Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Ubývající možnost platit kartami v hospodách, restauracích a stáncích ? Opravdu jsou banky tak zlé?

Foto: PepaX

Nedávno jsem četl rozhovor s majitelem hotelu, kterému řekl přijímaný zaměstnanec o peníze na ruku krom asi 20 000 Kč oficiálně. A další článek majitele hospody, jak je banky okrádají na poplatcích.

Článek

Ano, těchto článků je hodně. To, že možnost platit kartou se vytrácí, je fakt. V době, kdy lze platit nejen kartou, ale i telefonem, hodinkami, prstenem, dokonce je i pár lidí, co mají čip pod kůží, je to docela divné. Kde je problém? Opravdu jen v tom, že banky jsou tak moc zlé a chtějí tak moc velké poplatky za platby kartou?

Možná částečně, ale nemyslím, že tohle opravdu je ten hlavní problém. Většina těch, co karty přijímají i u velmi malých plateb, si nestěžuje. Proč? Myslíte, že provoz terminálu a poplatky hradí ze svého? Opravdu? To asi ne. Navíc je fůra jiných možností, jak poplatky minimalizovat, nebo úplně zrušit, platit QR kódem. Tak kde je zakopaný pes?

Pravda, před kterou přivírají oči i kontrolní orgány z FÚ, bude asi spíš ta, že ti, kteří odmítají přijmout platbu bezhotovostně, potřebují hodně peněz v hotovosti. Ale proč, když s hotovostí jsou jen starosti?

Foto: PepaX

Banka

Nebude to spíše tím, že podstatná část tržby se stáhne, dá bokem a z ní se pak platí zaměstnanci, někdy se udělá nákup potravin a pití bokem, část jde majiteli do kapsy, jako nezdaněný zisk? Je to tak, ale problém není jen v tom, že se stát okrade o daň z toho nepřiznaného příjmu. Velký problém je v tom, že těch okradených je víc, někteří si to ani neuvědomují, nebo si to uvědomí až pozdě. A není to jen o daních, co má platit restauratér, nejenom DPH , ale i odvody za svoje zaměstnance.

On totiž v sekci gastro funguje už poměrně dlouhou dobu nezdravé ovzduší. Když se přijme nový zaměstnanec, jen málokdy jde o regulérní smlouvu. Většinou dohoda zní: minimální mzda, zbytek na ruku. V tom lepším případě je to smlouva, v horších to jsou jiné dohody. Zbytek ti zaplatím na ruku, většinou zazní. A samozřejmě něco ze spropitného budeš mít.

Jenže, kdo v skutečnosti na tohle doplatí? My všichni, protože to, na čem se okradl stát, je svým způsobem naše, většina přispívá do systému, ať už do daní, sociálního a zdravotního pojištění, poctivě. A když peníze chybí v systému? Nějak se někde zvýší, upraví částky a sazby. Je to zřejmě jednodušší, než řešit samotný problém. To, že je bitý zaměstnanec restaurace v okamžiku, kdy je nemocný, jde do důchodu, rád by dovolenou a najednou zjistí že nedostane skoro nic, protože si skoro nic nezaplatil, by nám mohlo být ještě jedno, když to nebude partner, nebo nějaký kamarád. Horší situace nastává, když většina těchto lidí si ještě zajde pro sociální dávky, na které má dík výši oficiálního platu bezesporu nárok. A není těch dávek málo, velká většina v tom umí chodit, když poslouchám .

Tak, a kde je řešení? Neměl by začít stát místo usilovného zvyšování všech možných daní a poplatků začít řešit efektivní kontroly a výběr daní? Chápu, rozhazování peněz nepotřebným jde lépe, jsou skupiny lidí, co si z života z sociálních dávek udělali celoživotní cíl. Ale na druhou stranu, pokud by se chtělo, tohle jde zkontrolovat velmi rychle a efektivně, stačí jedna návštěva v provozovně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám