Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pobyt ve frontě u pokladny a efektivní využívání času

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Pobyt ve frontě u pokladny lze například využít pro odhad ceny nákupu…

27. 10. 16:23

Třetí možností je nabídka na pozorování lidí a jejich chování. Jak se projevují? Jak oni tráví čas na pokladně? Můžeme se tady nějak poučit? Dokonce pobavit? Jak kdy…

Článek

Jestliže se někdo označí za jedince, jemuž záleží na efektivním využívání času, ukazuje se užitečné si dopředu spočítat útratu. Já vím, že mohu zaslechnout námitky, že poběží o zbytečnou činnost. Vždyť jde o úkol pokladní/ho, k němuž navíc má potřebný přístroj s požadovanou rychlostí. Z vlastní zkušenosti vím, že tak mohu ušetřit čas a potíže po zaplacení. Samozřejmě mi nejde o dokonalý a přesný součet. Orientačně se dostanu na řekněme 95 Kč a částku velmi blízkou potom beru na vědomí. Liší-li se více než o 5-10 Kč, zablikají mi výstražná světélka. Již několikrát se mi daný postup vyplatil. A díky němu jsem odhalil „chybu“, třeba že reklamou nabízené zboží v akci ve skutečnosti za akční cenu nebylo atd. Je jasné, že čím je nákup co do počtu prvků rozměrnější, tím budou počty složitější. Tím vyšší pozornost se poté doporučuje věnovat účtence. Lidé na pokladně jsou omylní… A navíc se na jejich pomocné stroje a v nich instalované systémy nemůžete zcela spolehnout!

Třetí možností je nabídka na pozorování lidí a jejich chování. Jak se projevují? Jak oni tráví čas na pokladně? Můžeme se tady nějak poučit? Dokonce pobavit? Projevy bývají různé od pasivního přečkávání až po pokusy o aktivní přístup. Může mít podobu, že zapředou besedu s někým, kdo zde má stejný „úděl“ jako oni. Je potřebné připomenout, že společná situace lidské jedince většinou sbližuje. Jelikož zde působí klasické psychologické aspekty, lehce vypozorujeme, jak jsou lidé schopni se na sebe vzájemně naladit. Nemají zboží v akci, kvůli němuž se sem jelo? Spustí se kritika, jaký tu vládne nepořádek. Měli hezké vzory ubrusů a pěkné obrázky na polštářcích? Jasně, hned se domácnost zvelebí, prosvětlí, dostane šmrnc, návštěva bude koukat atd. Někdy však narazíme na lidi v napětí. Fronta se moc nehýbe, pokladní je moc pomalá, čas se vleče a oni mají ještě tolik úkolů a povinností. Nejraději by vás někam poslali a třeba i pošlou.

Neměli bychom opomenout čtvrtou a dnes velmi moderní verzi trávení času na pokladně. Přiznám se, že právě ona mě přiměla sepsat dnešní dílko. Jak patrně uhodnete, půjde o manipulaci s telefony. Jeden si během čekání vyřizuje telefonáty, na které dosud nebyl čas. Případně mu někdo „šikovně“ / časově / zavolá, neprojednává nic tajného a důvěrného, a tak se čas prospěšně využije. Jde o úhel pohledu. Jak někdy slyším, sdělují se obecné prvky. Proces běží příliš formálně. Řekl bych, že častější podobou bude tzv. konzumace dat a hraní her. Tady se dělí peloton zákazníků a zákaznic na tři skupiny. Jedni skončí, jakmile je nabíledni, že brzo přijdou na řadu. Zřejmě doceňují zásady slušného chování a považují za správné, aby spolupracovali s osobou na pokladně, třeba upřesnili počet rohlíků, druh perníků, jogurtů ad. Jde o jejich povinnost? Druzí naopak se svými displejovými aktivitami nekončí a klidně je provozují během strojového sčítání. Podle očekávání jsou zde ženy o něco lepší, protože zvládnou vykonávat dvě a více činností najednou. A jak si počíná třetí skupina? Na elektronické kamarády vůbec nemyslí a nepoužívá je. Mezi jejich názory patří, že běží jen o falešnou iluzi efektivně vyplněného času. Když se seznámíme se statistickými údaji, nejspíše jim dáme za pravdu. Byť se nám nechceme. Hlavně patříme-li mezi aktivní uživatele.

Rád bych poukázal na specifickou skupinu občanů, kteří čas skutečně nepromarňují. Mívají několik podob. Jedni nabízejí svoje myšlenky. Třeba patří k jistému ideovému proudu, náboženskému směru atd. Dále zde máme cosi jako služby. Pojišťovací agenti a finanční poradci si tady mohou vyhlédnout svou příští oběť a předají vizitku. A leckdo podlehne, vždyť se s tím člověkem tak hezky povídalo. Sám jsem zaslechl věty jako - „vy fakt děláte koupelny?“ a „vy děláte do dřeva?“ či „opravdu byste mi mohl někoho šikovného a poctivého doporučit?“. O kus dále je činnostní souznění ve smyslu, kdy původně neznámí odhalí určité společné zájmy. A domluví se na konkrétním postupu. A s vysokou pravděpodobností tady může docházet k uplatnění seznamovacích aktivit. Doba je sice krátká, ale osobám s dost dobře zvládnutými sociálními a komunikačními dovednostmi stačí k nahození pomyslného háčku a leckdy i k potřebnému zaseknutí. Jestlipak vědí, že na úvodním vstupu hodně záleží?

Byl předložen docela pestrý obrázek možného počínání na pokladnách supermarketů. Záleží na každém, zda a co si vybere. Někdy bývá rozhodování obtížné. Stalo se mi, že jsem frontu odhadl jako dost dlouhou. Vyndal si něco ke čtení. Pak se vedle strhlo mírné oživení ohledně cen v akci. Po vyřešení jsem se vrátil k textu. Náhle se ptá osoba za mnou na… už nevím na co. Další návrat k článku po ztracení niti… a už musím vykládat na pás. Ne vždy vše vyjde. Připravenost není absolutní zárukou. Podobně jako všichni poctivě trénující nedosáhnou na medaili.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz