Článek
Česká televize je opět v centru dění. Rychlé odvolání generálního ředitele Jana Součka, provázené tajným hlasováním a hlasitými obviněními ze zákulisního nátlaku, působí velmi znepokojivě. Problémem není jen odstranění šéfa televize, ale i potenciální ztráta důvěry veřejnosti v nezávislost důležité veřejnoprávní instituce. A také o to, zda v zákulisí médií veřejné služby někdo „tahá za nitky“.
Velké změny v České televizi
Během svého krátkého působení Souček zrušil několik pořadů. Patří mezi ně například kriticko-publicistický týdeník 168 hodin moderovaný Norou Fridrichovou, ale také Fokus Václava Moravce, Interview Speciál, Týden v politice, Zkraje, Regiony ČT24, nedělní 90’ ČT24 a Archiv ČT24. Bývalý ředitel to odůvodnil nedostatkem financí a slíbil, že pokud sněmovna odhlasuje zvýšení koncesionářských poplatků, možná se na obrazovky vrátí, což později udělal.
Mediální vody ale Souček rozvířil ještě před osudným zasedáním rady. Uvedl, že ho dva členové Rady ČT neúspěšně vydírali. Konkrétně mělo jít o Pavla Matochu a Lubomíra Veselého, který vystupuje pod pseudonymem Luboš Xaver Veselý. V prvním případě mělo jít o propuštění moderátora Václava Moravce a odmítnutí vymáhání škody po členech rady za nezákonné odvolání dozorčí komise, v druhém pak jen o onen druhý bod. Náhrada by byla vymáhána mimo jiné právě po Matochovi a Veselém.
Matocha, který měl Součka vydíral přes prostředníka, takové jednání popřel, stejně tak Veselý, který mu navíc vzkázal, že očekává omluvu. Pokud by se vydírání - ať už jeho původcem byl kdokoliv - potvrdilo, dovozuji, že by mohlo jít o trestný čin, a to konkrétně o zneužití pravomoci veřejného funkcionáře k dosažení osobního nebo skupinového zájmu, případně o vydírání, a to s cílemm ovlivnění nezávislého výkonu funkce generálního ředitele ČT.
Zda například zrušení jednoho z pořadů moderovaných Václavem Moravce mohlo s jakýmkoliv nátlakem souviset, není jasné. Nicméně v posledním odvysílaném dílu se Moravec s diváky rozloučil slovy, která jsou výmluvná: „Díky za 97 dílů Fokusu – že jste byli s námi a my s vámi. Díky za přízeň, kterou jste nám věnovali, a na shledanou v lepších časech.“
Kdo jsou vlastně oni členové rady, kteří se nyní nedobrovolně stali středem pozornosti?
Pavel Matocha a jeho kontroverze
Vystudovaný sociolog Pavel Matocha je dlouholetý novinář. V 90. letech pracoval například ve Večerníku Praha a externě moderoval pořad České televize, později pracoval pro týdeník Euro, který vedl Ištván Léko. Následně s ním přešel na portál Česká pozice a krátce nato ho následoval do Lidových novin, kam Léko přešel krátce poté, kdy společnost MAFRA koupil Andrej Babiš. Do Rady ČT byl zvolen v roce 2020 a ve stejném roce se stal nejprve jejím místopředsedou a později i předsedou. Tím zůstal dva roky, následně byl až do roku 2024 jejím místopředsedou.
Kromě údajného vydírání Součka má za sebou Matocha i další kontroverze. Česká pobočka Mezinárodního tiskového institutu důrazně protestovala proti tomu, aby se vměšoval do zodpovědnosti vedení ČT a prosazoval zásahy do programu, což se prý přímo týkalo nezávislosti veřejnoprávní televize.
Z účinkování na dezinformačním médiu Slobodný vysielač, který má údajně blízko i k extremismu ho kritizoval server HlídacíPes.org. Na stejném serveru byl obviněn i z porušování zákonů o neziskových společnostech a etických norem žurnalistiky.
Relaxace v Las Vegas a rozhovory s prezidentem
Veřejnosti je známější Lubomír Xaver Veselý, který je dlouholetým moderátorem, hudebníkem, youtuberem a autorem několika publikací. Působil například jako moderátor Rádio Frekvence 1, kde působil 17 let. Od roku 2017 moderoval také Prezidentský Pressklub, což byl pořad, který nahradil rozhovory s prezidentem Zemanem poté, kdy odmítl nadále vystupovat v pořadu Hovory z Lán vysílaných v Českém rozhlase.
Že jde o široce známou osobnost dokazuje fakt, že Česká televize o něm v roce 2016 natočila pořad 13. komnata, která točí příběhy hvězd, které se v životě potýkají s nějakými potížemi. Tam mluvil o tom, že ho velmi trápí obezita. Hovořil i o tom, jak ho jeho stav zdravotně ohrožuje i o tom, že ho jeden z lékařů varoval, že se vzhledem ke své váze nemusí dožít ani 50.narozenin. Rozhovořil se i o tom, jak si své zdravotní potíže i fakt, že nemá partnerku a rodinu, kompenzuje. Zmínil například sólo výjezdy do Las Vegas nebo fakt, že se o nedělních večerech, kdy na něj přátelé nemají čas, píše své knihy. Psychiatr Jan Cimický, kterého tvůrci oslovili, zmiňoval, že právě obezita se pro něj zřejmě stala hnacím motorem jeho úspěchů.
