Článek
V úterý 26. listopadu 2024 vypukl požár v pražském Národním divadle. Plameny se rozšířily v šatnách uklízečů a okamžitě připomněly podobně tragickou událost z historie této významné budovy. 12. srpna 1881 totiž hořelo Národní divadlo, které bylo slavnostně otevřeno pouhé dva měsíce předtím. Není příliš známo, že tento požár provázela dlouhá sérií nešťastných a těžko uvěřitelných náhod, které vedly ke katastrofě.
Divadlo zahájilo svůj provoz 11. června 1881 při příležitosti návštěvy korunního prince Rudolfa. Tehdy se hrála slavná Smetanova Libuše. Po dalších dvanácti představeních se však budova znovu uzavřela kvůli dokončovacím pracím. Právě během nich došlo k nečekané tragédii – divadlo, symbol české národní identity a hrdosti, spálily plameny.
Nová parní stříkačka
Srpen 1881 byl výjimečně horký a pátek dvanáctého bylo také velmi větrno. Obojí přispělo k tragickým následkům požáru. Národní divadlo následně přišlo o měděnou kupoli, hlediště, oponu od Františka Ženíška i celé jeviště. Původně byli za viníky označeni tři mladí dělníci - dva klempíři a jeden strojník ve věku od devatenácti do třiadvaceti let. Ti letovali měděný drát pro instalaci tehdejší módní novinky - hromosvodu. Kvůli nepřízni počasí sice svou práci přerušili a letovací kamínka uhasili dvěma žejdlíky vody, ale žhavé uhlíky se v horku a větru znovu rozhořely a zapálily dřevěné bednění střechy. Soud ale domnělé viníky nakonec osvobodil a uznal, že nešlo o nedbalost, ale nešťastnou náhodu.
Požár doprovázela celá řada dalších nepochopitelných komplikací a osudových chyb. Hasič, jménem Kořínek, který měl v rekonstruovaném Národním divadle službu, sice nahlásil událost na tehdejší centrálu, ovšem ve stejnou chvíli přišlo stejné hlášení i z Lažanského paláce (dnešní kavárny Slavia). Kvůli odeslání zprávy ve stejnou chvíli se hlášení vyrušila, a hasiči sice věděli, že hoří, ale netušili kde. Když se situace vyjasnila, bylo už pozdě – plameny pohltily celou střechu.
Další problémy nastaly s požárním vybavením. Pražský sbor měl právě ten den k dispozici novou parní stříkačku z Velké Británie. Celé páteční dopoledne ji zkoušeli, ale nestačili ji oficiálně převzít. K večeru tak netušili, kde se v danou chvíli nachází. Když ji konečně našli a dopravili na místo, ukázalo se, že ji nelze použít – nebylo uhlí na podpálení parního kotle. Navíc byla hladina Vltavy příliš nízká, a hasiči tak nemohli čerpat vodu.
Hasiči bez koní
Osudnou roli sehrála i smrt jeho kolegy o dva dny dříve. Většina pražských hasičů byla na pohřbu kolegy Čeňka Diviše, který se dva dny před požárem zastřelil kvůli neopětované lásce k tanečnici Národního divadla. Sehnat dostatek lidí a také koní na dopravu hasičské techniky se tak ukázalo jako těžko řešitelný problém. Tím spíše, že koně tehdy nechtěl hasičům nikdo zapůjčit. Nakonec tak dorazili na místo jako první mimopražští hasiči.
Ani samotná budova nebyla na požár zrovna připravena. Nedokončené práce znemožnily spuštění železné opony, která by omezila šíření plamenů směrem do hlediště. Dalším problémem byl použitý stavební materiál – hořlavý asfalt, který urychlil šíření ohně hlavně v horních lodžiích.
I přes všechny tyto problémy se tehdy podařilo zachránit alespoň část divadla – vestibul, foyer a několik menších místností. Rovněž zůstaly některé umělecké předměty. Obrovskou zásluhou veřejnosti se podařilo během 47 dnů vybrat milion zlatých na obnovu divadla, což byl neuvěřitelný výkon. Významnými částkami přispěli jak obyčejní lidé, tak spolky, podnikatelé i šlechta. Přispěl dokonce i rakousko-uherský císař František Josef I. a ruský car Alexandr II.
Díky solidaritě a podpoře veřejnosti bylo Národní divadlo po požáru v roce 1881 znovu postaveno a dodnes zůstává důležitým symbolem. Úterní požár zasáhl jen šatny a naštěstí nezpůsobil větší škody. „Zlatá kaplička“ tak z této události vyvázla naštěstí téměř nepoškozená.
Zdroje:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/v-narodnim-divadle-v-praze-hori-na-miste-zasahuji-jednotky-z-peti-stanic_2411261516_kth
https://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C5%BE%C3%A1r_N%C3%A1rodn%C3%ADho_divadla
Webové stránky Národního divadla - Historie
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/kultura/pozar-narodniho-divadla-doprovazela-rada-nahod-238365
https://dvojka.rozhlas.cz/poklady-narodniho-divadla-jako-z-cimrmana-za-pozarem-narodniho-divadla-stalo-10-7488974