Hlavní obsah
Lidé a společnost

Zbožňování, celebrity a chování fanoušků

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Máme kolem sebe jedince, kteří zbožňují především / nebo jen / peníze. My se ale podíváme na vztah člověka k jinému člověku.

17. 8. 8:58

Víme, že zbožňování určitých lidí jinými jedinci může škodit. Leckdo se bojí řídit auto, jít někam potmě, ale pokud více ví, zpravidla se jeho přístup zlepší a procesy zvládne. Možná i tady…

Článek

Zbožňování, celebrity a chování fanoušků

Již pro nás není zásadní novinkou, že zbožňování určitých lidí jinými jedinci může škodit. Nebývá překvapením, že se tu objevují kladné i záporné prvky a procesy a především že tady působí psychologické aspekty. Vydejme se ještě kousek dále. Jak celebrity působí a co někdy v dalších lidech způsobují?

Někteří fanoušci jsou značně vynalézaví a snaží se zjišťovat jejich telefonní čísla, elektronické adresy, doslova studují bulvární noviny a rozličné časopisy a brázdí dlouhý čas po internetu, jen aby byli v záležitosti svých hvězd a miláčků v obraze. Zdá se, že kvůli nim promrhají spoustu času, utratí hodně peněz a méně pozornosti věnují ostatním a mnohdy důležitějším věcem a směrům, jako jsou rodinní příslušníci, plnění úkolů v zaměstnání, studium, pomoc druhým lidem, vlastní rozvoj a sebepoznání atd. Mezi další prvky lze ještě zařadit chlubení se kontakty, telefonováním a dopisováním s nimi jako určitou hodnotou, kterou vnímají jako osobní vyznamenání. A dále se jedná nejen o špehování a psaní dopisů, ale také o snahu poškodit hvězdu slovně nebo i fyzicky, když už se jí nemůže vyrovnat a ona mu nevěnuje podle jejich názoru odpovídající pozornost. Jak vidno, jde o docela problematickou oblast a není na škodu o ní více vědět a mít ji pod kontrolou.

Praktické zkušenosti ukazují, že ani skromná hvězda, která se snaží udržet při zemi a nevzdalovat se od reality, nemusí být bez problémů při kontaktu se svými fanoušky. Jak říká lidová moudrost - těžko se najde ten, kdo by se zalíbil lidem všem. Žijeme ve světě, který je charakteristický propojeností, pohybem a neustálými změnami. Je zákonité, že mnoho osob se vysokými nároky a proměnlivostí cítí vyčerpáno a nezvládne v plném rozsahu své chování. Každý si musí najít způsob, kterým by řešil své napětí a potíže. Jedním z nich je útěk za celebritami, jímž si mnozí chtějí něco potvrdit a kompenzovat. Jinými slovy hledají útěchu, když prve sami nebyli schopni dosáhnout určitých úrovní a cílů. Možná čtenářstvu něco řekne - chlubit se cizím peřím.

Objevuje se však následně potíž, že slavné osobnosti se nechovají a nevypadají, jak by si fanoušci představovali. Podstatným problémem a vadou na kráse je, že celebrity nejsou žádnými dokonalými osobnostmi. Mějme je spíše za obyčejné smrtelníky, z nichž jen část je - v něčem a nikoli ve všem - šikovnější než my sami a kteří měli jen o něco více štěstí. Jak se lze dopídit z občas pronikajících informací, leckdy jsou jejich osobní vlastnosti horší než naše. Stačí připomenout jejich pracovitost, morálku, dochvilnost, odpovědnost, spolehlivost, stabilitu atd. Přiznejme i štěstí. A pak je máme obdivovat, jezdit za nimi a při pronásledování se dopouštět různých prohřešků? Neženeme se za pomíjivým pozlátkem?

V neposlední řadě platí, že si označení celebrita valná většina z nich ani nezaslouží. Při věcném rozboru by se zjistilo, že jejich pověst byla uměle vytvořena za pomoci sdělovacích prostředků. Přičinliví redaktoři ji poněkud nafoukli, aby se jejich plátek lépe prodával a nezůstával ležet na stáncích. Pak se nedivme, že realita vážně pokulhává za - často poněkud přifouknutým - mediálním obrazem a že jsou fandové rozčarováni. Často jsou poté jejich očekávání zklamána, a proto se setkáváme s uvedenými jevy. Chybou je, že se moc těšili a příliš chtěli…

Ještě několik otázek na závěr. Jak jste na tom s tzv. celebritami vy? Jaké místo ve vašem životě zaujímají? Jste na nich do určité míry závislí? Co si myslíte o jejich zbožňování? Dokážete si zachovat chladnou hlavu a patřičný odstup? Nebo byste pocítili blaho a růst sebevědomí, kdyby o vás zavadili pohledem? Ba dokonce věnovali chvilku času a pár slov? Uhlídat sebe a své duševní vnitřnosti není nijak snadné…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz