Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jak známe /svoje/ psy

Foto: Seznam.cz

Leckdo si myslí, jak dokonale zná svoje okolí. Stačí však, aby přišla tma, hodně sněhu a naše jistota se rozplyne. A co naši psi?

Kolik má pes kostí? S počtem očí, uší a tlapek problém mít asi nikdo nebude. Jakou hmotnost má psí mozek? A pes jako celek? Kolik asi má pes chlupů? Kolik štěňat…

Článek

Mnoho lidí by prohlásilo, že psy zná dobře. Přece žijí skoro všude kolem nás, tak proč bychom o nich hodně nevěděli? Jenže také u psů platí, že jakmile se do oblasti více ponoříme, začne se leccos komplikovat. Mezi dobré a platné konkrétní příklady patří, zda vůbec a jak úplně známe své nejbližší. Bydlí s námi, trávíme vedle nich hodiny v zaměstnání, ale…

Začnu zajímavou otázkou - kolik má pes kostí? S počtem očí, uší a tlapek problém mít asi nikdo nebude. Výjimku budou tvořit pejskové zranění a postižení. Jak vidíme, i bez ocásku a na třech nožkách si nějak poradí. Jen pohled jedním okem bývá dost smutný. Podobně můžeme pokračovat - jakou hmotnost má psí mozek? A pes jako celek? Víme-li, kolik asi tak vlasů mívá dospělý člověk, kolik asi má pes chlupů? Kolik štěňat je možné, aby se podařilo odrodit jedné feně za její psí život? Kolik metrických centů a možná tun potravin za svůj život pes průměrně spotřebuje? Nejsem specialista na psy a jejich chování a na další prvky, a proto se s dosavadním výčtem dotazů uspokojím. Znalci by leckteré přidali a patrně je doplnili i o odpovědi. Údaje v následujícím odstavci by mohly leckoho překvapit.

Ač máme se psy již pár tisíců roků společnou cestu, stejně o nich nevíme všechno. Každý člověk by si vzpomenul na jejich aktivity, z nichž část byla výcvikem povýšena až do úrovně mistrovství. Nejčastěji bývá vzpomínán čich. Ano, uplatňuje se při stopování pachatelů a/nebo při hledání obětí neštěstí atd. Víme, že tady jsou psi velmi dobří. Avšak nedávné experimenty ukázaly, jak jsme se mýlili. Oni jsou ještě o dost lepší. A existuje několik pádných důkazů. Jak vypadají?

V detektivkách a v akčních filmech jsou nasazováni na stopu a leckdy opravdu pomohou pachatele vypátrat. Dá se jim očichat bota, svetr, sedadlo v autě apod. Novou informací je, že stačí, aby provinilec strávil krátký čas poblíž určité věci /1 metr/ a pes pozná, o koho se jedná. Ještě méně uvěřitelná je skutečnost, že stopa se prožene přes rozpálenou troubu, a přece je pes schopen ji vyhledat a dotyčného „chytit“. Perličkou, která však nebude mít časté praktické upotřebení, je, že odhodí-li lupič či vrah zbraň do vody a podaří-li se ji do hodiny vytáhnout a předložit cvičenému psovi k identifikaci, bude ještě úspěšný. Klobouk dolů. Jenže málokdy dojde k souhře, aby hod střelce někdo viděl, zavolal na PČR a oni hned zbraň vylovili a již na břehu měli psa v pohotovostní poloze. Přesto se jedná o husarský kousek, byť mluvíme o psovi. Že bychom se na ně od dneška dívali drobet jinak? Snad s větším respektem…

Záleží na nás a na našem rozhodnutí. Přesto či právě proto bych při odpovídání na otázku z nadpisu radil být raději opatrný. Jak nám napovídá ověřená životní pravda - pýcha předchází pád. Leckomu se postačí na chvíli podívat na svého miláčka, jak se líně rozvaluje po kanapi. Jiné konstatování říká - cvičení dělá mistra. A má pravdu. Když pes netrénuje, klesá, i když jeho tempo bude nižší než u člověka. Třeba už víte, co dnes večer budete se svým chlupatým kamarádem dělat…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz