Hlavní obsah
Internet, technologie a elektronika

Apple chystá revoluci, kterou nikdo nechce. A na Čechy dál zvysoka kašle

Foto: Unsplash

Mobilním světem v současnosti hýbe jen pár značek, které stojí za to sledovat pro jejich inovace či obecně zajímavá technologická řešení. Jednou z nich je i Apple, který však na Česko z vysoka kašle.

Článek

Mobilním světem v současnosti hýbe jen pár značek, které stojí za to sledovat pro jejich inovace či obecně zajímavá technologická řešení. Jednou z nich je Apple, který sice již v žádném případě nemá kolem sebe tak výraznou auru inovátora, jak tomu bylo před dejme tomu 15 lety, ale stále je pro mnoho lidí takříkajíc „sexy“. Bohužel, mnoho jeho uživatelů zůstává u jeho produktů tak nějak ze setrvačnosti, protože poslední roky nic zásadního nepřinesly. A jak se zdá, ani nejbližší budoucnost nebude jiná - tedy minimálně, žijete-li v České republice.

Hardware, který (ne)bude revoluční

Pokud sledujete novinky kolem Applu pravidelně, určitě jste četli o nepřeberném množství produktů, které by měly v nadcházejících letech dorazit s pozlátkem možné revoluce. Háček je však v tom, že se jedná jen o iterace stávajících produktů, které budou „tak nějak“ vylepšeny, aby se staly zajímavějšími. Nebavíme se přitom jen o hardwaru.

Za pár týdnů totiž pořádá Apple svou tradiční vývojářskou konferenci WWDC, na které světu ukáže nové generace svých operačních systémů. Ty byly v minulosti proslulé svou spolehlivostí. Ta však už dávno není na tak vysoké úrovni jako dřív. Vždyť co chvíli řeší svět chyby, které se v OS Applu objevily a které bylo nutné opravit přes softwarové updaty. Jak se ale zdá, namísto zaměření se na spolehlivost a tak podobně, přidá letos Apple nové designové prvky, které ale vlastně nikdo ani nechce. Vždyť nynější vzhled jeho operačních systémů je velmi dobrý.

Je libo milion nových emoji?

S trochou nadsázky se tak bude opakovat klasická situace z podzimu, kdy v některém z updatů přináší Apple pravidelně leckdy desítky nových emoji. Že ani nevíte, co vlastně znamenají? A že je nikdy nevyužijete, protože používáte stále dokola vašich 5 oblíbených kousků? To přeci nevadí. Důležité je, že přibyly a vy tak máte možnost se ještě lépe vyjádřit. Ano, je to zvláštní a v době, kdy světem hýbe umělá inteligence, která se Applu zatím moc nedaří, naprosto nepochopitelné.

Právě umělou inteligencí přitom mohl Apple změnit pravidla hry, tedy minimálně na trzích, kde zatím hraje spíše druhé housle kvůli jazykovým bariérám. I Česká republika taková je, protože kvůli absenci česky hovořící hlasové asistentky Siri tu nemůžeme Apple produkty ovládat v naší mateřštině, ale neprodává se tu oficiálně třeba ani HomePod a tak podobně. Přitom konkurenční AI jasně ukazuje, že implementace českého jazyka není až tak problematická. Vždyť s ChatGPT si česky už popovídáte a s mnoha dalšími AI modely si minimálně lze v češtině psát. A to by ve výsledku i stačilo!

Česko = země Applu nezaslíbená

Jakékoliv rozšiřování češtiny ale Apple podle všeho v plánu v nejbližší době nemá a my v našich luzích a hájích si tak budeme muset počkat na to, až na nás dojde řada někdy v budoucnu - tedy, pokud se tak stane. Do té doby si budeme muset vystačit si nechtěnými emoji, nesmyslnými redesigny a dalšími hloupostmi, které pravděpodobně neoceníme nejen my, ale i desítky milionů uživatelů z jiných zemí, ale pro Apple jsou z nějakého důvodu prioritou. Apple se holt z inovátora proměnil ve zkostnatělého molocha, který spíš než na vnější svět reaguje sám na sebe.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám