Hlavní obsah
Psychologie

Zbožňování může škodit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam Zprávy / Michal Turek

První slovo nadpisu není od zboží a od jeho výměny či zhodnocování, ale jde o vztah obyčejných k neobyčejným. Jak to vlastně je?

17. 8. 7:24

Každý z nás někoho ve svém dosavadním životě obdivoval, ba dokonce zbožňoval. Jako malé dítě, jako náctiletý a leckdy ještě později. Možná dodnes. Co je dobré vědět?

Článek

Zbožňování může škodit

Asi každý z nás někoho ve svém dosavadním životě obdivoval, ba dokonce zbožňoval. Vůbec přitom nemusí jít o náboženský podtext a vyznávání božstev. Nadměrně zaujmout nás mohou osoby v našem okolí, zejména herci, zpěváci, sportovci, úspěšní podnikatelé a politici. Kde však leží míra zdravého obdivu a jeho opaku? A kdo ji respektuje? A nezjistíme při pozornějším zkoumání sebe, že se v něm nachází i určitá částečka závisti?

Již několik let se vědci přou, jde-li v případě zbožňování o příznivé nebo naopak škodlivé procesy a tendence. Na jedné straně se říká, že pozitivní příklady táhnou. Obyvatelé se snaží vyrovnat úspěšným sportovcům, populárním hercům a zpěvákům a dalším hvězdám, které jim jsou ve sdělovacích prostředcích často představovány. Není pochyb, že ve snaze je napodobit se jim podaří vykonat řadu kladných činů. Neměli bychom však zapomenout ani na odvrácenou stránku. Mezi hmatatelné důkazy patří, když někdo z přemíry snahy a napodobování přecení své síly ve sportu a zraní se, znechutí ostatní svými amatérskými pěveckými kousky, vyslouží si hanlivé označení, pokud se do všeho plete, mnohé se snaží organizovat a dokonce řídit atd.

Jak by se mohlo snad zdát, nejedná se o aktuální záležitost pouze pro obyvatele hlavního města Prahy, která se tzv. osobnostmi jenom hemží. Jak víme, řada z nich do našich menších měst občas zavítá v rámci různých kulturních programů a zájezdových vystoupení, a tak je míváme takříkajíc doslova na dosah ruky. Tím aktuálnější jsou pro nás následující řádky. Takže vzhůru za poznáním. Ukazuje se, že vše zde není zcela v pořádku. Před několika dny totiž američtí vědci dokončili zajímavou výzkumnou studii, když pozorovali a hodnotili chování tisíců osob a současně jim položili otázky, co si skutečně myslí o slavných a bohatých a jaké k nim zaujímají postoje. A výsledky?

Podle psychologů v USA trpí nejméně jedna třetina obyvatel nějakým stupněm syndromu uctívání celebrit / CVS /. V praxi lze rozlišovat celkem tři stupně. Každý pátý člověk sleduje celebrity ze zábavně-společenských důvodů. Do této kategorie spadá každý, kdo prahne po sebemenším detailu o své milované hvězdě. Jak se strojí, kam chodí, s kým se stýká, co říká, s kým a jakým způsobem mluví, kdo se o ni zajímá a o koho ona atd. Ač jejich kroky působí zdánlivě neškodně, dokonce i tito lidé častěji trpí úzkostí, depresemi a sociálními potížemi. Pravděpodobným důvodem je, že se jim nepodařilo zachytit všechny informace o jejich modlách a že se jim nedokázali přiblížit a vyrovnat.

Druhý stupeň představuje intenzivně-osobní postoj k idolu. Podle názoru vědců se ve zmíněné fázi uctívání celebrit stává závislostí a propadá mu přibližně desetina populace. Zjistili, že uvedená část lidstva může trpět závislostí na obdivu k hvězdám showbyznysu. U vzpomenuté skupiny se projevuje nezdravá posedlost tzv. celebritami, jež vede k depresím, úzkosti a psychóze. Rozhodně není chybou říci, že jedinci, kteří se dostanou až sem, nemají dostatečnou kontrolu nad svým chováním.

Další, třetí stupeň stavu závislosti je již „hraničně patologický“ a trpí jím přibližně 1 % obyvatel. Hraničně patologická úroveň je posledním, nejzávažnějším a nejintenzivnějším stavem, který často doprovází kriminální či jinak nebezpečné chování. Mezi projevy příslušníků uvedené skupiny patří, že své idoly pronásledují a dokonce jsou připraveni si v jejich jménu ublížit. Tak silně je obdivují a milují.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz