Hlavní obsah
Hry

Hry do kapsy pro mladé hráče, které byste si neměli nechat ujít

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ondřej Zeman
25. 9. 17:45

Deskových her jsou hromady a tak jsem pro vás připravil článek, díky němuž můžete nalézt tipy na kousky pro malé hráče předškolního věku.

Článek

Labilní jednorožci pro děti – Koníci, co zaujmou po všech stránkách

Jak napovídá samotný název, tahle karetní hra je novou verzí u hráčů nebývale oblíbené karetky Labilní jednorožci. Jenže tohle je alternativa určená pro děti. Ano, čtete správě. I ty si chtějí přeci hrát a proč jim to neumožnit, že? V deskové hře Labilní jednorožci pro děti je vašim cílem co nejdříve nasbírat 7 jednorožců. Kolo je tu rozděleno vždy na dvě fáze.

Foto: Ondřej Zeman

Labilní jednorožci pro děti

V té první si lízáte. Tedy abych byl přesný dobíráte s karty z balíčku. Vytáhnout si v rámci svého tahů můžete některého z jasně zbarvených jednorožců, nebo kartu magie, která vám dá možnost použít v boji nějakou tu speciální schopnost. Ve druhé fázi pak vykládáte jednorožce do své stáje, užíváte už vytažené karty, nebo si lízáte další kartu. Škála dovedností je pestrá, takže s jejich pomocí můžete brát nepřátelské balíčky, karty, nebo konat jiné zázraky. Když navíc máte ve stáji koníka se stejným symbolem jako užívané kouzlo, nic za jeho aplikaci neplatíte.

Foto: Ondřej Zeman

Labilní jednorožci pro děti je hrou plnou pěkných karet.

Labilní jednorožci pro děti v mých očích představují nenáročnou hru, do které se díky vizuálně velmi příjemným kartám rychle dostanete. Opravdu nenabízí žádné háčky, takže po mírném nakouknutí do pravidel můžete odstartovat hraní s hráči od 6 let, a možná i méně. Jedinou limitací je schopnost číst, avšak když jí vaši spoluhráči mají, klidně si partii užijete i s mladšími společníky.

Foto: Ondřej Zeman

Některé schopnosti dokáží v Labilní jednorožci pro děti překvapit.

Dokonalý piknik – Sestavte si dokonalý dýchánek

Že vám čistokrevné karetní hry moc nesedí? Tak to možná raději, než po hře Labilní jednorožci pro děti sáhněte po titulu Dokonalý piknik. V něm sice stejně jako ve většina her na cesty najdete karty, avšak zde mají trošku jiný význam než v předchozím díle. Jedná se totiž o obdélníky se třemi okénky, na kterých mohou být přítomné čtyři ze tří obrazců jídla, která tento titul nabízí. V nabídce je toast, kobliha, pití a páreček. Zkrátka vše, co by se mělo na správném pikniku objevit. Celkem máte k dispozici 72 kusů karet, které skládáte do čtverce.

Foto: Ondřej Zeman

Dokonalý piknik

To jakou bude mít vámi vytvoření čtverec podobu je ve své podstatě na vás. Máte před sebou čtyři kola, v nichž si do rukou berete vždy dvě karty, z nichž si vždy jednu necháte a druhou pošlete sousedovi, takže vždy máte v ruce nakonec dva kousky, které položíte do vámi budovaného čtverce. Ve své podstatě se jedná o specifickou variaci domina, v niž nepracujete pouze s jednou stranou, ale dáváte k sobě vždy co nejvíce stejných symbolů, protože čím více je jich u sebe. Tím větší objem bodů následně dostanete.

Foto: Ondřej Zeman

Jídlo je všude.

Tempo Dokonalý piknik je relativně vysoké. Samotná hratelnost je pak víceméně nenáročná. Stačí pochopit základní princip a pak hurá do skládání ideálního pikniku, který si máte možnost zpestřit za pomoci speciálních karet stravy nakopávajících hratelnost a do jisté míry znesnadňující hraní. Pokud ale chcete kousek, který si dáte do kapsy a vyrazíte s ním třeba do přírody pak je právě Dokonalý piknik výtečnou volbou.

Foto: Ondřej Zeman

U hry Dokonalý piknik si je třeba s jídlem pořádně pohrát.

Ťuk! Ťuk! Podzemí – Matematika v popředí

Soupeření není nic pro vás? Tak to je tu ještě alternativa v podobě karetního kousku Ťuk! Ťuk! Podzemí, který necílí na střet hráčů, ale nechává je kooperovat ve snaze najít a porazit Černého rytíře. K dispozici tu máte řadu malých karet. Každý hráč si na startu vezme 3–6 karet podle toho, kolik lidí se partie účastní. Následně dáte do pole první kartu a začnete vykládat další, které na sebe navazujete tak, že je přikládáte rohy k sobě. Prim pro vás hraje to, abyste nedosáhli součtové hodnoty 6 v rámci jednoho rohu. Když se na ní dostanete, vše je ztraceno.

Foto: Ondřej Zeman

Ťuk! Ťuk! Podzemí

Obdobná situace nastává v momentu, kdy si vytáhnete v rámci karet nějakého toho netvora. Pokud se vám podaří zkombinovat karty, tak, aby nestvůra nedosáhla 6 bodíků, je zneškodněna. Když přežije, zůstane na ní určitý počet žetonů času, bez kterých vás reálně čeká porážka. Bonusovým faktorem jsou pak kouzla. Ano, magie v tomto kousku neschází. Ohnivá koule dokáže jediným zásahem změnit nepřítele na prach. Ledový dotek pak prakticky protivníka zneutralizuje, avšak stále ho je třeba před eliminací hlavního protivníka porazit.

