Hlavní obsah
Jídlo a pití

Mazaná večeře

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Kdž je hlad…

10. 8. 18:47

Myslím si, že v lepším případě by dnešní název mohl vzbudit zvědavost. Nebo aspoň trochu zájmu. Postupně se dozvíme, že existují nejméně dva druhy. Dobrou chuť!

Článek

Na název jsem narazil před krátkou chvílí. Mělo se jednat o tip na internetu, kde autor vyzýval zaneprázdněné rodiče, aby ušetřili čas a energii a pokud možno rychle vyrobili navečer něco k jídlu. Je jedno, jestli pro sebe a/nebo také - či jen - pro svoje potomky. Přiznám se, že jsem materiál nestudoval. Vlastně ani nekráčí o nutnost. Jednak nemám sklon opisovat a jednak mě napadla druhá podoba, kterou jsem nechtěl zapomenout.

Krátce si dovolím pobýt ještě u první verze, kde nejde o můj nápad. Jak není divné, rodiče obecně mají dost úkolů a povinností, byť rozhodně nemůžeme vydat prosté konstatování, že by se jich zhostili úspěšně a zcela. Zde by nás čekalo dlouhé povídání. Proto jsou rádi a vezmou zavděk, pokud někde ušetří kousek času. Kráčí o podobnou oblast jako u peněz. Třeba za dopravu se výdaje zkrátit moc nedají. Zejména jestli je člověk zapojen do již hospodárně fungujícího systému, kupříkladu do sdílené jízdy s kolegy či se spoluobyvateli místa, kam jezdí domů. Možnost se rýsuje snad pouze po přestěhování a/nebo dojde-li k rozšíření práce z domova. Nebo že by zaměstnavatel přijal rozhodnutí a na dopravu sám přispěl? Všechny verze jsou možné. Takže vynořuje-li se možnost úspory kolem stravování, je a bude vítána. Navíc se leckdy ukáže, jak se navzdory šetření nemusí snižovat kvalita krmi. Mezi konkrétní příklady lze zařadit, že nebudeme kupovat levný masný výrobek, ale sáhneme po zelenině v akci. Je mi jasné, že vrtalové namítnou, že byla vypěstována pomocí chemických látek. Ale co se děje s masem, než se nám dostane domů na stůl? Přesněji poznamenáno - jak málo skutečného masa v zakoupeném výrobku zůstává? Leckdo by se divil, kdyby znal opravdové výrobní postupy a poměrně dlouhý seznam „ingrediencí“, s nimiž se dosáhne konečné podoby a „kvality“. Často dvojnásobné hmotnosti!

Raději se přesuneme do druhé části. Jak jinak může vypadat mazaná večeře? Kdo by sáhnul po bohatství metody kritického myšlení, patrně by se dostal k podobě, kdy se vytvoří něco, co nebude tvrdé a tuhé ke krájení. Naopak bude možnost vzít nůž a koupenou či doma vyrobenou látku namazat na krajíc chleba nebo na rohlík a housku. Mazaná večeře je na světě a připravena ke konzumaci. Jí snad už nic nebrání. Ledaže by se něco strhlo a „navštívily“ nás mimořádné podmínky. Lépe bude asi bez nich… Nebo se překážkou může stát aktuální či výběrová nechuť adresáta, případně jeho nemoc, nechutenství atd.

Ještě se krátce zastavíme u třetí verze. Logika nám napoví, že by mohlo dojít ke sloučení předchozích variant. Konkrétní obraz není nutné široce pojímat a rozebírat. Jeho podstatou bude, že rodič vymyslí jídlo s relativně krátkou dobou přípravy, navíc nebude patřit mezi drahé v ohledu použitých surovin a ještě ho bude možné aplikovat na pečivo pomocí nože, v nouzové situaci prostřednictvím lžičky. Není vyloučené, že mezi autory se může zařadit samo dítě. Jen by proces neměl vypadat jako u proslulého „vaření“ pejska a kočičky. I když někdy proč ne? Známe přece recepty typu „co dům dal“ nebo „co si najdeš“, ne?

Byla by pro někoho zajímavá čtvrtá podoba? Její představení vyzní jako velmi krátké a stručné. Mazaná večeře - dnes nebude! Pomocí výstižného vyjádření jsme se - snad docela mazaně - dostali do samého závěru.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz