Hlavní obsah
Názory a úvahy

Pozor na znamení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Mezi znamení jistě patří turistická značka. My se však dnes podíváme na jiné. Objeví se duchové?

12. 11. 9:24

Nedávno se v jednom rodinném domku stalo, že z parapetu na kredenci začaly padat vystavené fotografie. Mile se tvářící babička. Přísně hledící dědeček. Maminka. Průvan se nekonal.

Článek

Někdy by mohlo být využito slovní spojení - Pozor na znaménko, kde se může myslet určitý jev v českém jazyce. Kdo si pamatuje na školní hodiny, zřejmě uzná, o jak významný prvek se jednalo a jak velký míval vliv na hodnocení v podobě obdržené známky. Nic příjemného. Leckdy však může jít o více nebezpečné události a záležitosti.

Kupříkladu půjde o útvar na kůži, který zpravidla bude něco znamenat, třebas informaci pro nás a častěji spíše pro odborného lékaře. Kdysi se moc nevědělo, a tak se s ním lidé klidně vystavovali na slunci, aby si dopřáli pro své organismy co nejvíce slunečních paprsků. Nemívali rádi zimu a vzývali léto. O značném riziku nebylo tuchu. Navíc se hodně prosazoval trend opálené kůže. Kdo se ukazoval jako hodně bílý, stával se terčem poznámek a často též posměchu. Z doby dětství si pamatuji na užívaný titul „ředitel vápenky“. Části lidí vůbec nebylo příjemné, aby tak byli označováni. Zejména pokud si názory jiných příliš brali a vnímali je jako součást své osobnosti. Naštěstí jsme dnes o dost dále, byť více či méně nevhodné komentáře se nadále vyskytují. Že by jich bylo ještě více?

Pro leckoho přišlo později nemilé překvapení v podobě vzniku melanomu a následného napadení kůže ve větší celcích. O metastázách do těla ani nemluvě. Dnes víme o hodně více. Měli bychom sledovat sluneční aktivitu, respektovat svůj fototyp a doporučení odborníků pro délku pobytu na slunci. Včetně užívání ochranných krémů. Přesto se při pohledu na hojně navštěvovaná přímořská letoviska nelze nevyhnout myšlence a pocitu, zda náhodou rekreanti a jejich pohlavní souputnice nekonají v rozporu se zdravým rozumem a proti svému zdraví. Diskuse je otevřena…

A neměli bychom ve spojení s nadpisem zapomenut na silniční provoz včetně pohybu po ulicích našich měst. Bez příslušného znamení bychom neměli měnit směr jízdy. Hodně lidí se již přesvědčilo, že dopadli špatně, když na něj zapomněli, případně ho použili chybně či pozdě. Znamení musí být vidět. Ne ale ve všech případech. Pokud rodiče a/nebo příslušníci pedagogického sboru připravili zajímavou hru v terénu, obvykle se snaží, aby signály vypadaly nenápadně a pronásledovatelům hodnou chvíli trvalo, než se jim je podaří odhalit a pokračovat směrem k cíli. Žádá se jisté napětí, dohady, otazníky a dramatičnost.

Teď bych se rád posunul na tenký led. Nejde o znamení, že bychom se měli probořit a že pobyt v ledové vodě je znamením a předzvěstí nepříjemného onemocnění. Spíše se myslí, že další řádky se mohou vymykat běžnému procesu. A pro někoho se budou zdát nemyslitelné, nepředstavitelné a neuvěřitelné. Co kdyby se tu objevili duchové? Nedávno se totiž v jednom rodinném domku stalo, že z parapetu na kredenci začaly padat vystavené fotografie. Mile se tvářící babička. Přísně hledící dědeček. Maminka. Záběr z návštěvy u tety a strýce zpřed mnoha roků… Průvan se nekonal. Přichází snad zemětřesení? Vydrží starší stavení? Co si počnu? Co se chystá? Přijde nebeské dopuštění? Dopustil se někdo hříchu? Myšlenek blesklo starší osobě v roli svědkyně více. Na všechny si s odstupem času již ani nevzpomíná.

Záhada se naštěstí objasnila zanedlouho. Kdo by se chtěl pokusit odhadnout, kdo se dostal do hlavní role, měl by si na chvíli rukou či nějakým předmětem zakrýt text. Ano, jednalo se o myš! Tvor v kožíšku, který se dostal poměrně vysoko, úřadoval. Dalo by se mluvit o šplhání? Na rozdíl od lidí nesleduje kariéru, ale nejčastěji hledá, co by se hodilo pozřít. Vzhledem k její inteligenci by se dalo předpokládat, že myš šla najisto. Paměť myší bychom rozhodně neměli podceňovat. V mnoha případech vědcům posloužily jako pokusné objekty a přinesly řadu podnětných informací. Úspěšné pokusy na nich jsou pro nás lidi poměrně kladným znamením.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz