Hlavní obsah
Názory a úvahy

Řidič z Ukrajiny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Jistě žádnému řidiči nebudeme přát, aby se o něj musely „starat“ záchranné složky…

8. 9. 16:39

Kdo by chtěl vědět, jakým způsobem vznikají na Ukrajině řidiči, má právě možnost. Myslí se jedinci, kteří budou řídit vozidlo za úplatu, tj. pracovně.

Článek

Kdyby někdo snad měl dojem, že chci stát, který jsem uvedl v názvu, nějak očerňovat, nemůžu mu jeho pocit vymluvit, neboť je pouze jeho. Za sebe chci ubezpečit, že mi nejde o pomlouvačné nahlížení. Naopak si úsilí obránců a útočníků velice vážím. Dobře si uvědomuji, co se nachází ve „hře“. Přesto bych rád zmínil jeden příběh, který by podle mého názoru neměl zapadnout. Zdá se mi poněkud charakteristický.

Jak víme, obyvatelé a obyvatelky ze země na východ od nás nemají jednoduchý život. Ani dříve ho neměli snadný. My se trápíme zdánlivě velkými a důležitými prvky a procesy, které ve věcném a přísném srovnání příliš neobstojí. Stačí si pomyslet cosi nad situací, kdy člověku jede spoj MHD. Zpravidla se zlobí, někdy na sebe samotného, třeba že měl vyrazit dříve, neměl čekat na kolegu či kolegyni, případně se zastavit se starou paní. O pár set kilometrů jinde létají bomby. Ano, od odborníků na prožívání, myšlení a chování lidí zaslechneme výrok, že člověk si dokáže zvyknout doslova na všechno. Máme sázet na uvedený podklad? Pamatujme, že oni se mnohdy ocitnou v konstelaci, kdy jsou nuceni se vzdát takřka jakékoli důstojnosti. Ba dokonce naděje a projít si pověstným slzavým údolím. Nebo ještě někudy níže? Komu by nebylo úzko?

Abych se vrátil k nadpisu, co budeme řešit? Od důvěryhodné osoby, na jejíž informace se dá spolehnout, jsem se dozvěděl, jakým způsobem vznikají na Ukrajině řidiči. Myslí se jedinci, kteří budou řídit vozidlo za úplatu, tj. pracovně. Představme si mladého muže, který by se mohl jmenovat Myroslav. Dostane tip od svého známého a/nebo příbuzného, aby se dostavil na jisté místo, kde budou poptávat někoho na pozici řidiče NA, tj. nákladního auta. Kdo aktuálně nemá práci a potřebuje peníze, nechal by si utéct zajímavou nabídku? Přijde tam a uvidí se. Nadešel onen správný den a vyrazil. V cíli spatří, že se ocitl na dvorku. Mezi charakteristické rysy patří, že není malý a že na něm na udusané hlíně stojí náklaďák. Všimne si, že není sám, kdo zde postává. Za chvíli se objeví muž středního věku. Vystupuje značně autoritativně a nikdo si před ním nedovolí cokoli sdělit. Zúčastněným mužům se dostane vysvětlení, že tady mohou získat řidičský průkaz. Aniž by museli zdlouhavě navštěvovat příslušné zařízení. Leckdo začne pokyvovat, neboť předložený návrh vypadá velmi zajímavě a vábivě. Přece si nenechá utéct příležitost.

Muži jsou postupně bráni do stojícího vozidla. Nikam se s ním nejede. Pouze občas nastartuje. Zanedlouho je vyhlášena informace, že většina splnila podmínky a mají se zítra dostavit sem, aby si vyzvedli nové doklady. Jak zdroj uvádí, od onoho dne se Myroslav stal profesionálním řidičem. Pojem „profesionální“ prozatím chápejme tak, že se zmíněnou prací živí, nikoli že je na patřičné výši, jak se zde standardně žádá. Konečně, postačí srovnat úroveň chování řidičů v obecném rozsahu ve vyspělých evropských zemích, u nás v českých a moravských koutech a právě pak na Ukrajině a ještě dále. Od českého řidiče, který všechna zmíněná teritoria mnohokrát projel, vím, že kvalita zásadně klesá. Uvádí, že si připadá, jako kdyby sjížděl a spíše seskakoval po schodech dolů. Naopak nároky na něj rostou.

A Myroslav? Po určitém čase se námi sledovaný mladý muž vypracoval a dnes již jezdí do více než dvacítky zemí starého kontinentu. Pochopitelně musel dostát aspoň některým standardům, kde se myslí získání tzv. profesáku. I na tuto laťku Myroslav vcelku hravě dosáhl. Možná by se v případě uplatnění přísnějšího pohledu v jeho počínání a v jeho dokumentech našla nějaká chybička. Jenže stav na trhu je, jaký je. Proto je zaměstnavatel rád, že ho má. Snad vše půjde dobře i nadále. Zůstává otázka - kdyby došlo k negativní události, co vše by se odhalilo? Pátral by někdo po skutečných příčinách? Našel by se čas? A vůle? Kdo by ne/měl užitek ze získaných faktů? Bral by se ohled na jeho státní příslušnost? A na neutěšený - nejen válečný - stav v jeho zemi? Jeho konkrétní příběh nám může ukázat, jak dlouhá bude cesta vzpomenuté země do západoevropských struktur. Konečně, sami vládní činitelé nyní uvádějí, jak rozsáhle a intenzivně bojují s korupcí a s tzv. šedými a ještě tmavšími praktikami. Prozatím není jasné, tvoří-li náš Myroslav výjimku. Co si myslíte vy?n

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz