Hlavní obsah
Názory a úvahy

Žebříček v lese

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Kolem těchto plodů moc velký les nenajdeme, přesto by se v něm žebříček mohl objevit? Dá se názoru věřit? Nebude lepší ho prověřit?

10. 11. 9:09

Spatřil jsem ho při procházce po lesní cestě. Ležel na zemi. Jenže pozor - nešel zvednout a opřít o strom ani o skálu. Nedal se použít tradičním způsobem! Byl snad kouzelný?

Článek

Někdo by se se mnou mohl začít přít, že ho mezi stromy a křovinami nenajdeme. Co by tam dělal? Přesněji - kdo by ho tam nosil a k čemu by asi tak mohl být použit? Co by přelézal a kam vylézal? Přesto se může stát. A navíc - sám jsem se s ním setkal.

Spatřil jsem ho při procházce po lesní cestě. Ležel na zemi. Jenže pozor - nešel zvednout a opřít o strom ani o skálu. Nedal se použít tradičním způsobem! Viděl jsem snad něco vykouzelného? Byl totiž složen z malých kousků větviček. Jejich tloušťka či chcete-li průměr se pohybovala mezi 0,5 a 1,5 centimetru. Když jsem se krátce zamyslel, nebylo obtížné uhodnout, kdo je autorem. S vysokou pravděpodobností děti místní MŠ, které na vycházky do lesa často chodí. Výhod je řada. Od nulového provozu přes možnosti pro klidné hraní až po přitažlivě voňavý vzduch. Užitečný vklad do vývoje a zdraví dětí. Holčičky a kluci hned měli co dělat a možná dostali motiv, aby se těšili na prodloužení pozemního žebříčku v příštím dnu. Výjev jsem si zapamatoval. Jak mi napověděla moje zkušenost, může se hodit. A tak se stalo.

V následujících hodinách mě napadlo pár souvislostí, které by mohly být zajímavé i pro někoho jiného. Tak se na ně můžeme společně podívat. Žebříček v lese se nakonec jako skutečný může objevit. Spíše bych viděl jeho menší verzi, aby se s ní člověk nemusel tolik dřít. Zejména je-li žádoucí ho nést moc daleko. Asi větší zvědavost bude poutat důvod jeho dopravy na místo. Zřejmě nepůjde o sundání papírového draka, což jsem před lety vykonával na vzrostlé jabloni s pomocí velkého žebříku. Do lesa s drakem nepůjdeme. Tolik v něm nefouká. Dalo by se předpokládat, že bychom ho tam jako pohádkovou bytost mohli očekávat. No - děti jistě více než my dospělí. Ve větvích místo něj končívá více předmětů. Namátkou drobné hračky, kousky oděvu, z dětského luku vystřelený šíp ad. Otec zjistí, že klepáním si nepomůže. Snaha vylézt po kmeni bez větví se setká s nezdarem. Nemá dost sil a obratnosti. Neúspěšně končí i pokusy se do věci trefit narychlo sehnanou větví…

Žebříček se v lese bude nacházet, i když v něm vlastně nebude. Leckdo si řekne, že jde o jakýsi podivný výrok. Má autor všechno pohromadě? Myslím, že na poslední otázku mohu odpovědět kladně. Vysvětlení bude prosté. Do lesa vyrazila vcelku početná skupina dětí s několika dospěláky. Na tvářích bylo vidět, že se docela těší. Naopak se na nich nevyskytovaly žádné otravné stíny. Navzdory dočasnému odříznutí od možností moderních informačních a komunikačních technologií. Že by se jednalo o nějakou záhadu? Nikoli. Dospělí pro ně připravili zajímavé soutěže. Během nich měly děti dostatečnou příležitost ukázat, co znají, co umějí, co stihnou, co si už z dřívějška zapamatovaly atd. Za jednotlivé výkony byly oceňovány konkrétním počtem bodů. Přemýšlivá hlava již bude vědět, kam se míří. Pověřený dospělý jedinec vše pečlivě zaznamenával do tabulky. Na konci lesní soutěže vzniklo pořadí, tj. žebříček malých účastníků a účastnic. A nejlepší dostali improvizovanou medaili, totiž velkou šišku na provázku. K ní ještě čokoládu. Ostatní zatleskali. Vítězové se o pár tmavých sladkých tabulek podělili s méně úspěšnými. Jednak jsou vedeni ke vstřícnosti a empatii. Jednak se může stát, že příště nevyhrají. Pak se jim jen zbytečně sbíhaly sliny.

Jestliže opustíme lidskou část obyvatel, mohl by se žebříček v lese vyskytnout jako stupínky k budce, kterou tam jakýsi jedinec umístil. Spíše je vídáme na zahradách u rodinných domů, ale proč by je někdo nepřenesl do lesního porostu. Je možné, že lidskou rukou vyrobené zařízení některý druh lesního ptactva uvítá. Konečně, je přece pohoda mít stříšku nad hlavou, než aby do hnízda shora pršelo či padal sníh, ne? Ptáček si pěkně do příbytku vyleze jako kur domácí. Navíc trochu stoupne na pomyslném žebříčku mezi ptáky, ať již budeme uvažovat o ovládnuté dovednosti nebo o zvýšení kvality bydlení. Podobně najdeme jeho dřevěného „kolegu“ u lesní školky, kde po něm pečující osoba vystoupá a sestoupá přes ochranný plot. Zpravidla jde o žebříček zhotovený na místě, takže se nepřenáší. Pouze nástroje k výrobě.

PS: O dva dny později zbylo z dětského žebříčku pouhých pět procent. Myslím na dřevěný, pozemní, nikoli na pořadí v soutěži. Dalo by se napsat, že tak došlo ke sblížení žebříčků. Jaká bude situace zanedlouho?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz