. Proto se vidí poměrně málo a jako manžel a táta má pocit viny a chce se ho bavit či ho aspoň snížit zvýšenou péčí o svá děvčata po dobu dovolenkového pobytu.

Je mi jasné, že použití kritického přístupu leccos zkomplikuje. Mnoha lidem by se hodilo jediné a jasné vysvětlení. Nevíme, jestli se ocitáme v realitě, nebo v divadle. Hotelový bazén nám nakonec třeba neukazuje nic konkrétního, snad kromě do poloviny vysvlečených postav. Jen někdy je na co se s chutí podívat…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz