Hlavní obsah
Zdraví

Domácí léčba závratě, která skutečně pomáhá

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Výzdoba kostela Zelená hora Žďár nad Sázavou

5. 9. 14:44

Závratě u benigního paroxysmálního polohového vertiga jsou nejčastější příčinou závratí. Jsou vyvolané drobnými vápencovými krystalky, které se uvolní z jedné části rovnovážného ústrojí a napadají do druhé části, tzv. polokruhových kanálků.

Článek

Většinou je postižen jeden kanálek. Benigní paroxysmální polohové vertigo je léčitelné polohovacími manévry, které by měly být konzultovány s lékařem

Nejlepší je tzv. Epleyho manévr - cvičení pro postižení pravé strany.

Manévr se zahajuje vsedě na lůžku s nataženýma nohama.

Stočíme hlavu 45 stupňů k pravé straně.

Co nejrychleji se položíme na záda, která můžeme pro zvýšení efektu mírně podložit pod lopatkami tak, aby byla hlava v mírném záklonu. Uvedená poloha by měla vyvolat závrať, kdy důležité je v poloze naznak s rotovanou hlavou vydržet pokud závrať nedodezní.

Co nejrychleji otočíme hlavu o 90 stupňů k druhé straně (doleva). Tato poloha může vyvolat chvilkovou závrať, která by měla odeznít rychleji.

Jakmile odezní závrať, počkáme asi půl minuty a pak se otočíme na levý bok a hlavu stočíme tak, aby se nosem dotýkala lůžka. V této poloze počkáme na odeznění případné závrati.

Z polohy na boku spustíme nohy z lůžka a posadíme se.

Manévr by měl být provádět dle možností 3× dennně.

Nelekejte se toho, že po posazení můžete pociťovat až několik minut trvající nestabilitu a nejistotu.Někdy se po manévru může objevit i mírná nevolnost. Tyto potíže ale postupně odezní.Pokud by došlo k výraznému zhoršení potíží, nebo dlouhodobému přetrvání nejistoty a závratí, toto je nutné konzultovat s lékařem.

Toto cvičení je osvědčené a je všeobecně dobře snášeno, kdy většinou obtíže ustupují od několika dní do 1-3 týdnů.

Důležité upozornění je, že je nutné nejméně 3 dny neležet v horizontální poloze na zádech,(tj. bez podložené hlavy) a týden neležet na boku na postižené straně.

Při pravidelném cvičení se Vám hodně uleví a závratě postupně odezní.Mnoha lidem toto cvičení již pomohlo, aniž by muselo brát nějaké medikamenty, kdy je ovšem důležité toto cvičení provádět kvalitně a poctivě a věřte, že se výsledky dostaví a minimálně vám zlepší život.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz