Článek
Například na webových stránkách CNN Prima News byl zveřejněn článek, že nás čekají nejdražší Velikonoce v historii.
Dle přidané tabulky vychází 10ks vajec v březnu 2025 na 68,13kč (~6,8kč/kus). Zdražují mimo vejce také jiné suroviny jako je Máslo, Mouka, Cukr a podobně.
Věnujme se však vejcím z domácího chovu.
Určitě nechci a nehodlám podporovat klecové chovy a podobné „zvěrstva“, i proto mám doma za domem raději své vlastní slepice, nosnice, které mi snesou i přes 10 vajec denně.
Když vezmu v potaz cenu za nosnici třeba 250kč, která mi při ideálních podmínkách snese třeba 300 vajec ročně (pro lepší počítání), tak mi ušetří jedna jediná slepice přibližně 1800kč ročně. Dejme tomu, že nějaký čas se slepice přepeřuje a podobně, proto počítám jen zhruba 300 vajíček ( 1ks za den ) za celý rok.
V mém vlastním chovu mám 15 slepic, což vychází při ideálních podmínkách na „snesených“ 27 000kč za rok. Od této částky odečtu roční cenu za obilná zrna a směs pro nosnice, přičemž jsem variabilně stále v krásných číslech u částky, kterou jsem uspořil oproti tomu, kdybych vajíčka kupoval v obchodě a nejhůře z klecových chovů. Přičemž mi vlastní slepice snesou vejce jak ve velikosti M, tak i L.
Například na sociální síti Facebook v blíže nejmenované skupince si lidé nabízejí vzájemnou pomoc, a sice že buď vytváří poptávku po domácích vejcích, nebo vytváří také nabídku přebytků z vlastního volného chovu. V jedné takové skupince jsem a vajíčka tam nabízejí dejme tomu že za 5 až 7 korun českých za kus.
Za předpokladu, že jde o domácí vejce, tak se tak nějak očekává, že budou nosnice i vejce „zdravá“ a že slepice jsou v dobrých podmínkách. Alespoň není tím pádem podporován klecový chov a podobně.
Často tito samochovatelé krmí své nosnice zrním, pečivem, vším zeleným ze zahrádky a tak dále, přičemž právě přes léto a okolo tohoto období mají nosnice ze zeleně dostatek vitamínů, jde to poznat třeba i na zbarvení žloutku po rozklepnutí vajíčka, který je pak zbarvený do oranžové barvy více.
Důležité je také místo pro kladení vajec, které by mělo být pravidelně čištěno a nemají se zde zdržovat paraziti nebo jiná havěť.
Zájem o domácí vejce dle mého rok od roku roste, avšak ne každý má možnost slepice chovat. I proto oceňuji seriózní nabídky druhých a sousedům čas od času nějaké to vejce podaruji.
Na závěr jen přikládám výstup AI o prodeji přebytků domácích vajíček.
Prodej „ze dvora“ – bez papírování:
✅ Nepotřebuješ žádné povolení, živnost ani registraci, pokud máš jen pár slepic a prodáváš jen přebytky.
✅ Prodávat můžeš přímo ze dvora, případně domluvit osobní odběr (např. „Pepa si pro ně dojde každé pondělí“).
✅ Vajíčka musí být:
- čistá a neporušená,
- zdravotně nezávadná (žádné nemocné slepice),
- maximálně 21 dní stará od snášky (ideálně do 7–14 dnů pro záruku čerstvosti).
✅ Nemusíš je označovat ani balit – prodávat můžeš klidně v krabičce od vajec z obchodu.
✅ Doporučuje se (ale není povinné):
- vést si jednoduchou evidenci (např. do sešitu datum + počet prodaných vajec),
- říct odběratelům, ať si je doma skladují v lednici.