Foto: Ondřej Zeman

Napětí v této hře stoupá relativně rychle.

Ťuk! Ťuk! Podzemí je o něco méně přístupným kusem než dosud prezentovaná díla. Vlastně bych jej označil za přístupnou karetku, avšak orientovanou na fanoušky matematiky. Na ní totiž hra dost stojí a když se během hraní nenaučíte řádně pracovat s čísly většinou vás úspěch zkrátka na konci nečeká. Hra má však velmi slušné tempo a nezabere moc času, což se často u kousků do kapsy zkrátka počítá. Jak jsem psal ale výše, je třeba si ujasnit, zda máte rádi čísla, či nikoliv, protože to je dost zásadní a možná bych se nebál říci, že dokonce i rozhodující faktor v momentu, kdy se nad tímto titulem budete rozmýšlet.

Foto: Ondřej Zeman

Ťuk! Ťuk! Podzemí je hodně o štěstí a matematice.

Moje zlato! – Lov pokladů se slušným tempem

Máte rádi hry s námořnickou tématikou? Tak to je možná pro vás tím pravým desková hra Moje zlato! Ta pracuje s kartami a kostkami, což není až tak neobvyklé. Tentokrát ale namísto klasických karet dostanete kartony prezentující poklady, které je třeba otevřít. Jedinou cestou, jak se dostat k obsahu truhlic je správný hod kostkou, se kterou házíte opravdu hodně. K dispozici máte celkem čtyři kousky, s nimiž vrháte ve snaze hodit správnou kombinaci. Jen ta totiž otevírá útroby truhlic, jež mohou, avšak nemusí být plné pokladů.

Foto: Ondřej Zeman

Moje zlato!

Obsah truhel je různorodý. Jednou v nich můžete nalézt peníze, jindy v útrobách čekají diamanty, nebo na kost ohlodaná ryba. Vždy máte k dispozici nabídku tří pokladů. Jejich otevřením ovšem sranda nekončí. Pokud chcete lup naložit na svůj koráb, musíte opět hodit správné symboly. Pomyslnou nástavbou je pak možnost krást si poklady navzájem za pomoci symbolu meče, který ve hře má funkci žolíka.

Foto: Ondřej Zeman

Poklady čekají v Moje zlato! na každého.

Vítězem je tu hráč s nejvíce diamanty na svém korábu. Základní myšlenka Moje zlato! není nikterak komplexní, takže si lze hraní užít jak s mladšími hráči, tak i školáky, nemajícími velkou zkušenost s deskovými hrami jakožto celkem. Rozhodně se pak jedná o výbornou variantu na cesty, kdy si zkrátka vytáhnete kostky pár karet a můžete si naplno užít pirátské dobrodružství plné divokých hodů a napětí.

Foto: Ondřej Zeman

Bez kostek Moje zlato! nefunguje.

Výbušná koťátka: Dobro a zlo

Tento text jsem nemohl zakončit ničím jiným než právě hrou Výbušná koťátka, která aktuálně vychází v nové variaci Dobro a zlo. Pozornost si tento kousek dokáže získat už na první pohled za pomoci vizuálního zpracování jednotlivých karet a také názvů, které vyvolávají často úsměv. Zpracování je zkrátka dokonalé, a to už vůbec nemluvím o schopnostech prezentovaných jednotlivými kartami, které jsou aktuálně spojeny s oblíbeným seriálem Dobrá znamení, kde je konec světa něčím takřka nevyhnutelným.

Foto: Ondřej Zeman

Výbušná koťátka: Dobro a zlo

Elementární myšlenka Výbušná koťátka: Dobro a zlo stojí na tradiční myšlence této série, takže si tu lízáte karty a snažíte se aby si váš protivník vzal do rukou explozivní kousek, který ho vyřadí ze hry. Postrčit vašeho soka můžete za pomoci pestré škály karet. Vedle dobře známých kousků jsou tu také nové variace. Hráčům skrze ně kupříkladu můžete ukázat, co je čeká v následujících sekundách, nebo jim také postavit do cesty karta z úplného konce balíčku. Fajn je třeba také Zdivočelá kočka, která funguje jako žolík, když dojde na práci s obyčejnými kartami. No a pak je tu samozřejmě také Armagedon, v jehož rámci dochází k boji dobra se zlem. Kdo si vezme pekelnou kočku, ten vybuchne. Pokud tedy nemá v ruce všemi oblíbené zneškodnění.

Foto: Ondřej Zeman

Výbušná koťátka: Dobro a zlo je hra spojená s koncem světa.

Výbušná koťátka: Dobro a zlo aktuálně představuje jednu ze zajímavějších verzí karetní hry Výbušná koťátka. Tvůrcům se povedlo rozpracovat zavedený formát a opět ho upravit tak, aby byl zábavnější než kdy dřív. Božské síly na vás více tlačí, takže dynamika hratelnosti je občas vyšší. V případě, že si chcete vzít na cesty nějakou hru, která má tempo, a navíc je vysoce návyková, tak bych si nebál vsadit právě na Výbušná koťátka: Dobro a zlo. Osvědčila se mi totiž takřka za všech okolností.

Foto: Ondřej Zeman

V paletě karet nabízené hrou Výbušná koťátka: Dobro a zlo najdete i staré známé.

Za poskytnutí kopií her Labilní jednorožci pro děti, Dokonalý piknik, Tuk! Ťuk! Podzemí, Moje zlato! a Výbušná koťátka: Dobro a zlo děkuji českému distributorovi, společnosti Blackfire.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz