Hlavní obsah
Názory a úvahy

Máme listopad

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Měsíc listopad může být ještě teplotně přijatelný, ale leckdy se zima začíná ozývat. A docela hasitě.

21. 11. 12:21

Starší si možná ještě vybavují, že se jednalo o politicky významný měsíc. Vzhledem k událostem před 34 lety jím zůstal i dnes, i když se obsah a zaměření činnosti, myšlení a oslav radikálně změnilo.

Článek

Leckdo si některé měsíce spojuje s určitými prvky a projevy. Například duben s kvetoucími zahradami, květen s rychle rostoucí trávou, červen s jahodami a třešněmi, červenec a srpen s lenošením a s dovolenou. Podobně si listopad spojujeme se skutečností, že kolem sebe vidíme holé větve v postupně rostoucím množství. Další by přispěli tzv. počasovými názory, postoji a zkušenostmi. Jednalo by se o konstatování typu - „každý den bez mrazu je dobrý“, „jen ať si sníh nechají nahoře“, „musím to už pořádně zazimovat“, „slyšeli jste, jak jsou tlustí mravenci?“ apod. Proti nim stojí osoby, které si přejí bílé Vánoce. Je pochopitelné, že obavy ze zimy jsou realitou a mají vícero směrů. Od zimy a mrazu přes odklízení sněhu až po komplikace v dopravě, při dodávkách energií a jde též o úrazy jedinců. Je zde přirozeně také finanční hledisko. Když zima přijde dříve a bude dlouhá a tuhá, účty za energie spíše více než méně vzrostou. A ještě nepíši o tradičním lednovém nárůstu cen, na který mnozí myslí právě již od listopadu.

Starší si možná ještě vybavují, že se jednalo o politicky významný měsíc. Vzhledem k událostem před 34 lety jím zůstal i dnes, i když se obsah a zaměření činnosti, myšlení a oslav radikálně změnilo. Místo měsíce přátelství s jistou velkou zemí se oficiálně slaví boj studentů za svobodu. Úplná skutečnost je ještě o něco bohatší, ale nebudeme ji zde pokoušet. Nechme politické projevy, s/myšlenky a kličky stranou a věnujme se chvíli přírodě. Zatímco v kalendáři je leccos většinou jasné, za okny našich domů, bytů, škol, hal a továren může být vývoj ne zcela jednoznačný.

Listí někdy spadlo a byl teprve říjen. Tak může jeden z úkazů vypadat. Pamatuji ovšem i pokročilý prosinec, kdy na větvích jabloně bez listí viselo nepoškozené ovoce. Zachovalým stavem myslím, že dosud nezmrzlo a ani ho výrazně nepoznamenali ptáci. Ještě se dalo bez potíží použít na koláč. Věru teplý podzim a chvála pro stavy v peněženkách a na kontech. Na Vánoce však bylo bláta nadbytek.

Listopad má trochu smůlu i z hlediska pocitů člověka. Nemůže za stav, kdy je 11. měsícem. Je s ním spojena představa vcelku krátkých pošmourných dnů a dlouhých nepřívětivých nocí. K nim ještě málo slunečního svitu, více mlhy, dešťů a pověstných plískanic. Od léta daleko, do pořádné zimy daleko a do jara nedohledno. Jinak řečeno - nemilý souběh, který snad nikoho nenaplnil radostnými pocity. Přesto se pár jedinců najde. Jeden dotáhne pracovní projekt do tzv. vítězného konce. Druhému je podobná akce schválena a může se do ní pustit. Třetímu se podaří předčasně a docela v klidu nakoupit vánoční dárky a ještě údajně výhodně. Hned si vytvořil kladný předpoklad pro pokojnější přežití předvánočního shonu. Čtvrtý má věrohodnou informaci, že s ním na pracovišti počítají také v novém roce. Pátá je ještě radostnější, neboť mu neformálními informačními toky došla zpráva, že mu o trochu vzroste příjem. Podobných zpráv může být více, třeba o chtěném těhotenství, narození potomka, příznivém vývoji na burze, sehnání poctivého a zkušeného řemeslníka, vyřešení konkrétního palčivého problému atd.

Na závěr bych dodal ještě jednu kladnou zprávu. Měla by výrazně přečnívat nad ostatními a může vystupovat jako námět a recept. Nemusíme jen sedět s rukama v klíně a čekat, co bude a/nebo nebude. Člověk má schopnost si sám utvářet svoji budoucnost, byť ne nadměrně aktivně a v plném rozsahu. Na každém z nás záleží, jak se na listopad osobně připravíme, jak mu budeme čelit a co se nám podaří z něj získat. A třešnička navrch - stejným způsobem můžeme naložit s dalšími měsíci!

PS: Dnes již ho máme notný kus za sebou, což je vhodná doba si vyhodnotit, co se nám v předchozích dnech a týdnech nepodařilo. Tak může vypadat jeden ze zmíněných aktivních přístupů. Třeba si leccos zapamatujeme a příště budeme lepší.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz