Článek
Na název jsem narazil před krátkou chvílí. Mělo se jednat o tip na internetu, kde autor vyzýval zaneprázdněné rodiče, aby ušetřili čas a energii a pokud možno rychle vyrobili navečer něco k jídlu. Je jedno, jestli pro sebe a/nebo také - či jen - pro svoje potomky. Přiznám se, že jsem materiál nestudoval. Vlastně ani nekráčí o nutnost. Jednak nemám sklon opisovat a jednak mě napadla druhá podoba, kterou jsem nechtěl zapomenout.
Krátce si dovolím pobýt ještě u první verze, kde nejde o můj nápad. Jak není divné, rodiče obecně mají dost úkolů a povinností, byť rozhodně nemůžeme vydat prosté konstatování, že by se jich zhostili úspěšně a zcela. Zde by nás čekalo dlouhé povídání. Proto jsou rádi a vezmou zavděk, pokud někde ušetří kousek času. Kráčí o podobnou oblast jako u peněz. Třeba za dopravu se výdaje zkrátit moc nedají. Zejména jestli je člověk zapojen do již hospodárně fungujícího systému, kupříkladu do sdílené jízdy s kolegy či se spoluobyvateli místa, kam jezdí domů. Možnost se rýsuje snad pouze po přestěhování a/nebo dojde-li k rozšíření práce z domova. Nebo že by zaměstnavatel přijal rozhodnutí a na dopravu sám přispěl? Všechny verze jsou možné. Takže vynořuje-li se možnost úspory kolem stravování, je a bude vítána. Navíc se leckdy ukáže, jak se navzdory šetření nemusí snižovat kvalita krmi. Mezi konkrétní příklady lze zařadit, že nebudeme kupovat levný masný výrobek, ale sáhneme po zelenině v akci. Je mi jasné, že vrtalové namítnou, že byla vypěstována pomocí chemických látek. Ale co se děje s masem, než se nám dostane domů na stůl? Přesněji poznamenáno - jak málo skutečného masa v zakoupeném výrobku zůstává? Leckdo by se divil, kdyby znal opravdové výrobní postupy a poměrně dlouhý seznam „ingrediencí“, s nimiž se dosáhne konečné podoby a „kvality“. Často dvojnásobné hmotnosti!
Raději se přesuneme do druhé části. Jak jinak může vypadat mazaná večeře? Kdo by sáhnul po bohatství metody kritického myšlení, patrně by se dostal k podobě, kdy se vytvoří něco, co nebude tvrdé a tuhé ke krájení. Naopak bude možnost vzít nůž a koupenou či doma vyrobenou látku namazat na krajíc chleba nebo na rohlík a housku. Mazaná večeře je na světě a připravena ke konzumaci. Jí snad už nic nebrání. Ledaže by se něco strhlo a „navštívily“ nás mimořádné podmínky. Lépe bude asi bez nich… Nebo se překážkou může stát aktuální či výběrová nechuť adresáta, případně jeho nemoc, nechutenství atd.
Ještě se krátce zastavíme u třetí verze. Logika nám napoví, že by mohlo dojít ke sloučení předchozích variant. Konkrétní obraz není nutné široce pojímat a rozebírat. Jeho podstatou bude, že rodič vymyslí jídlo s relativně krátkou dobou přípravy, navíc nebude patřit mezi drahé v ohledu použitých surovin a ještě ho bude možné aplikovat na pečivo pomocí nože, v nouzové situaci prostřednictvím lžičky. Není vyloučené, že mezi autory se může zařadit samo dítě. Jen by proces neměl vypadat jako u proslulého „vaření“ pejska a kočičky. I když někdy proč ne? Známe přece recepty typu „co dům dal“ nebo „co si najdeš“, ne?
Byla by pro někoho zajímavá čtvrtá podoba? Její představení vyzní jako velmi krátké a stručné. Mazaná večeře - dnes nebude! Pomocí výstižného vyjádření jsme se - snad docela mazaně - dostali do samého závěru.