Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vysoká hustota

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Creative Commons / CC0 (volné dílo)

Na snímku se jedná o smutnou událost, hodnou odsouzení, v předkládaném textu je lidí také hodně, ale ocitají se v podstatně jiné situaci…

22. 8. 9:21

Vysoká hustota je registrována u davu v jisté části města. Třeba před tzv. rizikovým fotbalovým utkáním. Je otázka - kolik lidí se vejde na dopravní prostředek, který nejde zvětšit, rozšířit?

Článek

Vysoká hustota

Leckdo by si na druhé slovo z nadpisu vzpomněl jako na pojem z fyziky. Kdysi se s ním trochu trápil, než ho pochopil a uměl správně používat. Jenže nejde o jediný možný pohled, byť nás kdysi někdo z učitelů tak vedl. Co kdybychom se podívali jinam?

Vysoká hustota může být registrována kupříkladu také u davu v jisté části města. Třeba před tzv. rizikovým fotbalovým utkáním. Do prostoru se nahustí natěšení fanoušci, novináři, pořadatelská služba, také strážníci a někdy i koně a hasičská auta. Z hlediska fyziky je zajímavé, že vypuštěním vody, tj. přidáním hmoty se prostor nezahustí, ale naopak dojde ke zředění. Jak by se pak zmíněná veličina počítala?

Někdy se může vyskytnout taktéž ve škole. A dokonce tu mívá několik významů. Za prvé mohou žáci a žákyně hovořit o zvýšeném počtu domácích úkolů. Za druhé si budou stěžovat na nahromadění písemných testů. Za třetí budou mít v mysli tzv. podařený kousek někoho z nich. Nebo snad nevíte, že mezi ceněné odměny patří vyjádření „to je hustý“ a „tak tohle je fakt hustota“. Duch nadpisu je naplněn.

Před pár dny jsem měl možnost poznat další kapitolku z oboru hustoty. Jak vypadala? Představte si vzdálenost asi tak 30 - 40 metrů od mořského pobřeží. Řada dvojic a trojic se prve rozhodla, posléze zjistila podmínky a nyní jezdí na šlapadle. Nebo se na něm aspoň houpe či plouží. Jak plavu okolo, jeden kus vodního prostředku mě zaujal. Nejen že na něm a kolem něj bylo značně hlasito.

Na uvedený dopravní kousek nasedlo nějak moc pasažérů. Jestlipak si mladý muž, který má výdej a příjem na starosti, oné okolnosti povšiml? Nebo měl zrovna hodně práce? Sotva jeden kus přijal, už se u něj vyskytli další zájemci a on měl napilno. Zároveň mu mohla větší kus pozornosti odvést jistá slečna, která se v jeho blízkosti občas pohybovala. Za pár vteřin pozorování nebylo úplně jasné, jestli mu pomáhá, nebo ho rozptyluje. Ať již se jednalo o jakékoli důvody, / asi / rodinní příslušníci se vyvezli na hladinu opodál. Počítám a docházím k závěru, že jich je na malém plavidle šest. Nu - slušný počet.

Zrovna jeden dospívající chlapec leze nahoru, aby se sklouznul. Ale zazní varování. Za moment pochopím - z vody se vynoří další mládenec. Opravuji počet na sedm. Napadá mě, že kdyby se měli společně vypravit na delší mořskou pouť, dostaly by jejich vzájemné vztahy velmi zabrat. Doposud byly postaveny na jiném základě, třeba kdo vydělává peníze, obstará nákup, uklidí, uvaří atd. Teď by asi nejužitečnější byly námořnické znalosti a dovednosti. V neposlední řadě nám zřejmě již samovolně naskakují obrazy psychologické stránky. Nemluvě, kdyby se dostavily vlny!

Náhle moje oko zachytí drobný pohyb. On snad někdo ještě leží na dně! Šlo o pravdivý názor. Nejdřív se matka sehnula a k někomu dole hovořila. Muž pak zvedl dítě a jal se ho aspoň do půlky těla potápět. Potomek se bouřil, ale proti otcovské síle nic nezmohl. Jak další starší ratolest skočila, šlapadlo se naváhlo a nejmladší člen výpravy byl ponořen hlouběji oproti záměru. Trocha slané vody mu šplíchla až do obličeje. Čertění a nesouhlas nabraly na obrátkách. Už tak vysoká hustota se ještě zvýšila, možná zahustila. Co je přesnější a výstižnější?

Pochopitelně jsem nečekal, jak vše dopadne. Dá se ovšem předpokládat, že husto bude po návratu na jejich pokoji. Je však možné, že obývají dva a dokonce tři. Starší chlapci zřejmě budou bydlet zvlášť. Patrně asi budou občas kontrolováni, aby u nich nenastala hustota jiného druhu. U nich mohlo by jít o slečny, tajné popíjení a výrobu tzv. kravin. A ještě by se dalo spekulovat, jak vyhlíží jejich doprava do místa dovolené. Mají-li se všichni vejít do jednoho vozidla, nepochybně půjde o prostorné auto. Nebo si zakoupili celé vlakové kupé? Všechny verze jsou ve hře. Občas se bude zastavovat či chodit na uličku, aby se hustota zředila. Alespoň dočasně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz