Hlavní obsah
Hry

Proč jsou Pokémon karty tak drahé? Scalping, hype a ceny, které letí vzhůru

Foto: Pixabay

Pokémon karty zažívají nový boom. Proč jsou nové edice okamžitě vyprodané, co je to scalping a jak se vyznat v aktuálních cenách? Článek pro sběratele i nováčky.

Článek

Pokémon karty dnes: Proč jsou drahé, co je to scalping a jak se v tom vyznat

Ještě před pár lety jste si mohli zajít do hračkářství, vybrat si pár booster balíčků a odejít s úsměvem. Dnes? Fronty, vyprodané regály a ceny, které lezou nahoru rychleji než Pikachu ve výtahu. Co se vlastně stalo s Pokémon kartami, že se z nich stal nedostatkový „luxusní“ artikl?

Pokémon boom: Návrat legendy… i spekulantů

Všechno to začalo pomalu, nenápadně. Trochu nostalgie, trochu marketingu, trošku Logan Paul s Charizardem za milion. A najednou byl z Pokémon karet opět celosvětový fenomén. Lidé otevírali boostery na TikToku, YouTube zahltila videa s „pully“ a obchodníci začali tušit zlatý důl.

Když Pokémon Company vydala nové edice jako Surging Sparks nebo Prismatic Evolutions, byly v obchodech pryč během hodin. A to doslova.

Kdo je to scalper? A proč kazí radost všem ostatním

Tady přichází ke slovu pojem, který sběratelé dobře znají – scalper.

Scalper je člověk, který hromadně vykupuje nové produkty (např. Pokémon karty), aby je pak přeprodával za výrazně vyšší ceny.

Typický scénář? Ráno dorazí do hračkářství, vykoupí celý sklad nových balíčků a odpoledne je najdete na online bazaru za dvojnásobek ceny. Výsledkem je frustrace běžných sběratelů i dětí, které si chtějí koupit pár balíčků jen pro radost.

Scalpeři často používají i boty – programy, které automaticky vykupují online zásoby během vteřin. Pokémon karty tak často ani „neochutnají“ regál běžného obchodu.

Ceny letí nahoru. Ale proč vlastně?

Za zvýšenými cenami stojí hned několik faktorů:

  • Obrovská poptávka po kartách (noví i staronoví fanoušci).
  • Omezené množství produktů – TPCI nestíhá tisknout tak rychle, jak by bylo potřeba.
  • Hype na sociálních sítích – lidé nakupují nejen kvůli sběratelství, ale i kvůli „zážitku“ z rozbalování.
  • Scalpeři a přeprodejci, kteří uměle vytváří nedostatek.

Například běžný Elite Trainer Box, který by měl stát kolem 1 200 Kč, se hned po vydání často vyšplhá na 2 500–3 000 Kč. A booster boxy? Ty jdou klidně přes 5 tisíc.

Má to ještě smysl?

Pokud tě sbírání Pokémon karet baví, tak určitě ano. Ale je potřeba si ujasnit, proč je sbíráš. Kvůli radosti z designu, strategii v hraní nebo třeba jen z nostalgie? Skvělé.

Pokud ale chceš začít kvůli „rychlému výdělku“, buď opatrný. Trh je nestálý a karty nejsou zaručená investice. Ceny se můžou otočit stejně rychle, jako se z Charmandera stane Charizard.

Jak se v tom neztratit?

  • Nekupuj zbytečně předražené produkty – sleduj oficiální ceny a nenech se nachytat.
  • Podporuj lokální prodejce – často drží rozumné ceny a nejsou jen o zisku.
  • Kupuj pro radost, ne ze strachu, že „už nebude“ – hype přijde a odejde. Ale tvoje sbírka zůstane.
  • Vyhýbej se přeprodejcům, kteří zneužívají nedostatek – bez poptávky nebude ani scalping.

Závěrem

Pokémon karty se znovu staly součástí každodenní kultury. Jen tentokrát v jiném světle – místo výměn na školním hřišti se řeší online aukce, přetížené e-shopy a přeprodejci. Ale i přes to všechno zůstává jedno: když otočíš ten správný balíček a vytáhneš kartu, po které toužíš – ta radost je pořád stejná.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz