Článek
V této hře českého autora Tomáše Holka se ujmete role astronomů na přelomu 16. a 17. století. Objevují se první dalekohledy, které posouvají hranice lidského poznání. Pozor však na církev – její vliv je silný a kacířské myšlenky mohou být nebezpečné.

Karty objevů, na kterých naleznete hlavní objekty a menší souhvězdí.
Délka hry závisí na připraveném balíčku objevů, který se liší podle počtu hráčů. Po jeho dobrání se spustí konec hry a hráči si sečtou závěrečné body z dosažených stupnic.

Hlavní herní plán s nabídkou objevů, univerzitou a inkvizicí.
Hráči se střídají v tazích – když jste na řadě, pomocí otočení dalekohledu si zvolíte hlavní a pohyblivou akci, které následně provedete v libovolném pořadí. Tah končíte přesunutím pohyblivé akce, čímž se jejich nabídka neustále proměňuje.

Vaše herní deska, kde vybíráte akce pomocí dalekohledu.
Poté zkontrolujete úspěchy na univerzitě, vyberete si odměnu z Knihy komet a případně projdete výslechem inkvizice, pokud jste v daném kole pohnuli inkvizitorem. Navíc můžete utrácet kvadranty za volitelné akce.

Postup v knihovně přináší neméně důležité bonusy.
Mezi dostupnými akcemi najdete zisk kostek, jejich zvyšování hodnot, pozorování objektů, sledování komet, přednášky, nebo vylepšení pohyblivých akcí. K pozorování potřebujete kostky určité hodnoty či barevných kombinací. Každé pozorování přináší body a bonusy. Pokud pozorujete hlavní objekt, získáte kartu do své knihovny, která vám může přinést další výhody.

Hlavní postavy, které mají základní a pokročilou stranu.
Sledování komet zase snižuje náročnost pozorování a odemyká bonusy z knihy. Postup na univerzitě vám zajistí vítězné body a manipulací s inkvizitorem ovlivňujete stupnici, která může na konci hry přinést další body – nebo vás o ně připravit.

Postup na univerzitě rozhodně o vašem závěrečném bodování.
Hra nabízí mnoho navzájem provázaných možností, které dávají tematicky skvěle smysl. Pravidla nejsou příliš složitá – jedná se o středně náročné euro s originálním námětem. Interakce mezi hráči je minimální a jednotlivé tahy jsou velmi svižné. Zajímavým prvkem je výběr akcí pomocí otáčení teleskopu. Skvělou atmosféru podtrhuje nádherná ilustrace od Michala Peichla. Galileo Galilei potěší fanoušky euroher, kteří rádi počítají a optimalizují, stejně jako hráče hledající neotřelé historické téma.

Galileo Galilei
Strategická hra pro 1 až 4 hráče s doporučeným věkem 12+ a herní dobou okolo dvou hodin. V češtině ji vydávájí RexHry.