Hlavní obsah
Názory a úvahy

Budou dnešní čtyřicátníci v důchodu živořit?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

25. 10. 17:31

Zamyslel jsem se nad budoucností současné produktivní generace.

Článek

Stává se mi celkem často, že potkávám nespokojené důchodce, kteří si myslí, že se mají velmi špatně, jak mají těžký život a že jim vláda přidává málo. Chápu, že už většina z nich neoplývá zdravím a nemají to jednoduché, ale se stížnostmi na malý důchod úplně souhlasit nemůžu.

Důchody jsou dnes v průměru okolo 21 000 Kč. Samozřejmě tolik nemají všichni, ale ruku na srdce, ti co mají výrazně méně možná nepracovali větší část produktivního života, nebo neodváděli přiměřené důchodové pojištění. Průměrně vyplácený důchod je dnes okolo dvou třetin průměrné čisté mzdy. To je snad úplně nejvyšší poměr čisté mzdy a důchodu v naší historii.

Důchodcům to nezávidím. Ti co celý život poctivě pracovali, vychovávali děti, podíleli se na budování našeho státu a pravidelně platili běžné důchodové pojištění, si to určitě zaslouží. Je jenom otázkou jestli si to náš stát může dlouhodobě dovolit. Jestli tím, že vyplácíme současné důchody zčásti z dluhu neochuzujeme život našich dětí a důchodců budoucích. Samozřejmě souhlasím s tím, že šetřit by se mělo začít jinde. Takové snížení platu politiků a vedoucích ve státních firmách, zavedení progresivní daně, snížení dotací bohatým a lepší kontrola při vyplácení sociálních dávek … to by mělo dle mého názoru nastat jako první.

Naše současná vláda, ale asi ani opozice, to tak myslím nevidí. Například současný konsolidační balíček je myslím hlavně útok na peněženku běžných pracujících, kteří od státu nic nedostávají a vlastně ani nechtějí. Ti se snaží zabezpečit sebe a svou rodina a nemají už čas ani myšlenky na nějaké protesty. Jsou prostě nejsnadnější oběť. Neumí se za sebe postavit jako třeba producenti vína, lékaři, nebo příjemci dávek.

Ale abych se vrátil k titulku tohoto zamyšlení. Je mi něco přes 40 let a mé výhledy směrem k důchodu jsou mírně řečeno pochmurné. Do důchodu půjdu přibližně v 68 letech, možná později. Pravděpodobnost, že budu zdrav a důchodu si budu užívat třeba cestováním je tak jen okolo 20 procent.

Současní politici říkají, že reálný důchod v době mého odchodu do důchodu bude okolo dnešních 12 000 Kč. Z toho důvodu jsem na začátku srovnával životní úroveň současných důchodců (placených částečně z dluhu) aby byl vidět ten nepoměr. Můj poměr důchodu k reálné mzdě bude myslím v té době okolo 20 procent. Jestli Vám to připadá dostatečné, tak já si to nemyslím.

Dá se s tím něco dělat? Neměla by to současná politická garnitura řešit mnohem více, než drobné přidání současným důchodcům a politikům. Já myslím že ano. Tento problém se bude týkat současné produktivní generace třeba za dvacet let. To je z pohledu politika v nedohlednu.

Nenapadá mě moc řešení. Třeba každoroční státní investice okolo 100 miliard do bytové výstavby. To by postupně řešilo dvě mouchy jednou ranou. Bylo by více bytů, čímž by klesala i jejich současná přemrštěná cena a nájem by mohl jít do účtu pro budoucí důchodce. Určitě by se ale dalo najít více možných řešení.

Místo toho mi „odborníci“ říkají, že si mám našetřit 10 milionů a všechno pak bude v pohodě. Zajímalo by mne, kdo si dovede takovou částku našetřit. Bude to 5 procent lidí? Ostatní asi budou žít o chlebu a vodě. Nedejbože, aby nějaký budoucí důchodce bydlel třeba v nájemním bytě. Ale to je asi dle současných politiků nezodpovědný člověk. Ten pacholek nedokázal každý měsíc odvádět státu 15000 Kč na zdravotnictví, současné důchodce a krásný život byrokratů a politických elit. Nezvládal u toho platit dalších 25 000 hypotéku a ještě šetřit 20 000, aby měl tu důchodovou rezervu. Ten člověk si asi podle současných politiků ani žádný důchod nezaslouží. Tak mi chování dnešních politiků připadá.

Nechci tímto článkem budit vášně. Chtěl jsem jen upozornit na problém, který současní politici neřeší a ani se na to dle mého názoru nechystají. Nemyslím si, že existuje v našem světě lepší systém, než je demokracie. Myslím, že každá násilná změna politického systému by byla k horšímu. Určitě si dnes nežijeme špatně a máme se určitě lépe, než se měla generace našich rodičů v našem věku. Jen jsem se zamyslel nad naší budoucností a myslím, že není úplně růžová a že to vlastně skoro vůbec nikoho nezajímá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz