Hlavní obsah
Internet a technologie

Svlékací aplikace jako výzva

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Svlékací aplikace jsou již realitou ve virtualitě. Policie má ovšem pramalé možnosti k řešení…

7. 11. 13:03

Svlékací aplikace je „zařízení“ či „mechanismus“, za jehož pomoci lze svléknout určitou osobu. Jak vypadají podmínky? Co zde vystupuje jako výzva? Jaké má podoby?

Článek

Rozhodně nejsem první, kdo se zamýšlí nad oblastí AI. Nad jejími přínosy, možnostmi a také riziky. Ani jeden z činitelů nepatří mezi malé. Titěrné již vůbec ne. Kdo by snad nevěděl a zkratku neznal, doplním, že se jedná o umělou inteligenci. Takřka všichni již o její existenci vědí. Málokdo však vlastní informaci, že nejde o žhavou novinku posledních měsíců. Zasvěcení odborníci, mezi něž se nepočítám, ji řeší řadu let. Nejméně deset. Aspoň takový údaj jsem zaslechl na skupinovém setkání s odborníkem. U něj se na moment zastavím.

Jednalo se o přípravný týden. Nadešla středa, která mívá zvláštní postavení. Do konce týdne ještě nějaký den chybí, příslušníci pedagogického sboru si stále ještě zvykají, že letní volno nenávratně skončilo a nadešel jiný čas. A úkolů se rýsuje opět hodně… Jako pokaždé. Snad se podaří vše stihnout, aby nový školní rok byl náležitě připraven. Zmíněná akce na mě silně zapůsobila. Mladý pán nám - kromě četného jiného - v jednociferném počtu minut na místě předvedl, jak se dá za pomoci AI zničit kariéra ctihodného učitele, zde učitelky. Všichni jsme takřka bez dechu zírali. Nedalo mi nevzpomenout na oheň a jeho docela známou definici - „dobrý sluha, ale zlý pán“. Kdyby se zakrátko vyrobený výtvor dostal na sociální sítě, měla by paní po kariéře. Doplním, že další část byla věnována ukázce, jak lze AI šikovně využít při přípravě na výuku. Tam existuje dobrá cesta. Podobně jako když je oheň skryt v kamnech. Pokud se z nich dostane ven a rozleze se po obydlí… Není třeba psát dále.

Nyní opustíme našeho specialistu a zmíním se o prvních dvou slovech nadpisu. Svlékací aplikace je „zařízení“ či „mechanismus“, za jehož pomoci lze svléknout určitou osobu. Jak vypadají podmínky? Za prvé musíme získat fotografii jejího obličeje. Za druhé musíme vládnout příslušnou částí AI. Za třetí je nutná dostupnost internetu. Za čtvrté se žádá přístup na sociální sítě. Jak je patrné, část bude splnitelná snadno a rychle. Část nikoli. Nutným dodatkem je, že svlékací aplikace je použitelná pouze pro ženy. Prozatím. Dalo by se nesporně spekulovat, proč je tu tzv. pohlavní výběr. Zkusme se spekulativně ptát.

Že by ženy dostaly s ohledem na zásady slušného chování přednost, jak se obvykle žádá a nezřídka též vykonává? Jsou jejich odhalená těla lepší a vzhlednější než mužská? Mají vývojáři a autoři a rovněž distributoři daného segmentu AI mužské pohlaví? Jaké měli motivy, aby se vzpomenutým směrem činili? Špatně je vychovávala jejich matka? Dostalo se jim ponížení od tety? Trpěli pod nadvládou silnějších spolužákyň v době povinné školní docházky? Zklamali se hluboce v lásce během studia na SŠ? Stalo se cosi významného později v partnerském vztahu? Nebo nebyli schopni ho vůbec navázat? Cítili se nejpříjemněji mezi kybernetickými algoritmy? Podněty bychom neměli podceňovat. Mimochodem - leckdy stojí za střelbou ve školách a na veřejných prostranstvích. Aspoň tak potvrzují psychologické studie. Vše berme jako patřičně silný argument o vlivu působení psychologických mechanismů a zákonů. Pochopitelně zde každý má několik možností reagování. Všechny budou doprovázeny konkrétními pocity a duševními procesy a stavy a zákonitě i dopady, na tvůrce i příjemce, na jejich zdraví, sociální okolí, leckdy na kariéru atd.

Posuneme se ještě o kus dále. V čem spočívá výzva? Podoba číslo jedna. Jak bude žena reagovat, když zjistí, že ji svlečenou někdo vystavil? Tady je možné uplatnit stejné věty, jak byly poznamenány ve druhém díle předchozího odstavce. Věcně mě napadá, kolika desítkám a možná stovkám „přátel“ bude potřebné napsat - „ta na té fotce nejsem já!“?

Podoba číslo dvě - jak se žena bude chovat, když tam spatří svoji dobrou kamarádku, přítelkyni a nějakým způsobem blízkou osobu? Pomůže jim? Ale jak?

Podoba číslo tři - jak si bude počínat, půjde-li o nadřízenou? Leccos se v ní může objevit a možná bude překvapena prvky jako - „dobře jí tak“, „to má za to“, „pánbů ji potrestal“, „měla se chovat správně“ apod. Přidá se mezi šiřitelky informace?

Podoba číslo čtyři - jak by u sebe měla nakládat s myšlenkou, že AI ovládne a sama některou ženu bude chtít svléknout? A tím se jí pomstít za něco, co se předtím odehrálo, ať již by šlo o zásadní věc nebo o malichernost, jak se mezi lidmi běžně stává. Hlavně mezi ženami…

Podoba číslo pět - jak se žena zachová, bude-li vyvěšený obrázek lepší než skutečnost? Možná by měla souhlasit? Konečně, tak přece činí každý den, kdy světu nastavuje svoji nej/lepší tvář. Make-upem počínaje, oblečením pokračuje a milým úsměvem konče. Ale taková přece v reálu není! Přiznat pravdu bývá obtížné a bolestivé. Má se ozvat - „ta na té fotce nejsem já, moje tělo je horší!“? Úplně sám nevím. Lhát se nemá. V každém případě platí, že AI a svlékací aplikace je tady a prokazuje svůj vliv. Jasným důkazem jsou podané desítky stížností, podání a možná již i žalob. Jenže co příslušné orgány státní moci zmohou? Není opora v zákoně. A jiných kauz je nadmíru. Ale třeba se hybatelem stane, až bude svléknuta žena na významném postu… Možná bude rozumné svoje fotografie stáhnout, než se z žen pokusí někdo oděv stáhnout!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz