Článek
Přečetl jsem spoustu diskuzí a článků k havárii cisteren na východě Moravy. Příspěvky k diskuzím naštěstí přidávat nemůžu, jsem dlouhodobě zablokovaný, už vlastně ani nevím proč.
Nicméně, jako vystudovaný a praktický chemik bych k tomu pár názorů měl. Osobně jsem se učil i v Deze (Valašské meziříčí), kde byly tyto cisterny plněny.
Především - po bitvě je každý generál. Ano, některé věci šly udělat lépe. Tato havárie je nicméně v našich podmínkách poměrně unikátní, celkem si nepamatuji, že by se za poslední desítky let něco podobného v takovém rozsahu stalo. Pokud ano, nevím o tom.
Vyčítat hasičům snahu hasit je asi podobné, jako doktorům léčit. Je to prostě přirozené a v tu chvíli celkem pochopitelné. Nemohli dělat nic jiného. Kouřilo se z toho jako prase a chtěli to zastavit. Nic víc, nic míň.
Nicméně, má to samozřejmě i druhou stranu:
- Použití vody na hořící směs benzenu a organiky není nejlepší nápad. Naředí se a pronikne do podzemních vod - což se taky stalo.
- Jako hasební prostředek je lepší jakákoliv forma pěny, prášku, případně i písku a podobné formy. Zabrání proniknutí kyslíku a hoření.
-Voda je potřeba pro ochlazení ostatních cisteren, aby nedošlo k jejich dalšímu zahoření.
Myslím, že naši hasiči tuhle situaci zvládli VELMI dobře, a kritika není na místě. Vzhledem k tomu, že je to absolutní unikát, můžu jen pochválit.
ANO, voda v jezeru bude kontaminovaná, nicméně rybky jsou už na Moravě na chemii celkem zvyklé :-)