Bakalářskou práci neobhájil
Zhruba ve stejnou dobu plánoval dokončil dálkové bakalářské studium na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského v oboru sociální a mediální komunikace. Jeho závěrečná práce s titulem „Míra ovlivnění knižního trhu a čtenářských návyků médii a marketingem“ ale byla školou označena za plagiát. Textově se do značné míry shodovala s prací, kterou na Univerzitě Karlově obhájil Vít Novák, pozdější mluvčí Pražského hradu, se kterým se Veselý znal. Práce tak nebyla doporučena k obhajobě. Navzdory tomu Veselý plagiátorství striktně odmítal.
Na jeho moderátorskou kariéru to ale vliv nemělo. V letech 2019 až 2021 ho zaměstnával Český rozhlas, pro který moderoval pořad Xaver a host. Tam si zval politiky, ale podle některých novinářů se dopouštěl značné servility. Kritizoval ho například pořad server HlídacíPes.cz a novinářka Nora Fridrichová jej tehdy v podcastu DeníkuN označila za někoho, kdo se sice holedbá novinářskými kvalitami, ale v podstatě je jen „držák mikrofonu, který leští PR toho politika“. Ke způsobu, jakým vedl rozhovor s Andrejem Babišem vydala stanovisko Rada pro rozhlasové a televizní vysílání: „Host pořad využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, …, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá,“ uvádí a dodává, že přes zamýšlené nepolitické ladění „politizaci rozhovoru a zmaření původního záměru o nepolitické vyznění … nezabránil“.
Kdo vlastní XTV?
V roce 2019 Správa Pražského hradu uzavřela smlouvu s mediální společností XTV, kterou Veselý dříve vlastnil a jíž byl tváří, na natáčení reklamních rozhovorů či videospotů. Veselý však tvrdil, že smlouvu nedojednával a na práci pro Hrad se nijak nepodílel. XTV sídlí na adrese jeho trvalého bydliště, ale pro týdeník Euro tvrdil, že vlastníkem není a je tam „páté kolo u vozu“. Rozhovory s exprezidentem Zemanem točí dosud, naposledy jej publikoval tuto středu 7. května.
I on se stal členem Rady ČT v roce 2020.Tam ho nominovalo Centrum pro občanské svobody, které založil Václav Klaus mladší. Ještě předtím s ním Veselý odvysílal pořad v televizi XTV. Rozhovor s tehdejším šéfem Trikolóry se nesl ve značně servilním duchu a moderátor ho zakončil slovy „Na závěr mám pro vás jednu dobrou zprávu pane Klausi, až budou volby, tak máte jistý jeden hlas.“ To by nebyl problém, kdyby Veselý tehdy nebyla zaměstnaný také ve veřejnoprávním Českém rozhlase. Kritici přišli s tím, že je to v rozporu s rozhlasovým etickým kodexem, nicméně mluvčí Jiří Hošna to tehdy smetl alibisticky působícím vysvětlením: „Veselý nevyslovuje explicitně sám za sebe preferenci nebo podporu a neříká jednoznačně, čí že to hlas má vlastně pan Klaus jistý.“
Rozumí novinářské práci?
Krátce po nástupu do funkce radního Veselý poskytl rozhovor DVTV. Moderátor Martin Veselovský se jej mimo jiné ptal na to, kdo je vlastníkem televize XTV. V obchodním rejstříku takové informace nejsou, jelikož akcie jsou psány na jméno. Veselý mu ukázal listinu, která zřejmě byla součástí kupní smlouvy, na základě televizi prodal a byla z ní zřejmá jména skutečných vlastníků. Celá tato situace zanechala v divákovi dojem, že Veselý se neorientuje v pravidlech novinářské práce. Když Veselovský uvedl, že pravost listiny nemůže v tuto chvíli verifikovat, kontroval Veselý „Vy mi snad nevěříte? Mně mrzí, že ke mne projevujete takovou nedůvěru, já bych si to k vám nedovolil“.
A důvod proč v se jej moderátor Veselovský na vlastníky ptal? Veselý jako člen Rady ČT nesmí být vlastníkem televize, což stanoví § 8 odst. 4 zákona o České televizi, kde se praví: „Člen Rady nesmí být ve služebním, pracovním nebo obdobném poměru k České televizi a nesmí vykonávat činnost, která by mohla ohrozit nezávislost nebo nestrannost jeho rozhodování nebo vzbuzovat dojem takového ohrožení.“ Pokud by byl vlastníkem televize, musel by na svou pozici radního rezignovat.
Z profilů obou mužů je patrné možné podezření, že během své novinářské kariéry opakovaně zašli za hranu (nejen) novinářské etiky. Otázkou zůstává, zda lidé, kteří takto profesně selhávali, mají být těmi, kdo nastavují a kontrolují dodržování obdobných pravidel u svých kolegů.
Zdroje:
DeníkN: Fridrichová: Xaver je vděčný držák mikrofonu. Jsem ráda, že ČT takového moderátora nemá, 24.1. 2020
DVTV: Xaver Veselý: Podpora Okamury mě neuráží, není ďábel. Nebudu hlasovací mašina nikoho, 8.6.2020